30.11.2021 | Svátek má Ondřej


ČÍNA: Co vy na to, pane prezidente?

2.1.2020

Miloš Zeman svého času v Ústřední čínské televizi (CCTV ), hlásné to troubě tamního režimu, prohlásil, že do země přijel, „aby se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád.“

Pokud jde o to druhé – stabilizaci společenského řádu – dostali jsme v těchto dnech všichni další lekci, jak se to má dělat.

Obecně platí: šířit strach, totalitně ovládnout všechny oblasti společenského života, nepřipustit sebemenší náznak nezávislého myšlení. Toho se komunistický režim v kontinentální Číně se bojí – a podle toho hystericky jedná.

A zavírat nevinné lidi na dlouhá léta do vězení.

V pondělí 30/12 jsme se dozvěděli, že další z mnoha obětí protikřesťanských represí je pastor Wang Yi.

Pastor Wang Yi  při kázání

Pastor Wang Yi při kázání

Možná jste o něm nikdy neslyšeli. Tak alespoň stručně: původně právník (*1973) se stal v roce 2005 křesťanem. Byl povolán ke službě – šíření evangelia (hlásání dobré zvěsti), založil protestantský sbor dnes známý pod anglickým názvem Early Rain Covenant Church. Ve městě Čcheng-tu v centrální Číně.

Jde o sbor nezávislý, čínským režimem neregistrovaný, patřící mezi tzv. „house churches“ (domácí církve, tedy neoficiální) – a jako takový je úřadům trnem v oku. Neboť v totalitních systémech musí mít mocipáni absolutní kontrolu nad vším, tedy i nad náboženským životem. Například místa bohoslužeb podléhají registraci a tomu, co jsme znali i u nás před listopadem 89 – státnímu dozoru.

A být režimem zaregistrován znamená dělat hanebné kompromisy. O co se může jednat? Tady je screenshot zprávy slovenského serveru Teraz.sk z 30/12/2019, který v souvislostí s pastorem Wangem Li píše:

Wang 1

Dosti nechutné.

Server Hlas mučedníků, který sleduje represe vůči křesťanům na celém světě, upozornil 28/11/2019 na blížící se soudní líčení:

Wang 2

Jde o justiční pokračování zátahu proti Wangovu sboru, k němuž došlo v prosinci 2018. Tehdy bylo zatčeno na sto příslušníků společenství, z nichž většina byla po výsleších propuštěna. Bratr Wang zůstal ve vazbě a v pondělí 30/12/2019 obletěla svět děsivá zpráva. Zde titulek z webu listu The New York Times:

Wang 3

Ano, pastor Wang byl za „podněcování s cílem svrhnout státní moc“ a za „nezákonnou obchodní činnost“ odsouzen na devět let kriminálu. Viděno pohledem věřícího člověka ze Západu: jenom proto, že chtěl svobodně vyznávat a praktikovat křesťanskou víru.

Množí se zprávy, že pronásledování věřících v komunistické Číně nabírá na intenzitě, ať už jde o katolíky, muslimy – a nyní i protestanty. Rozsahem se prý blíží neblahým časům tzv. kulturní revoluce spojené s diktátorem Mao Ce-tungem.

Z vyjádření českého prezidenta jsem nabyl dojmu, že čínský vůdce Si Ťing-pching (alias „strýček Si“) je něco jako jeho politický přítel. Zajisté mají dobré vztahy. Proto by mě zajímal názor Miloše Zemana na pronásledování křesťanů v kontinentální Číně, přičemž kauza nespravedlivě odsouzeného bratra Wanga Li je pouhopouhý vrchol ledovce.

Anebo je to vnitřní věc ČLR, do které nám nepřísluší se „vměšovat“?

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.