Neviditelný pes

CHILE: Na prvním místě

20.2.2021

Jak se země stala nepravděpodobným vítězem závodu o vakcíny proti covid-19

Na první pohled se může zdát, že závod o získání vakcín proti covid-19 vyhrály západní země. Vedle Velké Británie, Kanady, USA či EU si však vysoký počet dávek ve srovnání s její populací zajistila i další země - Chile.

K dnešnímu dni Chile objednalo téměř 90 milionů dávek vakcíny - dost na úplné očkování populace 19,2 milionu lidí dvakrát. Chile obdrží vakcíny od společností Pfizer, AstraZeneca, Sinovac a Johnson & Johnson a také od globálního programu dodávek vakcín Covax.

Jak se této malé zemi podařilo postavit se po boku nejbohatších národů na světě při zajišťování dostatečných dávek vakcín pro imunizaci svých obyvatel? Ekonomika rozhodně byla jedním z faktorů, ale ne stejným způsobem jako u ostatních zemí, které o vakcíny soupeří.

Ekonomické manévrování

Chile není chudá země. Je to jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik v Latinské Americe za poslední desetiletí. Je také členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), „klubu převážně bohatých zemí“, který sdružuje národy s nejvyšší úrovní příjmů a lidského rozvoje. Přesto je nerovnost příjmů v Chile vyšší než v kterékoli jiné zemi OECD a o 65 % vyšší než průměr OECD.

Z tohoto důvodu bylo Chile od konce roku 2019 ponořeno do sociopolitické krize. Masivní demonstrace proti nerovnosti a násilné nepokoje přerostly v nejzávažnější sociální nepokoje od konce Pinochetovy diktatury. V důsledku toho je popularita prezidenta Sebastiána Piňery nejnižší ze všech vůdců od návratu země k demokracii v roce 1990.

V červnu 2020 vyvolal prudký nárůst případů covid-19 silnou kritiku schopnosti vlády zvládnout pandemii, což jen přispělo k prezidentovým strastem. V reakci na to Piñera zřejmě pochopil, že jediný způsob, jak zvýšit svoji popularitu, než jeho prezidentství skončí později v tomto roce, je zajištění co nejvyššího počtu vakcín.

Chile1

Násilné protesty proti nerovnosti a Piñerově vládě začaly po nárůstu cen jízdného v metru. EPA-EFE

To znamenalo odklon od jeho předchozích snah označit zemi za příklad stability a zdravého ekonomického řízení. Místo toho Piñera argumentoval opakem, aby získal lepší dohody s farmaceutickými společnostmi.

Postavení Chile jako země s vysokými příjmy v očích Světové banky bylo obzvlášť ožehavým problémem při vyjednávání objednávek s výrobci vakcín, zejména s AstraZeneca. Aby se vyhnula placení vysoké ceny, musela vláda prokázat, že v důsledku pandemie a sociopolitické krize je ekonomická situace Chile horší než v nejpokročilejších ekonomikách světa, a proto si zaslouží platit za vakcíny méně. Zdá se, že toto vyobrazení Chile jako země čelící ekonomickým obtížím zafungovalo.

V mezinárodní situaci charakterizované převážně sledováním vlastního zájmu se Piñera a chilská vláda řídili danými pravidly hry, aby zvýšili své vlastní šance na přežití.

Vybíráme mnoho vítězů

Ale chilská vláda byla úspěšná nejen díky odkazu na nedostatek finančních prostředků. Dávky vakcín se jí podařilo získat také díky budování vysoce různorodého portfolia složeného z různých typů vakcín v různých fázích vývoje, aby se minimalizovala rizika.

Ačkoli toto udělaly i jiné vlády, Chile přijalo tuto strategii velmi brzy. Země rychle započala jednání s mnoha farmaceutickými firmami, včetně pionýrů jako AstraZeneca a Pfizer, ale také se společností Johnson & Johnson, která byla ve vývoji vakcíny pozadu. K tomu napomohla tradice chilské ekonomiky, která je velmi otevřená mezinárodnímu obchodu: chilští vyjednavači jsou obratní, disponují širokou škálou mezinárodních kontaktů a jsou zvyklí čelit nejistému prostředí.

Je třeba říci, že Chile ve své strategii diverzifikace zašlo dál než většina pokročilých ekonomik a vložilo své naděje do vakcíny CoronaVac vyvinuté čínskou společností Sinovac (objednalo si 60 milionů dávek). Naproti tomu většina evropských zemí zvolila pouze západní vakcíny, a to navzdory komparativní výhodě masivní výrobní kapacity čínských společností a snadnému transportu jejich vakcín.

Zkušební data za vakcíny

Vyjednávací pozici Chile rovněž posílila účast země v klinických studiích. Společnosti AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac a CanSino provedly v zemi všechny studie 3. fáze klinických testů.

V Chile platí pro účastníky klinických studií přísná regulační ochrana, ale společnosti pracující na vývoji vakcín to od provádění výzkumu v zemi neodradilo, možná též díky dobré mezinárodní reputaci chilských univerzit, z nichž některé navázaly úzké vztahy se zmíněnými farmaceutickými společnostmi již před pandemií.

Například Papežská katolická univerzita v Chile navázala kontakty se Sinovacem za účelem vývoje vakcín proti respiračním virům ještě předtím, než udeřil covid-19. Nebylo tedy těžké přesvědčit chilskou vládu, aby poskytla finanční prostředky na uspořádání klinických testů CoronaVacu v Chile. Společnost Sinovac na oplátku přislíbila včasný přístup k dávkám a lepší cenu.

Chile2

Chile již obdrželo miliony dávek vakcíny CoronaVac a začalo je distribuovat. EPA-EFE

Ambiciózním cílem chilské vlády je očkovat 80 % její populace do června 2021. Navzdory zajištění potřebných dvojnásobných dávek nyní jedná vláda o dalších dohodách pro případ, že by současné smlouvy byly porušeny.

Zavádění vakcíny pro veřejnost postupuje rychle a začalo teprve počátkem února. Chilský zdravotní systém má značné zkušenosti s programy masové imunizace a za účelem splnění tohoto cíle byla po celé zemi zřízena řada očkovacích center .

Zdá se, že prozatím se vládní strategie dostat Chile mezi první země se zajištěnými dávkami vakcín vyplatila. Je však příliš brzy předvídat, zda to bude mít pozitivní vliv na popularitu prezidenta Piñery a jeho vlády.

Překlad původního textu: How Chile became an unlikely winner in the COVID-19 vaccine race

Přeložil: Bernard Jech

Převzato se svolením z webu: The Conversation

Veronica Diaz-Cerda


zpět na článek