Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

CESTY: Baskické pobřeží

diskuse (0)

Druhý díl cestopisu ze severního Španělska.

Na sever od Pamplony začíná to „pravé“ Baskicko, autonomní komunita v rámci Španělského království. Na rozdíl od Zaragozy, skrze kterou prochází vysokorychlostní trať Madrid – Barcelona, se sem vlaky zatím plíží pooomaaaaluu. Zdejší vysokorychlostní trať, zvaná Baskické Y, je totiž teprve ve výstavbě.

(Vždycky se musím pousmát, když na českých diskusích čtu něco o tom, že naše stavba tratí a dálnic pokulhává, protože prý máme složitý terén. Měli byste to vidět tady. Ze 174 km rozestavěné trati povede 104 km v tunelech, dalších 17 km na mostech a teprve ten zbytek normálně po zemi, jako železnice obvykle vedou. Jestli to jde tady, mělo by to jít i u nás; leda by ovšem problém nebyl v terénu, ale v lidech.)

Úplná nezávislost je asi jen sen, ve španělském ústavním systému by se realizovala těžko.

Baskická kultura byla ohrožena hlavně za Francovy diktatury, kterážto se snažila zahladit všechny regionální odlišnosti a srovnat celou zemi do jednoho Velkého Španělska. Hornatá země mluvící nesrozumitelným jazykem byla ovšem přirozenou líhní pro různé guerrilly jako ETA, které se nijak neštítily otevřeného terorismu. V krvavém boji mezi vojenským režimem a ETA měli nakonec poslední slovo právě Baskové, kteří roku 1973 úspěšně vyhodili do vzduchu Francova designovaného nástupce, admirála Luíse Carrera Blanca. (Udělali to tak, že podkopali jednu madridskou ulici a vycpali příslušný tunel takovým množstvím výbušnin, že jeho auto vyletělo asi do výše pátého patra; pročež se Blancovi dodnes říká první španělský kosmonaut.) Baskický terorismus ale neustal ani po Francově smrti. Mír zavládl až roku 2011, kdy se ETA, beztak už tísněná úřady, rozhodla vzdát se násilí.

Trosky automobilu, kterým jel Luís Carrero Blanco v momentě atentátu, a které byly vymrštěny až na balkón blízkého obytného domu. (Zdroj: Wikipedia)

Uklidnění situace Baskicku jedině prospělo. Je to nejbohatší část Španělska – průměrný příjem tu o pár procent převyšuje hlavní město Madrid, což u periferií velkých států nebývá nijak typické. Baskicko si vymohlo velkou míru autonomie, a to včetně separátního daňového systému, o kterém mohou například Katalánci jenom snít. Všechny veřejné nápisy jsou také hrdě psány baskicky a teprve pod baskickým textem se krčí španělština.

(V mluveném projevu je to ovšem naopak. I tady se mluví na ulici španělsky více než baskicky. Jeden místní mi vysvětloval, že baskičtina je hlavně rodinný a školní jazyk, ale vzhledem k tomu, že ve městech ji stále ještě neovládá asi polovina populace, je slušné mluvit s cizími lidmi španělsky.)

San Sebastián – zátoka La Concha z nedalekého městského kopce

Největším turistickým centrem je Donostia čili San Sebastián, velice zazobané město na pobřeží Biskajského zálivu. Staré město u zátoky La Concha (mušle) je známé svými pintxos, což jsou „větší jednohubky“ propíchnuté párátky a servírované v barech. Recepty jsou někdy dost složité a u extra sofistikovaných pintxos je lepší se po ingrediencích raději neptat.

Přístav v San Sebastiánu

Nedaleko od San Sebastiánu prochází francouzsko-španělská hranice, a to mezi městy Hendaye a Irún. V řece mezi oběma městy leží takzvaný Bažantí ostrov, na jehož státní příslušnosti se diplomati nemohli shodnout, a tak se každých šest měsíců předává z jedné ruky do druhé – už od roku 1659, kdy byla podepsána příslušná smlouva. Mírně absurdní charakter celého uspořádání je korunován skutečností, že na tomto ostrově bažanti nežijí a podle všeho nikdy nežili.

Brána do hraniční pevnosti Hondarribia

Jelikož oblast Hendaye/Irún je jedním z mála míst, kde se dá francouzsko-španělská hranice snadno překročit, aniž byste museli přelézat pyrenejské průsmyky, existuje tu tradice různých setkání na nejvyšší úrovni. Konala se tu například svatba francouzského krále Ludvíka XIV. a španělské infantky Marie Terezie (1660), při které dostal dekoraci na starost slavný malíř Diego Velázquez Údajně to byla taková námaha, že jej přivedla do hrobu.

O skoro tři sta let později (1940) se v železniční stanici na francouzském břehu setkali Hitler, Franco a jejich ministři zahraničí (von Ribbentrop, Suñer). Cílem Němců bylo přesvědčit Franca, ať se zapojí do druhé světové války na jejich straně; nepodařilo se, a Hitler později řekl Mussolinimu, že by si raději nechal vytrhnout pár zubů, než aby musel ještě jednou absolvovat takové jednání.

Dnes, v době letadel, se politici vesměs potkávají v palácích, a baskická hranice tak patří jen turistům obléhajícím starou španělskou pevnost v Hondarribii.

Příští a poslední zastávka: Bilbao a okolí.

Hudební epilog

___________________________________________________________

zapo

Zapomenuté příběhy 7
Čtenář dostává do ruky už sedmý svazek Zapomenutých příběhů. Kdo četl aspoň některý z předchozích, má o této knize představu. Navštíví spolu s autorem různá místa v prostoru a čase, místa, kdy se v určitou dobu odehrávalo cosi, co už dnes není v centru pozornosti, avšak ve své době to budilo zájem a emoce. Někdy jde o drobnosti, dokonce až kuriozity, často ale to jsou historické události. Navštěvujeme místa na různých místech zeměkoule a nahlížíme do dějů v rozličných obdobích historie. Ať se příběh udál kdekoli a kdekoli, vždycky narazíme na souvislosti.

Bližší info a objednávky zde.


Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz