29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


CESTOVÁNÍ: Podvolení 2021

6.7.2021

Pula a Kamenjak v Chorvatsku, červen 2021

Mare nostrum (naše moře). – Tak nazývali staří Římané Středozemní moře. Nostalgii po „našem“ moři jsme dočasně zahnali pobytem v chorvatské Pule a v blízké přírodní rezervaci Kamenjak ve dnech 19. až 30. června.

U moře před hotelovým rezortem v Pule zaznamenávám letos především konzervativní posun v „ustrojovací kázni“.

Dvě dívky chodí k vodě (občas i do vody) zahalené od hlavy až k patě v koupacím úboru převážně černé barvy (jen s odhalenými obličeji). Patří do rodiny komunikující střídavě italsky a arabsky, která na našem úseku skotačí pravidelně, každodenně.

Zato „nahoře bez“ (tj. bez vrchního dílu plavek) je mezi všemi slunícími se a koupajícími se tamtéž jediná dívka. Ňadra má dosud bělostná, sluncem nedotčená. Asi právě přijela. Následujícího dne je však dotyčná tatam … Odcestovala? Spíše se, tipnul bych si, „podvolila“ a takříkajíc splynula s okolím, tj. s ženami a dívkami v plavkách kompletně dvoudílných …

Podobný posun konstatuji v nejjižnějším istrijském zálivu v přírodní rezervaci Kamenjak. S odhalenými (a pěkně opálenými) ňadry se zde koupe jediná z přítomných, žena středního věku … (Na pláži zaznívá němčina, čeština, angličtina, úplně zahalen není nikdo.)

Ženy a dívky „nahoře bez“ z pláží u „našeho moře“ po lockdownu prakticky vymizely. Až tak daleko sahá moc sociálních sítí. Kam se hrabe Chomejní! „Pánové internetu“ – na rozdíl od nejrůznějších „duchovních vůdců“ – žádnou „ustrojovací kázeň“ oficiálně nevyhlašují. Fotečky „nahoře bez“ pouze nedovolí „postnout“, tj. umístit na sociální (či asociální?) síť, nebo je ze sítě promptně odstraní. A kdo se nevykáže fotkami z dovolené na síti, ten jako by na dovolené nebyl. U „našeho moře“ zůstávají v létě 2021 dívčí ňadra i po lockdownu uzamčena, rozvolnění nerozvolnění. Komu se to nelíbí, ať si zakřičí s Rogerem Watersem…