29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


CESTOVÁNÍ: Pardon, čtvrt milionu volů?

13.7.2018

Portál Lidových novin připomněl 11. června 2018 tragédii (obr. 1), která se stala před dvěma lety nad Středozemním mořem. Zřítilo se do něj egyptské dopravní letadlo Airbus A320. Zahynulo 66 lidí.

Stroj letěl na lince MS804 z Paříže do Káhiry. Lidovky se ovšem dopustily nepřesnosti: ta tragédie se nestala v červnu, nýbrž 19. května (po půlnoci SELČ). Živě si na to pamatuji, protože o týden později jsem letěl do Egypta také – a v oblasti, kde k události došlo, jsem držel tichou noční vzpomínku. (Koridory z Paříže i Prahy se „setkávají“ nad mořem severozápadně od Alexandrie – a zatímco jejich let měl končit v Káhiře, náš nad oblastí Káhiry prolétával.)

Zmíněný článek se soustředí na rozdíl mezi dosavadními výsledky francouzského a egyptského šetření. Francouzi se přiklánějí k verzi, že v kokpitu byl řešen kouř, zatímco Egypťané k výbuchu, potažmo tedy k teroristickému útoku. Tato možnost se v té době nejevila nikterak nereálně, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože mnozí jsme měli v paměti událost z 31. října předchozího roku – pád ruského stroje na Sinaji po vzletu z Šarm aš Šajchu na cestě do Petrohradu. Tenkrát zahynulo 224 pasažérů a členů posádky. Není tedy divu, že i tento barbarský způsob likvidace egyptského airbusu v květnu 2016 se nabízel jako relevantní vysvětlení (samozřejmě podložen patřičnými důkazy).

Otázka zatím zůstává otevřená – a s ní svým způsobem souvisí další téma: Jezdit do Egypta, či nikoliv? Ptám se takto proto, že jsem na internetu pod jedním svým článkem o poměrech v Egyptě nalezl tento názor čtenáře:

Jsou země, do kterých radši nejezdit. Severní Korea, Egypt, Írán, Irák, Pákistán a pár dalších. Kdo tam jede je vůl.

Není to ojedinělý názor. Osobně s ním hrubě nesouhlasím, tedy pokud jde o zařazení Egypta do této skupiny – o ostatních jmenovaných státech nechť píší povolanější, kteří je navštívili.

Podle dostupných statistických údajů stoupl loni zájem Čechů o Egypt. Údajně o 111 procent oproti roku 2015 – zemi navštívilo v minulém roce 245 tisíc Čechů. Sám jsem velkým propagátorem dovolené v Egyptě a s potěšením jsem zaznamenal, že lidé, kteří tam i na můj popud vycestovali, byli nadmíru spokojeni. Důvodů je několik, mezi nimi jistota opravdu letního počasí bez deště, relativní blízkost exotické destinace (pokud jde o korálové moře, nemluvě o památkách) a především: velice dobrý poměr mezi cenou a nabízenými službami.

Tvrdit, že kdo se rozhodne trávit dovolenou v Egyptě, je vůl, považuji za urážku všech 245 tisíc našinců, kteří tam pobývali loni, a zatím neznámého počtu těch, kdo se tam vypravili či vypraví letos (včetně členů naší rodiny, kteří v prvním pololetí 2018 navštívili Egypt zatím dvakrát).

V tomto vulgárním cejchování těch, kdo do Egypta jezdí, spatřuji malost a provinční omezenost autorů podobných výroků. Kdybych chtěl – jakože nechci - oplatit stejnou mincí (hloupou mincí), mohl bych napsat, že podle mě je vůl zase ten, kdo zamíří v létě na jih Čech, v 13 stupních „klepe kosu“ a u x-tého budvaru sleduje, jak za oknem kapky deště bombardují vodní plochu lipenské přehrady.

Byť samozřejmě platí: Proti gustu ... Však víte.

****

MS804 1

obr. 1/ Inkriminovaný článek o tragédii letu MS804 na serveru Lidovky.cz. (Screenshot pořízený autorem článku.)

MS804 2

obr. 2/ Autor blogu na ruzyňském letišti před cestou na jih Egypta, středa večer 25. května 2016. Týden po tragédii na letu MS804, který se mi - v duchu piety - hodně promítal v hlavě. Vysoko nad Středozemním mořem, v oblasti, kde k tomu došlo, jsem si říkal: všechno prožívali stejně jako teď my, těšili se na přistání a pobyt v zemi faraonů - až do osudného okamžiku, kdy se rutinní cesta změnila v peklo nad zemí s tím nejděsivějším koncem. ČEST JEJICH PAMÁTCE! (Zdroj: Archiv autora článku.)

MS804 5

obr. 3/ Letiště v Šarm aš Šajchu má dvě paralelní dráhy: 04-Levá/22-Pravá (na tu právě náš boeing najíždí) a 04-Pravá/22-Levá. Z jedné z nich startoval i ruský airbus 31. října 2015 ke svému poslednímu letu. Také jeho oběti si zaslouží naši tichou vzpomínku. (Foto: Autor článku.)

MS804 4

obr. 4/ Oprava na serveru Lidovky.cz 11. 7. 2018 dopoledne.

Stejskal.estranky.czOtestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.