7.6.2023 | Svátek má Iveta, Slavoj


CESTOVÁNÍ: Moeraki Boulders

28.12.2018

Záhadné kameny z mořských hlubin

V dětství mě často pronásledovaly noční můry, že se na mě valí obrovské plastelínové koule. Nevěděla jsem, kam uskočit, a když bylo nejhůř, probudila jsem se. Ty koule z dětských snů jsem našla u protinožců na Novém Zélandu.

Nebyly sice z plastelíny, ale jinak vypadaly úplně stejně...

Moeraki 1

Moeraki Boulders jsou obrovské kulaté balvany poblíž novozélandské rybářské vesnice Moeraki, které měří až tři metry v průměru a připomínají vyduté želví krunýře. Maorská legenda vypráví, že Moeraki Boulders byly původně koše na jídlo převážené na kánoi, jež se potopila u pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Obrovské koše se pak na pláži Koekohe proměnily v desítky obrovských hladkých kulatých balvanů.

Moeraki 2

Vědecké vysvětlení jejich vzniku je však ještě podivnější. Dokonale oblé kameny, které trčí z písku, do své podoby opracovala příroda postupným nabalováním kalciových solí kolem pevného jádra, které tvořila nějaká fosílie.

Vznikly na dně oceánu z dávných mořských sedimentů v dobách paleocénu přibližně před 60 miliony let. Neúprosné bušení vln v průběhu tisíciletí postupně nahlodalo měkčí vrstvy hornin okolo a odkrylo tyto zhutnělé kamenné koule.

Moeraki 3

Podobné kameny se nacházejí i na jiných místech na světě. Ty na pláži Koekohe jsou zajímavé především tím, že se jich na jednom místě vyskytuje tolik pohromadě... Postupně se rozpadají. Některé balvany jsou už rozlomené, hornina zvětralá a porostlá mechem. A víte proč?

Já vím své... ona tajemná fosílie uprostřed je moje dětská noční můra, která už mě dávno nemoří.

Moeraki 4

Převzato z blogu autorky s jejím souhlasem