24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

CESTOVÁNÍ: Keltské Highlands před brexitem

Právě jsme se s rodinou vrátili z toulek po vlastech eunijních od Keltů s kiltem ze skotských severních Highlands, jejichž bohulibé whisky pálení a poklidná majestátnost byla zčistajasna narušena překvapivým rozhodnutím Johnsonovy vlády o tom, že se ve složité době blížícího se hard brexitu na pět týdnů suspenduje britský parlament.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 3.9.2019 10:13

Re: Kdo další by se radoval z nezávislosti

Upřesnění, nejde ani tak o nějakou nezpůsobilost k samovládě, to nakonec zvládlo i Kosovo, jde o to, nakolik politici propagující odtržení, poskytují svým voličům informace, pravdivé informace. Co si tak pamatuji, skoro všichni Slováci byli přesvědčeni a ve svém přesvědčení utvrzováni, že Karpatský penězovod vede od nich k nám. Skutečnost zjistili až po odtržení, ač i tu se snažili kamuflovat vydíráním za značku, vlajku, ČSA, ....

S. Sidlichovsky 3.9.2019 10:12

Re: I na tomhle mírně tendenčním cestopise

Odpověděl jste i za mě.

Ano, je to ostrý politický boj. Ale nikdo nepřišel o zrak, ani nikomu nebyl poškozen mozek, ani nebyl policajtem sražen na dlažbu. Žádná helikoptéra na střeše Downing Street nemusela být v pohotovosti, aby odvezla premiéra někam do hlubokých lesů - do bezpečí. To je britská kultura, na rozdíl - však víte.

M. Valenta 3.9.2019 10:08

Re: I na tomhle mírně tendenčním cestopise

Aha, takže jedna strana ví přesně co chce i co nechce a ta druhá ví co nechce ale neví co chce. Takové tragikomicky shakespearovské až komicky jednostranné. So geht das.

S. Vostřel 3.9.2019 10:03

Re: Pan Mařák se vrátil ze Skotska plný optimismu,

A navíc se rozhodl, že bude neuměle kopírovat pana Kechlibara v zápiscích z cest. Je to jako když školák opíše domácí úkol od kamaráda.

M. Prokop 3.9.2019 9:52

Re: Kdo další by se radoval z nezávislosti

Ty řeči o nezpůsobilosti tzv. méně kvalitních národů k samovládě ovšem vedete vy.

Pan Sidlichovský a níže i já pouze upozorňujeme na existující ekonomické poměry. Umožněné právě nadnárodními státy, vesměs k "ucpání huby" nějaké jejich části.

M. Prokop 3.9.2019 9:49

Re: I na tomhle mírně tendenčním cestopise

Vypadá to, že si pan Mařák vzal z Klause příklad. :-P

Ta tragikomedie je z valné části způsobena právě tou demokracií, nemožností prosadit nějaké řešení proti vůli těch, kdo vědí co nechtějí, ale nevědí (většinově) co chtějí.

Takže jste opět názorně předvedl tu notnou dávku otrlosti a zaslepenosti. So geht das.

M. Mařák 3.9.2019 9:45

Re: Kdo další by se radoval z nezávislosti

To jsou takové klasické řeči tzv. pragocentrismu o nezpůsobilosti tzv. méně kvalitních národů k samovládě. No a podívejte se, jak se třeba tomu Slovensku bez vlády z Prahy daří...

E. Derat 3.9.2019 9:44

Pan Mařák se vrátil ze Skotska plný optimismu,

a posílen ve svém eurohurvínkovstí. Je vidět, že skotské střiky a výplachy zabraly.

M. Mařák 3.9.2019 9:21

Re: Strýcu MM, nejen Skotsko.

No přece v matičce národů EU dobrotivé. Tedy kromě SSSR, to má teď jinou nadnárodní federaci.

K. Janyška 3.9.2019 9:16

Strýcu MM, nejen Skotsko.

Nejen Skotsko, ale všechny národní státy světa. EU je jako SSSR, Jugoslávie, Českoslovebsko atd. A kdepak ty dnes jsou ? Dzp.

M. Valenta 3.9.2019 8:55

Re: I na tomhle mírně tendenčním cestopise

Také se přiznám, že jsem měl o britské politické kultuře vyšší mínění, ale psát nyní, po shlédnutí více jak tříleté mnohadílné a stále nekončící tragikomedie kolem brexitu, o její nadřazenosti, to chce notnou dávku otrlosti a zaslepenosti. So geht das.

A mimochodem, jak byste ohodnotil klausovy cestopisy.

S. Sidlichovsky 3.9.2019 8:43

Re: I na tomhle mírně tendenčním cestopise

Naprostý souhlas

S. Sidlichovsky 3.9.2019 8:41

Kdo další by se radoval z nezávislosti

P. Mařák by rozhodně nebyl sám, kdo by měl radost ze skotské nezávislosti - velkou radost by z ní měl i ministr financí UK (jen se neví, jestli veřejnou nebo tajnou). Skotský deficit byl v roce 2018/2019 7 % HDP - nejvyšší v EU. (následuje Kypr s 4,8 %, pak Rumunsko s 3 %).

Samotný min. financí SNP Derek Mackay - největšího bojovníka za nezávislost -přiznává, že Skotové dostávají z veřejných fondů na hlavu o 1661 GBP více než zbytek UK, přičemž platí na hlavu o 307 GBP menší daně.

M. Prokop 3.9.2019 8:41

Re: drangcování Evropskou Unijí

Tam bude problém. V obavách z precendentu budou Španělé dost vehementně bránit přijetí samostatného Skotska do EU a možná nejen Španělé.

J. Vrzal 3.9.2019 8:40

Re: p. Marak

Mno, ne kazdemu se chce do celni unie s EU, ktera ze sve podstaty zpomaluje kazdo ekonomiku na ni zucastnenou. Uz jen proto, ze neni v ni mozny volny trh, jenz se vyznacuje tim, ze na nem bohatnou vsichni. Misto toho je EU trh pokriveny dotacemi, regulacemi, na cemz mohutne bohatnou jen vyvoleni.

Divil bych se, kdyby si to Skoti zavcas nerozmysleli.

Necekam, ze je Skotsko plne eurosvazaku typu pana Maraka.

M. Prokop 3.9.2019 8:37

Re: p. Marak

Ve Francii je penězovod z ostatních EUnijních zemí do francouzského zemědělství brán jako samozřejmost, ba nutnost a platba za francouzskou ochotu EU za (hlavně) německé peníze vést.

Takže si moc nevšímají existence penězovodu z Anglie do Skotska. A Skotové budou asi jako Slováci v Československu, přesvědčeni, že tok v penězovodu je opačný.

M. Prokop 3.9.2019 8:34

I na tomhle mírně tendenčním cestopise

je vidět rozdíl mezi britskou politickou kulturou či demokracií a tou kontinentální, EUnijní.

Skotové (někteří) se chtějí odtrhnout, odtržení GB od EU je vhodnou příležitostí, tak chystají další referendum, po tom (pro myšlenku odtržení) neúspěšném v roce 2014. A .... nic se neděje.

Ve Španělsku se chtějí odtrhnout Katalánci (taky jen někteří), referendum jim je zapovězeno, když se o něj pokusí, nastoupí násilí, legálně zvolení separatističtí politici jsou zabásnuti a EU najednou zapomíná na své s oblibou proklamované Evropské hodnoty (pokud jimi tedy není to policejní a justiční násilí) a ... "hlasitě mlčí! :-P

Přiznávám, že ty britské ostrovní hodnoty jsou mi bližší.

Co se týče "brexit klaunů", EUnijní problémy jejich odchod nevyřeší, dokonce zesílí. Obvykle bránili největším integrační hovadinám. Nicméně taky doufám, že se jejich odchod konečně zdaří, aby bylo vidět že to jde. Že by si tím EUrosoudruzi a EUrosoudružky uvědomili, kde dělají chyby a kde je nutno zacouvat od jurodivých nápadů, na které "nejsou lidi", v to nedoufám, to by byl zázrak. Na to bude muset přijít nějaký ještě větší průser.

R. Woloszczuk 3.9.2019 8:26

Nemožné

EU nesouhlasí s nacionalismem a nepodporuje dělení států. Podívejte se na Katalánsko. Přece mi nechete tvrdit, že by EU používala dvojí metr :-))))

M. Mařák 3.9.2019 7:41

Re: p. Marak

Ano, zhruba tak nějsk to skutečně vidím. Vy snad ne?

J. Lambert 3.9.2019 7:20

p. Marak

stravil dovolenou ve Skotsku, precetl si tamni noviny a ma jasno: K nafte a whisky pribude jeste ve velkem skvele hovezi a zeme zbavena britskych okovu je na nejlepsi ceste k netusenemu rozkvetu & blahobytu pod kridly EU. Jak proste a typicky francouzske...

S. Ševeček 3.9.2019 1:58

drangcování Evropskou Unijí

se Skotům určitě vyplatí.