5.2.2023 | Svátek má Dobromila


CESTOVÁNÍ: Bulharsko není jen moře

3.1.2019

Užijete si tu i lyžování!

Bulharské zimní středisko Pamporovo-Mechi Chal nedaleko řeckých hranic si v posledních deseti letech oblíbili hlavně Britové. Valí se sem každou zimu po stovkách...

bulharsko1

Pravda je, že když vás skibus vyplivne na parkovišti v místě zvaném Malina a vy projdete kolem moderní půjčovny sportovního vybavení, nejdřív se trochu vylekáte. U pokladny v nevzhledných dřevěných budkách stojí malá fronta na skipasy. A když tam čekáte, máte výhled pouze na historickou jednosedačku, jaká v dřevních dobách jezdila ve Špindlerově Mlýně. Ale snad ji tu udržují jen jako funkční atrakci, neboť kousek za ní už startuje v lese moderní lanovka, která lyžaře vyveze přímo pod radiovou a televizní věž Sněžanka do centra dění.

Pamporovo leží ve výšce 1 450 metrů nad mořem 10 km od městečka Čepelare a 80 km od Plovdivu. Úzká silnička se točí horami a údolími podél divokých roklí, takže cesta z letiště do Pamporova trvá přes hodinu a půl. Větší a sportovnější je Pamporovo s 37 kilometry sjezdovek, ale během dne se snadno převezete i do čtvrt hodiny vzdáleného střediska Mechi Chal, kde mají dalších 21 kilometrů tratí.

Nejdelší sjezd z vrcholu Sněžanky (1926 m) měří přes čtyři kilometry a to je už docela slušná porce srovantelná s rakouskými středisky. Nádherná je černá sjezdovka Stenata (Zeď), kde často trénují slalomáři a jezdí se tu závody. Končí v nově se rozvíjející horské stanici Studenka s několika restauranty a hotely. Odtud se však dá pokračovat dál do údolí po mírné, široké sjezdovce až do Maliny. Překrásné výhledy jsou na sjezdovkách vedoucích do Stojkite, kde projíždíte po modré či červené trati lesem a cestou často nepotkáte ani živáčka. . Na sjezdovce Sněžanka si můžete dopřát noční lyžování.

bulharsko2

Pamporovo (DE)

Středisko Mechi Chal na stejnojmenném kopci (1 873 m) je prima hlavně pro rodiny. Tady žádné prudké tratě nenajdete. Jen červené, modré a dokonce jednu zelenou pro úplné začátečníky. Funguje tu lyžařská škola jak pro děti, tak dospělé. Nechybí ani mateřinka pro mrňousky od čtyř do sedmi let.

Nové hotely tu rostou jako houby po dešti. Z tradiční staré zástavby už mnoho nezůstalo, ale za návštěvu stojí pravoslavný kostel Nanebevzetí Panny Marie nedaleko hotelu Perelik a typická horská restaurace Čevermento, kde během tradičního bulharského večera hraje folklórní hudba a vystupují tanečníci v lidových krojích. Kuchaři porcují grilované maso přímo před zraky hostů, kterým přistávají na talířích pečená kuřata, jehňata i selátka. Hotové orgie!

bulharsko3

Převzato z blogu autorky s jejím souhlasem