CELNÍ VÁLKA: Mléčné výrobky a Trumpovy polopravdy
Prezident Trump napsal 11. března na své síti Truth Social, že Kanada musí okamžitě snížit své tarify ve výši 250 až 390 procent na americké mléčné výrobky. Cla v této výši považuje za nehorázná.
Takto prezentováno se to tak skutečně jeví – ano, Kanada je abuserem, tedy tím, kdo cla zneužívá, a to nehorázným způsobem. Je tomu ale opravdu tak? Možná to bude pro ledaskoho překvapením: ano, je. Jenomže… Tato extrémně vysoká cla jsou uplatněna pouze v případě, že Američané v rámci svého vývozu do Kanady překročí dohodnuté limity u čtrnácti druhů mléčných produktů, do jejichž úrovně platí nulová sazba cla. Jinými slovy extrémní výše cel nastupuje až po překročení těchto limitů. Pikantní je, že tak praví USMCA, trojstranná obchodní dohoda mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou, kterou v listopadu 2018 podepsal za USA Donald Trump. Seznam oněch 14 výrobků i s povolenými bezcelnými kvótami je uveden na webu Office of the United States Trade Representative (ZDE).
Systém řízených dodávek
Neméně zajímavá je ještě jedna skutečnost. Uvedená extrémně vysoká cla Američané neplatí, protože se vejdou do „nulové zóny“ a v mnoha kategoriích, včetně mléka, nejsou ani na polovině dohodnuté kvóty. Nabízí se otázka, proč Kanada uplatňuje tak vysoká cla nad domluvenými limity. Souvisí to s kanadskou protekcionistickou politikou na ochranu domácích farmářů, známou jako Supply Management System (systém řízených dodávek); tato politika spočívá v kombinaci kvót a cel (dovozní clo až 300 procent, nikoli 390 procent, jak tvrdí ve svém příspěvku Trump), což zajišťuje jistou návratnost kanadským producentům, ale limituje vývozce do Kanady. V každém případě je uvedený systém součástí dohody USMCA; řešením je tedy férové jednání o změně, nikoli nesmyslné hrozby a eskalace celní války. Jakkoli je kanadský systém řízených dodávek mnohými hodnocen jako kontroverzní a snáší se naněj kritika, budiž řečeno, že ani USA si nepočínají jinak. Zemědělský odborník Al Mussell, vedoucí výzkumu ontarijské společnosti Agri-Food Economic Systems, konstatuje: „Spojené státy aplikují přesně stejný systém na svůj trh s mléčnými výrobky. Mají celní kvóty a nad rámec tohoto objemu velmi přísná cla a téměř žádný dovoz.“
Jiným zkratkovitým a nepřesným vyjádřením Donalda Trumpa bylo jeho únorové tvrzení, že Kanaďané „z velké části neberou naše zemědělské produkty“. Ve skutečnosti je Kanada celosvětově druhým největším exportním trhem pro americké zemědělské produkty; v roce 2024 šlo o byznys ve výši přibližně 28,4 miliardy USD. Kanada představuje pro Američany také druhý největší trh pro jejich vývoz mléčných výrobků. V roce 2024 dovezla zboží za přibližně 1,1 miliardy USD, přičemž trend je jasně vzestupný. V roce 2015 to bylo zaokrouhleně 625,5 milionu USD.
Donald Trump na jedné straně říká, že USMCA je „nejlepší obchodní dohoda, která kdy byla uzavřena“ (jelikož ji sám dojednal, nic jiného ani hlásat nemůže), na druhé straně, protože je zapotřebí nenechat na jeho předchůdci suchou nit, v pátek 7. března novinářům tvrdil, že zatímco v době, kdy končil jeho první termín, byla záležitost s kanadskými mléčnými tarify „dobře ošetřena“ (jak jinak), tak „za Bidena je stále zvyšovali“. K tomu Al Mussell vysvětlil, že porovnáme-li kanadské celní sazebníky pro letošní rok, rok 2020 (poslední rok prvního Trumpova období) a 2017 (úvodní rok prvního Trumpova období – ještě před zavedením USMCA), zjistíme, že výše cel pro nadlimitní dovozy zůstala beze změny. Například pro máslo je to 298 a půl procenta a pro sýr čedar 245 a půl procenta.
Místo závěru
Aneb tvrzení versus realita. Pátého března Donald Trump na síti Truth Social seznámil veřejnost se svojí interpretací toho, proč mu (odcházející) premiér Justin Trudeau nebyl schopen říci, kdy se budou v Kanadě konat parlamentní volby. Nepochopil, že by nebylo fér, aby o tom rozhodl končící premiér, ale bude to úkolem nastupujícího šéfa vlády, který ale toho dne ještě nebyl znám. (Mark Carney byl zvolen až 9. března.) Trump nicméně tvrdil, že Trudeau se snaží využít nynější situace se cly, aby se udržel u moci. Skutečnost je ovšem taková, že na pátek 14. března byly do Rideau Hall, sídla generální guvernérky v Ottawě, naplánovány dvou událostí. Nejprve Trudeauova demise do rukou Mary Simonové a na jedenáctou hodinu před polednem východního letního času (16:00 SEČ) přísaha nového premiéra Marka Carneyho a jeho vlády. A protože v nadcházejících volbách, ať už budou kdykoli, nehodlá Trudeau kandidovat, je tvrzení amerického prezidenta o tom, že se končící předseda kanadské vlády snaží udržet u moci zcela nepravdivé. Pakliže se mýlí v této záležitosti a neprozíravě to prezentuje do světa, jak lze věřit, že má správný úsudek v jiných záležitostech, pohříchu důležitějších? Toť otázka.
Podklady
Zpracováno exkluzivně pro Neviditelného psa.