19.4.2024 | Svátek má Rostislav


CATO INSTITUTE: Dnes přednáší Václav Klaus

12.3.2013

Václav Klaus se dnes poprvé po svém odchodu z Hradu představí v nové roli – povede v americkém Cato Institute akci nazvanou Evropská krize pokračuje: žádné řešení v dohledu.

K jaké organizaci se to exprezident připojil? Cato Institute (do češtiny snad přeložitelné jako Catonův institut) provádí výzkum v oblasti politiky – společnost oddaná principům svobody jednotlivce, omezené vlády, volných trhů a míru. Její odborníci a analytici podnikají nezávislý, nestranický výzkum v širokém spektru politických témat.

Institut vznikl v roce 1977 a pojmenován byl po Cato’s Letters, což byla série esejů publikovaných v Anglii 18. století, které představily vizi společnosti bez nadměrné vládní moci. Tyto eseje byly pojmenovány po římském státníku Catonovi mladším, který se postavil Caesarovi a raději spáchal sebevraždu, než aby žil pod jeho vládou. (Často se plete s Catonem starším, jeho pradědečkem, který je známý touhou po zničení Kartága.)

Zmíněné eseje inspirovaly americkou revoluci a obhajoba jejich jednoduchých, nadčasových principů zmíněných výše je dnes ještě důležitější, než by si otcové zakladatelé mohli představit. Společenská a ekonomická svoboda není pouze nejlepší politikou pro svobodný národ, je to nezbytný základ pro budoucnost.

Cato Institute není prodlouženou rukou žádné politické strany. Je to libertariánský (liberální v klasickém smyslu slova, chcete-li) think tank – není tedy konzervativní, jak se v našich médiích objevilo. V uplynulých dnech například zaslal dopis Nejvyššímu soudu USA s názorem, že zákon o obraně manželství (DOMA) je protiústavní, protože diskriminuje homosexuální páry. V jiných případech vystupuje na obranu americké ústavy i jejích dodatků.

Je pravda, že v poslední době kritizuje prezidenta Obamu, ale když byl u moci George W. Bush, kritizoval jeho. Republikáni i demokraté se vizi otců zakladatelů velmi vzdálili a je třeba jim to neustále připomínat a ukazovat americkým voličům, že přijímané zákony jsou protiústavní, jaké budou dopady nejnovějších regulací a jaké regulace by byly efektivnější. Záběr však není omezen pouze na americkou politiku; součástí Cato Institutu je i Centrum pro globální svobodu a prosperitu a institut se zabývá politikou na celém světě – například pádem železné opony nebo právě eurozónou.

Profesor ekonomie a bojovník za svobodu jednotlivce Klaus se může samozřejmě zapojit do spolupráce i v jiných tématech, jako je americká zahraniční politika nebo ekonomie globálního oteplování. V minulosti s Cato Institutem spolupracovalo deset vítězů Nobelovy ceny za ekonomii, např. Milton Friedman, F. A. Hayek, Gary Becker nebo Ronald Coase. Jedním ze zakladatelů byl i Murray Rothbard, v češtině vyšly jeho knihy Peníze v rukou státu, Etika svobody a další.

Institut získává přes 80 procent svých prostředků od individuálních podporovatelů a nepřijímá vládní dotace. Cato Institute je plně profesionální výzkumnou organizací, a i když není z think tanků ani zdaleka nejbohatší, je podle nejnovější studie Centra pro globální rozvoj (Center for Global Development) v přepočtu na dolar rozpočtu tím nejefektivnějším a neproduktivnějším.

V současnosti institutu předsedá bývalý dlouholetý CEO banky BB&T John Allison. Na adresu Klausova příjezdu uvedl: "Václav Klaus ukázal, že neochvějná důvěra ve svobodné trhy spolu se silnými vůdčími schopnostmi může národu pomoci setřást okovy komunismu. Těšíme se na úzkou spolupráci s tímto bojovníkem za svobodu."

MfD, 11.3.2013

Autor je stážista v Cato Institutu

Mmister.com