Neviditelný pes

BRUSEL: Poslední týden před volbami

diskuse (3)
Unijní orgány vydaly společnou tiskovou zprávu o tom, jak jsou před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu připraveny čelit dezinformacím.

Pondělí 3. června 2023

Slavil se Mezinárodní den jízdního kola. Komise nám k němu poblahopřála na facebookové stránce EU Climate Action a připomněla při této příležitosti také nedávno přijaté Evropské prohlášení o cyklistice. (Blíže k tomuto tématu v mém článku Cyklistika v zajetí ideologie.)

Úterý 4. června
EU ústy svého vysokého představitele pro zahraniční a bezpečností politiku Josepa Borrella vyjádřila plnou podporu plánu amerického prezidenta Bidena, který by měl vést k dosažení trvalého příměří v Gaze, k propuštění všech rukojmích a k výraznému posílení dodávek humanitární pomoci do Gazy.

Středa 5. června
Unijní orgány vydaly společnou tiskovou zprávu o tom, jak jsou před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu připraveny čelit dezinformacím. „Dezinformační aktéři z EU i mimo ni“ prý „usilují o narušení integrity volebního procesu, důvěry v demokratické procesy obecně, rozdělení a polarizace našich společností“. Zpráva shrnuje výsledky činnosti unijních orgánů v této oblasti a obsahuje odkazy na různé další internetové stránky a materiály.

Evropský institut pro rovnost žen a mužů představil příručku GREENA toolkit, která cílí na to, aby v Zeleného údělu bylo na každém kroku zohledňováno „genderové hledisko“. Řešení „genderových dopadů politiky v oblasti klimatu“ je prý „zásadní pro to, aby EU dosáhla svého cíle udržitelnější budoucnosti, kde nikdo nezůstane opomenut“.

Čtvrtek 6. června

Evropský parlament informoval o tom, že jeho propagační video k evropským volbám „Využijte svůj hlas“ mělo více než 504 milionů zhlédnutí. EP uvádí, že video „obsahuje výpovědi seniorů z různých zemí EU, kteří ve svých příbězích o demokracii dalším generacím zdůrazňují, že demokracie a svobodné volby nemohou být brány jako samozřejmost“.

Čtvrtek 6. června až neděle 9. června

V tomto rozmezí se v členských státech konají volby do Evropského parlamentu. (Za nejpodnětnější text k tomuto tématu, který se letos objevil, považuji stanovisko Institutu Václava Klause z 5. června.

Ohlédnutí za institucionálním cyklem 2019–2024

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu a blížícím se koncem nynějšího institucionálního cyklu zařazuji odkaz vystoupení na besedě ve Slovenském domě v Praze z poloviny května, ve kterém se ohlížím za vývojem EU v posledních pěti letech.

zpět na článek