BRUSEL: Co všechno bylo v uplynulém týdnu
Tento týden v EU (99)
Charles Michel varuje před „jedem dezinformací“. Itálie by chtěla uspíšit diskusi o revizi zákazu spalovacích motorů. S pomocí EU po povodních to bude trochu jinak, než se zdálo.
Úterý 24. září 2024
Byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění Eurobarometr k energetické politice EU. Jako obvykle dopadly pro Unii nanejvýš příznivě. Občané prý politiku EU podporují a chtěli by, aby Unie měla silnější úlohu. (Výsledky Eurobarometru mi vždy připomenou scénu z Jistě, pane premiére o tom, jak se dělají průzkumy veřejného mínění.)
Předseda Evropské rady Charles Michel vystoupil v sídle OSN v New Yorku na diskusní akci „In defence of democracy, fighting extremism“. Řekl mimo jiné, že „více než kdy jindy je zde jed, který ohrožuje naše demokratické modely. Tím jedem je jed dezinformací, falešných zpráv, pokusů o manipulaci a konspiračních teorií.“
Středa 25. září
Komise uveřejnila seznam více než sto obchodních společností, které podepsaly Pakt EU o umělé inteligenci. Jde o dobrovolný kodex, který má dočasně upravovat používání umělé inteligence v rámci Unie, než vstoupí v účinnost právně závazný akt o umělé inteligenci.
Čtvrtek 26. září
EU, USA, Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Spojené království a několik dalších států vydaly prohlášení ke konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hizballáh v Libanonu. Vyzvaly k příměří a k hledání diplomatického řešení a vyjádřily svou ochotu při hledání dohody mezi znesvářenými stranami pomoci. (Podle mého názoru reakce logická a zcela správná. Proč jen něco podobného od Unie a dalších zemí nepřišlo už dávno ve vztahu ke konfliktu rusko-ukrajinskému?)
Italská vláda vyzvala k urychlení diskuse o případné revizi zákazu spalovacích motorů. Namísto roku 2026, kdy má debata proběhnout podle příslušné revizní klauzule, by ji uvítala již v příštím roce. Italové tvrdí, že mají podporu devíti členských států včetně ČR. Domnívají se, že přijetí nových emisních standardů způsobilo evropským automobilkám vážnou krizi a že úprava musí být urychleně přepracována.
Lukáš Kovanda na síti X uvedl na pravou míru zprávy z minulého týdne ohledně unijní finanční pomoci po povodních: „Vládní politici minulý pátek, před volbami: EU nám pošle 50 miliard Kč na pomoc s ničivými povodněmi. Vládní politici tento čtvrtek, po volbách: EU nám usnadní využití již přidělených peněz - ač nevíme, kolik to bude - na pomoc s ničivými povodněmi.“
Pátek 27. září
Charles Michel vystoupil na Valném shromáždění OSN s bezvýrazným, povšechným projevem , ve kterém se věnoval nejrůznějším globálním problémům. (Jaký rozdíl oproti brilantnímu vystoupení argentinského prezidenta Javiera Mileie, který zazněl o den dříve.)
K pojmu „český Green Deal“
Připojuji odkaz na malé zamyšlení o pojmu „český Green Deal“, který se v poslední době stal velmi populární. Uvádím zde, že toto chytlavé označení je velmi zavádějící, protože jádro problému tkví v unijním Green Dealu.