Neviditelný pes

BRITÁNIE: Pod hvězdou AstraZeneky

25.3.2021

V neděli večer prohlásila Evropská komise, že zablokuje export vakcíny AstryZenecy do Británie, kterou vyrábí jedna továrna v Holandsku (další dvě se nacházejí v Anglii), firma má ale kontrakt s britskou vládou a tak jde o nátlak, aby Boris Johnson od smlouvy, kterou podepsal o pár měsíců dříve než Komise, dnes ustoupil. Anglická média informují, že šéfka Komise Ursula von der Leyen dokonce pohrozila, „že v nouzové situaci (článek 122) může „duševní práva i patenty pominout a firmu převzít”. Kdo sledoval surrealistické dění a fantastické výpovědi okolo nešťastné vakcíny, jistě ho její výrok nepřekvapí. Podle smlouvy AstryZenecy s Bruselem prý patří „dvě fabriky Zenecy na území Británie pod kuratelu Unie”.

Od začátku roku, když se ukázalo, že má v očkování Spojené království tří měsíční předstih vyhlásila Komise, „Evropskou zdravotnickou unii”, ale místo akčního jednání se držela principu předběžné opatrnosti, čekala na schválení a vymýšlela stejná pravidla pro všechny. Evropští politici se jako malé uražené děti vyjadřovali o vakcině uznanou nejvyšší lékařskou autoritou v Evropě (EMU) negativně, vpodstatě ji pomlouvali. Prezident Macron ji nazval „kvázi-neefektivní”, němečtí úředníci ministerstva na tiskové konferenci prohlásili, že starším lidem nepomáhá, kancléřka (66) na to řekla, že by si ji píchnout nedala, hodí se prý pouze pod věkovou hranici 65 let. Čtvrtina zdravotníků v Německu ji odmítla. Objevily se zprávy, že vakcina může způsobovat sraženiny krve a přestože EMU odmítla riziko jako naprosto zanedbatelné, 13 států ji zakázalo. Politici si zřejmě neuvědomili, že svým chováním poškozují důvěru v očkování vůbec. A ve skladech se nachází více než milion nepoužitých vakcin, Itálie dokonce export nepoužité AstryZenecy do Austrálie zarazila. Jak si vysvětlit konflikt Komise s Británií? Připomíná starý židovský vtip, „Ta hospoda nestojí za nic, špatně tam vaří, dlouho se čeká a ty malé porce, no hrůza”.

Do dnešního dne se EU podařilo naočkovat pouze 12 procent obyvatel, opatření se zpřísňují, nákaza stoupá nebo stagnuje. Ve Spojeném království jen za minulou sobotu naočkovali 844 284 osob a více než polovina obyvatel už má první vakcínu za sebou. Počet nově nakažených klesl na zanedbatelné denní minimum (včera 5 000) a lidé se hlasitě domáhají ukončení karantény.

Pandemie Covidu-19 vyjevila, jakou strašlivou krizi může způsobit centrální moc a jednání nadnárodní byrokratické vlády. Genialita evropské civilizace spočívala v konkurenci mnoha států. Pamatuji dávné spory o vstup do Evropské Unie s nadšenci, kteří tvrdili, že je daleko lepší, budou-li republiku řídit schopní úřednící z Bruselu než naše otřesné vlády. Češi si vládnout neumí. Na potupné tvrzení nelze odpovědět, jedno je ale jisté, lokální chyby národního státu páchají lokální škody a politiky je možné ve volbách potrestat. Evropská komise smrtelně poškodila celou západní Evropu, dnes zuří a chová se nepříčetně.

Výjimečná situace vyžaduje výjimečně rychlé a nebyrokratické jednání, jakého úřední moloch 27 států není schopen z principu. Má totiž jediné poslání, vymýšlet pravidla integrace.



zpět na článek