Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996BRITÁNIE: Obrana země prioritou, ale...
Britský ministr obrany Ben Wallace v pondělí zveřejnil plán dalšího rozvoje sektoru obrany v pobrexitových a pocovidových časech, kdy bude ovšem nutné šetřit a snižovat zadlužení ve výši téměř 300 miliard liber. Obrana země je však prioritou, zejména když Rusko i Čína stále nevybíravěji v tandemu ohrožují demokratické země a současně získávají další politický a hospodářský vliv i v Británii, což potvrdila nedávná zahraničně-politická studie.
Ohledně Ruska stačí udávané příklady jako anexe Krymu, východu Ukrajiny, či gruzínské Abcházie, operace takzvaných Wagnerových žoldnéřů v Africe, nebo rušení komunikací královského letectva na Kypru a nedávný test ničitele družic, rakety PL19.
Ohledně Číny je britská vláda opatrnější, neboť jde o „výhodného“ pobrexitového obchodního partnera, zejména když dohoda s Amerikou není na dohled. Zároveň ale nelze nevidět opevňování sporných ostrovů v Jihočínském moři, hrozby Tchaj-wanu, či stížnosti z afrických zemí kvůli drancování surovinových zdrojů.
Britská podpora sankcím spojenců za „zdokumentovanou systematickou genocidu“ Ujgurů na severu Číny už signalizuje „ochlazení styků“.
Premiér Boris Johnson a jeho kabinet slibovali Britům pobrexitový ráj a „globální, opět silnou Británii, osvobozenou od jha Evropské unie“ a velmocensky zaměřenou na indo-tichomořský prostor. Johnson už dříve slíbil vyrovnání nahromaděného obranného deficitu ve výši 16,5 miliardy liber a nyní má jít o navýšení o 1,7 miliardy ročně, a to i přes nákladný boj s koronavirem.
To ovšem není mnoho a půjde o postupné kroky, zjevně podle pořekadla „za málo peněz málo muziky“. Podle expertů není jasné, nakolik tak Britové budou schopni dostát svým evropským a globálním závazkům v NATO i přes seškrtání zahraniční rozvojové pomoci.
Plán předpokládá nutnou modernizaci výzbroje včetně nové stíhačky Tempest a doplnění amerických F35 pro letadlové lodi, nových laserových zbraní, bezpilotních dronů a robotických vozidel a lodí, hypersonických a družicových obranných systémů s vlastním kosmodromem a posílení kybernetického boje. Navíc zvýší počet nukleárních hlavic ponorkových raket Trident ze 190 (stejně jako Indie či Pákistán) na 260 (podobně jako Francie).
Zároveň ale navrhuje drastické škrty a vyřazení více než stovky letadel, stovek transportérů, desítek tanků a 14 lodí. Plán také počítá se snížením počtu pozemních vojsk o deset tisíc vojáků, což podle odborníků, včetně bývalého vůdce armády generála lorda Richarda Dannatta, je „alarmující“.
Podle nejzkušenějšího britského generála lorda Davida Richardse, velitele spojenců v Afghánistánu v roce 2006, je to navíc nebezpečné. Armáda bude mít jen 72 500 vojáků, nejméně za 200 let. A to ještě není jisté, o kolik sníží počty letectvo a námořnictvo.
Richards potvrdil deníku The Times, že armáda už nebude schopna akcí jako například osvobození Falklandských ostrovů nebo účasti na válkách v Perském zálivu. Rusů a Číňanů ve zbrani jsou tři miliony.
Zda tedy je plán realistický a zda jej vůbec půjde za nynější finanční situace plně uskutečnit, není jaksi jisté.
ČRo Plus

Prodej rodinného domu ve Starém Hobzí
Staré Hobzí, okres Jindřichův Hradec
2 790 000 Kč

Petříčkovo dilema nakonec vyřeší Hamáček sám. V pondělí má Babišovi předat návrh na ministrovo odvolání

ODS tepe Českou televizi za volební průzkumy. Působí fejkově, jiné agentury to dělají lépe, zní ze strany

Íránský jaderný provoz v Natanzu se stal terčem teroristického útoku, tvrdí jeho šéf. Incident se obešel bez obětí

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
