Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BRITÁNIE: Nesnesitelně lehký Blair

diskuse (11)

Tak to by bylo. Ve čtvrtek britský premiér Tony Blair konečně oznámil, že na konci června definitivně opustí vysokou politiku. S Blairem patrně skončí i blairismus a třetí cesta – koncepty a termíny, u kterých ani po desetiletém intenzivním užívání nevíme, co vlastně měly přesně znamenat.

A se mnou přijde morálka

Květen 1997, kdy Blairovi labouristé po osmnácti letech konečně porazili konzervativce, byl časem velkých očekávání. Výřečný Blair natěšené veřejnosti slíbil „nový úsvit“. Británii prý přivede do středu Evropy a do politiky vrátí morálku. Nová Labour bude bělejší než sněhy. Na sebe neskromně prozradil, že je „fakticky upřímný týpek“.

To, co přišlo po této dramatické kanonádě, bylo nakonec docela obyčejné vládnutí. Blairova dekáda v domácí politice se dá shrnout do několika poznámek: Mírně zvýšil daně, což se vymstí až časem. Zavedl školné na univerzitách (nadvakrát, od prvního pokusu totiž ustoupil). Nechal zdvojnásobit reálné dotace do zdravotnictví, které ale předtím nezreformoval. Skandální čekací doby na operace se tak podařilo stáhnout, řada nemocnic v Londýně je ale i z českého pohledu pořád pro ostudu. Nejdřív byl proti jaderným elektrárnám, aby je potom slavně rehabilitoval. Británie se dramaticky otevřela přistěhovalcům, nicméně těsně před koncem premiérské kariéry si Blair troufl kritizovat svatou krávu multikulturalismu.

Nejdřív byl pro Evropu a pro euro a v roce 1998 v St. Malo francouzskému prezidentu Chirakovi odkýval evropskou armádu (k údivu velení NATO a většiny Američanů). Před invazí do Iráku se ale bez zaváhání přidal k Americe a plány na evropskou armádu a zahraniční politiku efektně pohřbil.

Nejdřív nechtěl vůbec slyšet o referendu k evropské ústavě, potom na ně pod tlakem veřejnosti přistoupil, a jen co teď německá kancléřka Merkelová ohlásila, že chce původní návrh kosmeticky upravit, od referenda ustupuje.

Jediné, co nezpochybnil a za čím si stojí, byla masivní účast britské armády na invazi do Iráku. Bohužel i tuto vážnou chvíli znevážil prokázanými manipulacemi se zpravodajskými analýzami, aby stupeň iráckého nebezpečí přiblížil i natvrdlé veřejnosti.

Ať už bylo tažení do Iráku chybou nebo ne, z Blairovy bilance vyčnívá jako vážné riskantní rozhodnutí a výjimka z pravidla.

V takové cik-cak bilanci se společný jmenovatel hledá těžko. Tím, co Blairových deset roků zastřešuje, není politický směr, ale styl: nahodilost, rétorika, po které většinou nic nenásledovalo, přehánění jako metoda.

Podle standardních ukazatelů Blairova vláda Británii zásadní újmu nezpůsobila, hospodářskou konjunkturu započatou v roce 1992 labouristé nepřerušili. (Všechny labouristické vlády před Blairem způsobily hospodářskou krizi.) Blairismus ale zásadně poškodil kvalitu veřejného života. Jeho vláda zavedla kvalitativně vyšší druh manipulace provozovaný maséry veřejného mínění, takzvanými spin doktory. Na ministerstvu dopravy jedna taková spin doktorka 11. září 2001 navrhla využít americkou tragédii a nepozorovaně zveřejnit nepohodlné statistiky. Když reportér BBC odhalil, jakým způsobem ve vládě vypointovávali zprávy tajných služeb o Iráku, předhodilo ministerstvo obrany vědce Davida Kellyho, od něhož údaje pocházely, novinářům, přestože mu předtím slíbilo anonymitu. Šokovaný Kelly si podřezal žíly. Ze stejné štábní kultury manipulace s fakty se koneckonců zrodila i známá Sternova zpráva o globálním oteplování. Od jejího panikářského tónu se distancovali i klimatologové, na které se Stern jmenovitě odvolával.

Dítě své doby

Všechny průzkumy si všímají, s jakým cynismem dnes Britové přistupují ke svým politikům. Volební účast, která se v předblairovské éře pohybovala kolem 75 procent, spadla zhruba na 60 bodů. V Británii politika bývala váženým povoláním, to už ale zřejmě neplatí. I proto, že ministerský předseda Blair ji dělal jako dítě, které se neustále snaží zaujmout okolí nějakou hrou a tu hru hraje, dokud ho nenapadne nějaká jiná. Ve vzduchu samozřejmě visí otázka, co bylo dřív: pubertální premiér, nebo pubertální veřejnost, která se masově hroutila po havárii princezny Diany a která teď vojákům propuštěným z íránského zajetí toleruje, že svoje historky prodávají bulváru? Jisté je, že tradiční zdrženlivá a seriózní Anglie, nám mladším ročníkům známá spíš z vyprávění a z literatury, je po deseti letech pod nánosem blairismu v horším případě ztracená.

LN, 11.5.2007

Autor je novinář

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Zdeněk Roller
12. 10. 2024

Kkdo chce, najde si nenávistný výrok i ve větě „Právě vyšlo slunce.“ Ach jo.

Miloš Zbránek
12. 10. 2024

Než se stal vojákem a než loupil a vraždil z bohulibých důvodů, loupil a vraždil jako amatér.

Lubomír Stejskal
12. 10. 2024

Přemýšliví lidé se musí ptát, jak jednostranné propalestinské propagandě čelit.

Aston Ondřej Neff
11. 10. 2024

Nejdřív si ministr Marian Jurečka usmyslí, že nejpalčivější sociální případ je manželka prezidenta...

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

pb Petr Blažek
13. 10. 2024

Během čínského státního svátku v uplynulém týdnu lámaly rezervace na dominantní čínské turistické...

elh Eliška Hovorková
13. 10. 2024

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nevěděl o požadavku Kanceláře prezidenta republiky...

13. 10. 2024

Po nedávné kritice Evropské komise, týkající se diskriminace romských dětí ve vzdělávání, dokonce i...

ČTK, ned Jaroslav Nedvěd
13. 10. 2024

Čtyřicetiletého muže podezřelého z pátečního postřelení třináctileté dívky v okrajové části Plzně...

13. 10. 2024

Psal se 18. červen 1940 těsně po poledni, když z francouzského letiště Agen bez větší znalosti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz