28.5.2022 | Svátek má Vilém


BRITÁNIE: Kolik fanatiků je v labouristické straně?

2.10.2021

„Vyzývám každého, aby jmenoval parlamentní demokracii, která má momentálně různorodější koaliční vládu – rasově, nábožensky, etnicky, ideologicky, politicky a národnostně –, než je současná izraelská vláda.“

Těmito slovy začíná článek Alana M. Dershowitze IZRAEL: Jaký apartheid?, který letos 16. července publikoval internetový deník Neviditelný pes. Text amerického právníka, spisovatele a politického analytika pokračuje připomenutím, že jeruzalémský kabinet „zahrnuje lidi všech barev pleti, od černých Etiopanů přes hnědé muslimy a snědé Sefardy až po bílé Rusy“.

A pokračuje: „Této vládě předsedá moderní ortodoxní žid a vládne spolu s fundamentalistickými muslimy a ateistickými a agnostickými židy. Jeden člen kabinetu je homosexuál a jeden člen Knesetu (izraelského parlamentu) je neslyšící (je to poslankyně Širly Pintová - LS). Své původní kořeny mají všichni někde v Asii, Africe, Evropě a v Americe.“

Dále Dershowitz: „V novém izraelském kabinetu bude sloužit devět žen, což je doposud rekordní počet. V nové vládě budou zastoupeny všechny odstíny politických názorů – a v Izraeli jich je nepočítaně. Starou frázi dva Židé, tři názory můžeme parafrázovat jako 20 členů izraelského kabinetu, 30 názorů – protože každý člen kabinetu zastupuje v rámci své strany široké spektrum názorů.“

Tuto část svého článku shrnuje autor slovy:

Ale co naplat, fanatici, zejména pokud jde o radikální levici ve Spojených státech a v Evropě, trvají na označování Izraele jako státu apartheidu.

Obsah předchozí věty se znovu potvrdil v těchto dnech na konferenci britské Labour Party, jak dokazuje titulek zprávy na webu novin The Jerusalem Post z 28. září (obr. 1):

labour1

obr. 1/ Labouristická strana Spojeného království schválila návrh, který definuje Izrael jako ́stát apartheidu ́. (Zdroj: Web listu The Jerusalem Post.)

Na výroční stranické konferenci v Brightonu předložila Mladá Labour (Young Labour) návrh rezoluce označující Izrael jako stát apartheidu, který pokračuje v „nakbě“ - termínem „nakba“ (katastrofa) označují Arabové vznik Izraele v roce 1948. Labouristé též vyzvali k zavedení sankcí proti Izraeli (dokud radikálně nezmění svoji politiku, což by ovšem byla sebevražedná pošetilost - LS). Dokument prošel většinou v poměru 2 ku 1.

Hovoří-li Alan Dershkowitz v podobné souvislosti o fanaticích a radikální levici, pak je nutné uvést, že ne všichni v Labour Party se s protiizraelskou rezolucí ztotožnili. Jak šéf strany Keir Starmer, tak stínová ministryně zahraničí Lisa Nandyová jsou si vědomi neakceptovatelné jednostrannosti takového návrhu. Nandyová připomněla podmínku, která podle představ labouristů povede k trvalému míru: bezpečná existence Izraele a vedle něj suverénní a životaschopný palestinský stát. „Tento návrh (přijatý na konferenci) neřeší izraelsko-palestinský konflikt komplexně a vyváženě,“ dodala Nandyová; její podporu proto nemá.

Leč dvoutřetinové ano tomuto návrhu je dost velká většina na to, abychom si udělali jasný obrázek, jak je na tom současná Labour, která se ne tak dávno potýkala s vážným obviněním z antisemitismu (za šéfování Jeremyho Corbyna). Řečeno nediplomaticky, kolik v ní je protiizraelských fanatiků a radikálních levičáků.

Asi nepřekvapí, že jásotem se zalykali aktivisté hnutí BDS, které vede proti Izraeli systematickou nenávistnou kampaň zahrnující výzvy k bojkotu všeho izraelského – zbožím počínaje a kulturními vystoupeními (izraelských umělců v cizině a zahraničních v Izraeli) konče. Jejich příspěvek na Twitteru je víc než výmluvný (obr. 2):

labour2

obr. 2/ Zdroj: Twitter hnutí BDS.

BDS: Vítězství! Na konferenci Labouristické strany 2021 byl právě schválen průlomový návrh. Labouristé prohlásili Izrael za stát apartheidu a vyzvali, aby na něj byly uvaleny sankce, dokud neukončí svůj apartheid a okupaci a nebude respektovat právo palestinských uprchlíků „na návrat do jejich domovů“.

Máme tu tedy k posouzení dva úhly pohledu. Ten, který v úvodu prezentoval Alan M. Dershowitz – a většinové stanovisko britských labouristů: o tom, že Izrael je státem apartheidu.

Jedno z toho je lež.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.