17.9.2021 | Svátek má Naděžda


BRAZÍLIE: Sdílejte, než to smažou!

14.9.2021

Bolsonaro dělá psí kusy, aby příští rok obhájil post brazilského prezidenta

Brazilský prezident Jair Bolsonaro minulý týden vydal nařízení, které ztěžuje provozovatelům sociálních sítí mazat závadné, neověřené či konspirační příspěvky. Společnosti typu Facebook nebo Twitter by měly v budoucnu vysvětlovat, proč hodlají některé informace na sítích odstranit. Bolsonaro ale v tomto případě zřejmě nebude takový bojovník za základní lidská práva a svobodu slova, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedním z cílů nového výnosu je bezesporu znemožňovat internetovým firmám odstraňování příspěvků z jeho vlastních účtů. Jen v posledních několika měsících YouTube smazal asi 14 videí z dílny prezidentových spolupracovníků. Samotnému Bolsonarovi velké společnosti zablokovaly účet už několikrát, a to hlavně kvůli rozšiřování neověřených zpráv o koronavirové infekci, které v Brazílii podlehlo už více než 580 tisíc lidí. Ostatně Bolsonaro by měl být kvůli šíření manipulativních a zavádějících zpráv vyšetřován, on sám samozřejmě tvrdě odmítá, že by se něčeho takového dopouštěl.

Bolsonaro je proslulý odpůrce „covidismu“, roušek či očkování, před nímž začátkem roku varoval slovy, že pokud se kdokoli „chce proměnit v krokodýla, nebo mu nevadí manželka s vousy, ať si tu injekci klidně píchne“. Dále z úst nejvýše postavené hlavy v zemi zaznívala doporučení na užívání medikamentů, jejichž účinnost proti covidu-19 lékaři a vědci opakovaně vyvrátili.

Minimalizace překážek

Mnozí vnímají nové nařízení jako další z kroků bývalého vojenského důstojníka k minimalizaci možných překážek před prezidentskými volbami, v nichž by příští rok rád uspěl. A o to jde především.

Už v červenci Bolsonaro zatlačil na brazilské instituce, s nimiž zápasí bezmála od nástupu do úřadu, takovým způsobem, že i mnozí z těch, kteří ho v roce 2018 volili a stále mu zůstávali věrní, se nyní obávají o budoucnost demokracie v zemi. Poslední krize odstartovala, když prezident prohlásil, že pokud země nezmění svůj elektronický volební systém, tak zkrátka „žádné hlasování nebude“. Elektronická volba prezidenta je podle něj zavádějící a přispívá k možnému falšování, přičemž on se takové „frašky“ zúčastňovat nebude. Brazilský elektronický systém hlasování se v zemi používá od roku 1996 a byl zaveden právě ve snaze bránit korupci a usnadnit logistiku voleb v páté nejrozlehlejší zemi světa. Volební systém se má změnit a hlavní slovo by v hlasování měly opět získat vytištěné hlasovací lístky.

Brazilský prezident zažívá krušné časy. Jeho podpora v poslední době výrazně a nezastavitelně klesá, takže mu nezbývá než vsadit na taktiku všechno, nebo nic. Brazilci jsou unavení z táhlé koronavirové krize a už jen málokdo věří, že vláda pandemii zvládá, jak nejlépe může. Ekonomice se nedaří, nezaměstnanost je vysoká, nerovnost se prohlubuje a chudoba roste. Korupční skandály, s nimiž prezident hodlal dle svého předvolebního programu v zemi zatočit, se naopak povážlivě obtáčejí kolem jeho vlastní rodiny. Rovněž situace v amazonském pralese a mohutné odlesňování deštného pralesa přispívá k obavám mnohých Brazilců.

Zjara navíc do té doby spíše neporazitelný kandidát dostal tvrdou ránu, když brazilský nejvyšší soud zrušil pět let starý rozsudek ve věci korupce a praní špinavých peněz týkající se někdejšího prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy. A přestože to vzhledem k obřímu korupčnímu skandálu, který je spojován s jménem bývalého lídra země, může působit nepravděpodobně, miliony Brazilců mají Lulu da Silvu dosud v oblibě a hned to dokázaly. Pětasedmdesátiletý politik v průzkumech vystřelil nahoru a nyní se drží v čele žebříčku. Bolsonaro se od té doby sice začal sem tam objevovat i v roušce, ale příliš mu to nepomáhá. Nicméně silnou mobilizační schopnost mu nelze upřít a právě ta vzbuzuje obavy.

„Vězení, smrt, nebo vítězství“

Brazílie si tento týden připomněla bez jednoho roku dvousté výročí nezávislosti své země na Portugalsku a Bolsonaro na tento den svolal ohromná shromáždění na svou podporu a především protesty proti brazilskému nejvyššímu soudu. Jak v Riu de Janeiru, tak v Sao Paulu, velkoměstech, která obě navštívil, se sdružily desítky až stovky tisíc lidí, kteří brojili proti nejvyšším státním institucím. Bolsonaro po celou dobu svého vládnutí vzhlížel ke svému vzoru na severu bývalému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Vzhledem ke kritice a podrývání důvěry ve volební systém a soudy v jeho cestě i pokračuje. A má jednu výhodu. Už ví, jak to dopadlo v USA, tak by se mohl lépe připravit na možný neúspěch.

Otázka ale je, jak silný vskutku je. Přestože při něm stojí mnozí řadoví vojáci, není zdaleka jisté, jestli by se kvůli němu ozbrojené síly pouštěly do nějaké akce. I když tento týden na brazilských náměstích oznámil, že má jen tři možnosti. „Vězení, smrt, nebo vítězství“. Z prezidentského paláce ho prý „dostane jen Bůh“. Nebo ho odtamtud dostane naopak jeden z nejlevicovějších lídrů regionu předminulé dekády, přítel Fidela Castra a Huga Cháveze.

Ve výsledku však bohužel jediný, kdo bude tratit, ať už vyhraje Bolsonaro, či korupčními skandály prorostlý Lula da Silva, bude Brazílie.

LN, 10.9.2021TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.