23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


BRAZÍLIE: Korupční skandál sráží prezidentku

16.2.2015

Sotva se brazilská prezidentka Dilma Rousseffová ujala nejvyššího úřadu v zemi, čelí největšímu propadu obliby hlavy státu za šestnáct let. Vaz jí láme především obří korupční skandál ropné společnosti Petrobras.

Nebyl to úplně veselý výlet. Spíš plný stresu. Když brazilská prezidentka Dilma Rousseffová koncem tohoto týdne zamířila do Sao Paula, čekaly ji dvě schůzky. První u lékaře. Rousseffová před lety překonala rakovinu a do jihobrazilské megapole jezdí na pravidelné kontroly.

Druhé setkání bylo s jejím předchůdcem v čele země: Luízem Ináciem Lulou da Silvou. Sedmašedesátiletá Rousseffová si ke spoluzakladateli vládní Strany pracujících a svému mentorovi jela pro radu, napsal brazilský server O Tempo.

Prezidentka, jež v lednu zahájila druhý volební mandát, se potýká s celou řadou problémů. Starosti ji dělá hlavně obří propad popularity – podle průzkumů listu Folha de Sao Paulo z minulého týdne klesla její obliba za poslední tři měsíce o polovinu, ze 42 procent na 24 procent. To je nejméně od roku 1999, od dob vlády Fernanda Henriquea Cardosa.

Brazílii se příliš nedaří. Po pravdě balancuje na hraně pádu do recese. V uplynulém čtvrtletí brazilská ekonomika zpomalila o 0,15 procenta a ani v tomto trimestru se nerýsují vyhlídky na zlepšení, jak ukázala ve čtvrtek čerstvá data z brazilské centrální banky.

Brazílie přitom v uplynulých letech sloužila jako vzor latinskoamerických ekonomik, byla tahounem regionu. Nicméně celosvětový propad cen zboží, které země vyváží, jako je sója, nerostné bohatství či ropa, a globální hospodářská krize se podepsaly na příjmech nejlidnatější země jihoamerického kontinentu.

Ministr řešení zatím nenašel

Neutěšený stav brazilské ekonomiky se nedaří pozvednout ani naději Rousseffové – ministru financí Joaquimovi Levymu, někdejšímu úspěšnému bankéři, jehož si prezidentka vybrala, aby urovnal děravé účty. A aby toho nebylo málo, jihovýchod země drtí největší sucha posledních několika dekád. Některé brazilské státy dokonce musely kvůli nedostatku vody zrušit tradiční karnevalové slavnosti, které se konají právě v těchto dnech. A zhruba 44 milionů obyvatel z jihovýchodu Brazílie si kvůli suchu přivyká na pravidelné výpadky elektrického proudu a omezený přívod vody.

Rousseffová zkrátka měla sv dvousetmilionové zemi dosud mimořádně oblíbeným Lulou da Silvou o čem jednat, byť podle zjištění serveru O Tempo Lula svou svěřenkyni, nad níž roky držel ochrannou ruku, příliš nechlácholil. Právě naopak.

Nakonec nebyl sám, nad prezidentkou se pomalu stahují mračna. A to hlavně kvůli skandálu v polostátní ropné společnosti Petrobras.

Nitky z Petrobrasu vedou do prezidentského paláce

Petrobras totiž stojí ve středu největšího korupčního skandálu v historii někdejší portugalské kolonie. Obří podnik má dva zásadní problémy – korupci a mimořádně špatné hospodaření. Což spolu docela jistě souvisí, tedy podle vyšetřovatelů, kteří se už několik let snaží rozplést korupční síť, která je údajně napevno propletena s vládní stranou.

Ostatně sama Rousseffová před lety působila jako šéfka kdysi nejvýnosnější brazilské firmy, jejíž výnosy zásadně poklesly. Petrobras dokonce ztratil přístup na finanční trhy, dokud nezveřejní své loňské výsledky, napsal britský list Financial Times. Chřadnoucí firmě hrozí, že ji kvůli problémům zažalují její drobní akcionáři, především ze Spojených států. Z Petrobrasu podle vyšetřovatelů roky odtékaly miliony reálů na tajná švýcarská konta, přičemž do korupce byla zapojena řada vysoce postavených politiků. A Rousseffová o tom podle některých věděla, byť to vehementně popírá.

Někteří odborníci mají za to, že skandál se nepodaří vyřešit, dokud bude u moci. I proto se v brazilském Kongresu mezi odpůrci prezidentky často skloňuje slovo impeachment. A někdy se mluví i o možném budoucím vyšetřování prezidentky. Ostatně minulý týden policie poprvé zadržela jiného vysoce postaveného člena strany, pokladníka Joaa Vaccariho Neta.

LN, 14.2.2015