19.4.2024 | Svátek má Rostislav


BOLÍVIE: Co spojuje pád komunismu a pád Morálese

3.12.2019

Jedním z politických dědictví socialistického prezidenta Bolívie Eva Morálese bylo přerušení diplomatických styků s Izraelem a zrušení bezvízového styku s židovským státem.

Je to příznačné. Ať už se levicoví politici jeho ražení a jim podobní v tom či onom liší, jedno mají obvykle společné: nenávist k Izraeli. Moráles nebyl výjimkou. Naopak. Čekal jen na příležitost.

Tu mu poskytla protiteroristická operace Izraele proti Pásmu Gazy z prosince 2008 (trvala do ledna 2009).

Jako každý správný levičák jeho střihu, ani on nebyl schopen rozlišit v arabsko-izraelském konfliktu mezi příčinou a následkem (raketovou agresí a právem na obranu), nazval Izrael teroristickým státem a vztahy s ním 14. ledna 2009 přerušil.

V souvislosti s tím vypustil z úst řadu nesmyslů. Například: tehdejšímu prezidentovi Šimonu Peresovi by měla být odebrána Nobelova cena za mír, neboť operaci v Pásmu nezastavil. A tehdejší premiér Ehud Olmert? Ten měl podle Morálese čelit trestnímu stíhání.

Typický dvojí standard. Na agresory hnutí Hamas, které už tehdy bylo v Pásmu v roli vládnoucí moci a izraelskou sebeobrannou akci nepřetržitými raketovými a minometnými útoky vyprovokovalo, stejné měřítko samozřejmě neměl.

Zkrátka: Moráles stál v čele latinskoamerické protiizraelské fronty – se vším, co k tomu patří.

Tak jako pád komunistického režimu umožnil obnovení diplomatických styků mezi tehdejším Československem a Izraelem, umožnil teprve politický pád Morálese (10/11/2019) obnovení diplomatických styků mezi Bolívií a židovským státem.

Ve čtvrtek 28/11 přišla z La Pazu zpráva, kterou světu oznámila ministryně zahraničí nové bolívijské vlády Karen Longaricová: Styky budou obnoveny. Prohlásila, že Morálesovo tehdejší rozhodnutí bylo čistě politické povahy a učiněno bylo bez rozmyslu – nebralo v potaz hospodářské a obchodní důsledky tohoto kroku.

Bolívie očekává, že obnovení vztahů prospěje především tamnímu cestovnímu ruchu. Izraelský server Ynetnews referuje, že navzdory neexistenci oficiální vztahů cestovaly do Bolívie tisíce izraelských „baťůžkářů“, a v této souvislosti píše o „plné spolupráci místních úřadů“ (alespoň někdo si zachoval zdravý rozum, když ne vládní politici v čele s Morálesem - LS). S nimi jednal honorární konzul Izraele v La Pazu, židovský podnikatel Roberto Nelkenbaum, který byl izraelským turistům k dispozici, pokud se dostali v Bolívii do nesnází.

V tomto ohledu se nyní poměry dostanou do normálu. Také díky tomu, že Moráles už není v Bolívii, ale v mexickém exilu.

Stejskal.estranky.cz