15.7.2020 | Svátek má Jindřich


BLÍZKÝ VÝCHOD: Vlajku ne

19.10.2017

... a když vybojujete zlato, tak ani hymnu

Takovýto absurdní požadavek sdělili hostitelé nadcházejícího judistického Grand Slamu zástupcům jedné blízkovýchodní země, která plánuje vyslat na toto prestižní mezinárodní klání dvanáct judistů.

Judisty podle sportovního kalendáře mnoho mezinárodních akcí do konce roku 2017 nečeká. Dva světové šampionáty, jedna soutěž Grand Prix a dva Grand Slamy. Ten nejbližší má tu čest hostit Abu Zabí v Emirátech. Konat se bude od 26. do 28. října.

Arabská pohostinnost je sice vyhlášená – ovšem pokud není ovlivněna politikou. Pak můžeme být svědky nebetyčné drzosti. Tak jak je tomu v případě abúzabského klání.

Akce se hodlá zúčastnit také Izrael, v jehož dvanáctičlenném týmu je mimo jiné Or Sasson, bronzový olympijský medailista z Ria de Janeira. A jen tak mimochodem: na posledním Grand Prix, které se konalo 6. až 8. října v uzbeckém Taškentu, získali Izraelci tři zlaté a po jedné stříbrné a bronzové medaili.

Ovšem i kdyby vybojovali těch medailí desetkrát tolik, nebylo by jim to nic platné: respekt Arabů v Emirátech ovlivněných nenávistnou protiizraelskou politikou by stejně nezískali. Vlastně nejde ani o respekt, nýbrž o stejné zacházení jako se všemi ostatními delegacemi. A tady jsme u podstaty věci.

Šéf Izraelské asociace juda Moše Ponte byl podle webu Jpost.com informován o idiotském požadavku pořadatelů v Abú Zabí. Izraelcům nebude povoleno mít svoji vlajku na sportovním kimonu. Místo označení ISR (Israel) bude na výsledkové tabuli, a také na zádech sportovců, uvedeno, že izraelský tým soutěží jako výprava Mezinárodní judistické federace – zkratka IJF. A pokud by někdo z izraelské výpravy získal ve své hmotnostní kategorii zlatou medaili, nebude hrána izraelská hymna (lze předpokládat, že ani vztyčována izraelská vlajka).

Je to něco tak stupidního, že se zdravý rozum vzpírá uvěřit tomu, že je to myšleno vážně – v 21. století na mezinárodní sportovní akci. Bohužel ano. Když se to pan Ponte dozvěděl, uvědomil o nastalé situaci ministryni sportu Miri Regevovou. S nabídkou, že izraelští judisté do Emirátů neodletí. Paní ministryně, která sama uvažovala o tom, že se akce zúčastní, s tím však nesouhlasila. Místo toho se dopisem obrátila na šéfa IJF Mariuse Vizera, kterého o vzniklém problému informovala.

Teď budeme čekat, jak si s tímto horkým bramborem IJF poradí. Přesněji, jak si poradí s evidentním pokusem o diskriminaci jedné členské země jinou členskou zemí; diskriminaci hanebnou, motivovanou nízkými politickými důvody. Pokud by něco takového Arabům v Emirátech prošlo, pak můžeme termín fair play nadobro vymazat ze sportovního slovníku.

Stejskal.estranky.czTrpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.