24.1.2021 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Vítězové a poražení

Nekonečný počet kol má už americko-íránské soupeření na Blízkém východě a obzvláště pro něj platí nesmrtelná Platónova slova, že jen mrtví se dožijí konce války. Čtyřicetileté soupeření mezi supervelmocí a regionální mocností odstartovala Islámská revoluce, v níž se snoubil šíitský islamismus s perským národovectvím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 16.1. 2020 0:06, přehled diskusí

J. Kindl 15.1.2020 18:33

Saddám Husajn těšil vydatné podpoře Pentagonu a z uvedenéhop důvodu organizoval sebevražedené atentáty na občany a vojáky USA a byl vyzbrojen zbraněmi dodanými státy Varšavské smlouvy. V době útoku spojenců na jeho režim Rusko a Sýrii z jeho území odvezli chemické zbraně.;-D

K. Křivan 15.1.2020 13:40

".. mezi Washingtonem a Teheránem nebyl nikdy vyhlášen válečný stav,...."

Dnes vyhlašují válku činy, ne diplomati ! Irán je už dlouho ve válce s civilizovaným světem.

P. Aron 15.1.2020 12:40

S tím co píše pan Kopecký zhruba souhlasím. Ale jen zhruba. Jednak ten Solejmaní s rukama od krve po ramena. Byl voják. A úspěšný voják pokud se zúčastní bojů ruce od krve má. A brutalita v tomto regionu je bohužel něco běžného. Nemůžeme vyloučit, že v pozadí je mocenský boj v Íránu, kdy se některé kruhy chtěly Solejmaního zbavit, protože byl příliš mocný. Prostě byl bych opatrný s jednoduchými soudy. Mocenské boje bývají plné intrik. A hlavně bych se soustředil na boj s islámem tady v Evropě !

V. Kain 15.1.2020 12:59

Pan Kopecký kecá jako Palacký.To malajsijské letadlo sestřelili ukrajinci a ne žádní proruští separatisté.Už to bylo dokázáno i když ukrajinci zatloukali do poslední chvíle.

P. Lenc 15.1.2020 13:58

A dokázal to kdo? Putin?

P. Pavel 15.1.2020 14:39

Do určité míry máš pravdu. Realita je taková, že žádní proruští separatisté neexistují, takže samozřejmě nemohou sestřelovat letadla. Let MH17 samozřejmě sestřelili rusácké polovojenské jednotky placené kremlem a za separatisty se vydávající, což bylo nade vší pochybnost prokázáno.

P. Staronový 15.1.2020 22:08

Pan Kopecký ne. Vy a Rusáci.

P. Lenc 15.1.2020 9:58

Bože ten Kopecký je idiot...

P. Staronový 15.1.2020 9:47

"Svržení proamerického „pavího trůnu“ íránskými republikány " - Chomejní nebyl žádný republikán, náboženský fanatik.

" Svérázný režim se jejím prostřednictvím vysloveně utužil a nikdo si proti němu v dohledné době ani nedovolí opravdu rázněji protestovat. " - současných protestů si autor asi nevšiml.

Z. Lapil 15.1.2020 9:28

Možná se i režim utužil, i když panem Lukavským zmíněné demonstrace na to nevypadají. Ale:

USA dlouhodobě nevypadají jako mocnost, která by chtěla obsazovat jiné státy. Kdo má trochu rozumu, tak A/ nechce, aby kdekoliv na světě existovali schopní lidé toužící je zlikvidovat a B/ nepotřebují nutně "americký" Írán (SSSR, Sýrii, Čínu, Afghánistán...), ale dost potřebují stabilní prostředí, pokud možno ve stavu "nafta ano, teror ne". Takže "utužení režimu v Íránu" není to nejhorší, co se - z hlediska USA - v té zemi může stát. Docela zásadní konfrontace mezi NATO a Varšavskou smlouvou vydržela několik desítek let bez nějakých zásadních škod a není důvod se domnívat, že Íránci tuto strategii neznají.

Vezmeme-li předchozí odstavec za bernou minci, byl aktuální atentát v této souvislosti vymezením hranic. USA a Írán si budou prostřednictvím svých aktuálních prezidentů dál natřásat peříčka, ale do opravdové války se nikomu nechce, páč všichni vědí, že jeden Izrael (čti: osina) v pr... ééé... v oblasti úplně stačí nadělat vrásky jedněm i druhým. Což nemá být ani náznak ničeho proti Izraeli, prostě tam je a svému okolí komplikuje život.

Tak nějak si říkám, že Trump při své návštěvě v Severní Korei možná vyslovil něco podobného: nafukuj si volátko a kokrhej, já ti občas odpovím, abys nebyl za blbce, ale pistole necháme za pasem a rakety na základnách.

Protože Vím, že víš, že vím je pěkná hra, ale "nakonec skončíte tím, že nebudete vědět, co si nepřítel myslí, že si myslíte".

F. Houžňák 15.1.2020 21:42

Samozřejmě, Židi vždycky už pouhou svou existencí komplikovali život svým sousedům, kteří se proto je zcela oprávněně snažili vyvraždit. Chápeme.

Z. Lapil 16.1.2020 0:06

To už je osud vší hmoty, že své sousedství ovlivňuje. Takže škrtněte "oprávněně" (nebo to aspoň zaměňte za pochopitelně) a podepíšu.

J. Paleček 15.1.2020 8:33

Takové výrazivo jako "měl ruce až po ramena v krvi" nepatří do seriózního článku. Skoro to vypadá jako povinná výbava určité skupiny "novinářů". Škoda, jinak zajímavý článek se tak stal "hláškou troubou".

P. Staronový 15.1.2020 9:58

Pan Kopecký obvykle plodí články, zajímavé hlavně značnou omylností.

J. Paleček 15.1.2020 8:26

Poněkud se zapomíná že špičky íránských revolucionářů se v klidu připravovali na svůj okamžik ve Francii.

J. Lukavsky 15.1.2020 7:07

"Svérázný režim se jejím prostřednictvím vysloveně utužil a nikdo si proti němu v dohledné době ani nedovolí opravdu rázněji protestovat." A ty demonstrace v Teheránu a výzvy k odstoupení atd. jsou zřejmě nahrány a nafilmovány ve studiu v Holywoodu. No uvidíme jak se to v Persii vyvrbí. "Není radno výše pšoukat než kam může zadel koukat" praví jedno přísloví a vypadá to, že ho věrchuška v Teheránu nezná. J.L. end

F. . 15.1.2020 0:37

Všechny tyto hrůzy mají klíčové společné jmenovatele: Zločinecké USA. Tam, kde kdy vstoupila noha amerického žoldáka, desítky let tráva neroste, je tam zmar, chaos a smrt.

S. Prosek 15.1.2020 4:22

Potom ses probudil s jednou rukou v nocniku! ;-D

P. Hlobil 15.1.2020 8:36

s rukou v nocniku? Ne.. tohle je cela hlava v neci prd...

P. Staronový 15.1.2020 9:59

Nebo v nějaké trollí farmě.

J. Fridrich 15.1.2020 11:58

Jen pro s. F -

Amerika ( USA ) zachránila jen ve 20tém století Evropu několikrát - v první svět. válce ( poslala cca 2 100 000 vojáků a zvrátila patovou situaci ve prospěch dobré strany - a nemusela, byla to Evropská válka ), v druhé svět. válce byla její pomoc velmi významná nejen dodávkami do Velké Británie a SSSR ( kompletní podrobný přehled dodávek do SSSR je níže v " linku " ) ale i přímým vojenským zásahem - opět nemusela, byla napadena na druhé straně zeměkoule Japonskem v Pacifiku. V třetí svět. válce-studené nám přinesla svobodu a otevřela nám svět - to, že toho neumíme správně využívat je NAŠE chyba, ne Ameriky. Myslím, že Evropu zachrání i nyní, po čtvrté, pokud v Bílém domě usedne státník typu Ronalda Reagana - a to se stalo - a ten dá svět do pořádku - gigantickou sílu na to mají, chce to " jen vůli k činům "........ Evropští " měkejši " to neudělají a diktátor euroasijské " Říše zla by zapomněl " odejít...........

Takže ta pomoc " Zlé Ameriky " hodnému SSSR v II. svět. válce byla taková - posílám link rozboru - je kompletní a skvělý a u nás velmi málo známý o její velikosti :

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-venona-manhattan-dco-/p_zahranici.aspx?c=A150504_104603_p_zahranici_wag

J. Pokoutný 15.1.2020 15:56

Teda, chudáci Jihokorejci, Francouzi, Němci, atd... Voni sou hlava, Pfff!

V. Kučer 15.1.2020 0:11

Když dva dělají totéž není to totéž.

J. Sedlář 15.1.2020 0:42

Jistě. Je třeba rozlišovat mezi našimi parchanty a jejich parchanty. Ti naši jsou..... naši.