3.3.2021 | Svátek má Kamil


BLÍZKÝ VÝCHOD: Víc než hřích - chyba

30.8.2006

Vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh v neděli překvapil libanonskou, ale také izraelskou a světovou veřejnost prohlášením, že kdyby byl 12. července věděl, jak prudce bude Izrael reagovat na únos dvou izraelských vojáků a že to povede k pustošivé válce, nebyl by dal rozkaz k únosu. Prý počítal jen s tím, že Izrael se spokojí krátkým bombardováním pozic Hizballáhu.

Nasralláh tentokrát neřečnil na veřejném shromáždění před tisíci svých příznivců - pozval si do své tajné skrýše redaktorku libanonské televize a rozmlouval s ní dvě a půl hodiny.

Nasralláhova slova jsou vlastně přiznáním, že vyvolání konfliktu Hizballáhem bylo víc než hřích -byla to chyba. Nebýt únosu vojáků, mohly být ušetřeny stovky lidských životů a obrovské materiální škody. Jeho přiznání také dodatečně ospravedlňuje izraelskou reakci. Na tom nic nemění Nasralláhovo - úplně nepodložené - tvrzení, že Izrael prý v září nebo v říjnu připravoval útok na Libanon a Hizballáh.

Teď schází už jenom to - poznamenal jistý izraelský opoziční politik -, aby premiér Ehud Olmert podle Nasralláhova příkladu přiznal, že také Izrael dělal chyby a mohl dosáhnout víc, kdyby včas ukončil vojenské operace a přešel k diplomatickým jednáním.

LN, 29.8.Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.