BLÍZKÝ VÝCHOD: Teror na Sinaji
Zraněni vojáci mnohonárodních sil
Další důkaz o tom, nakolik žhavou půdou je severovýchodní část Sinaje, přinesly servery v pátek (4/9) po poledni. Při výbuších improvizovaných náloží bylo zraněno šest vojáků, z toho čtyři Američané.
Tato neblahá zpráva je důležitá i pro české čtenáře, neboť v mnohonárodní pozorovatelské misi slouží i příslušníci Armády České republiky. Zda jsou mezi postiženými zatím známo není.
Podle dosavadních zpráv vybuchla improvizovaná nálož u jednoho vozidla jednotek MFO (o nich níže), kde patrně byli vojáci mimo US Army, přičemž další výbuch následoval, když Američané spěchali zraněným s jiným vozidlem na pomoc. Během druhého útoku byli zraněni čtyři příslušních amerického kontingentu MFO.
Zranění byli transportování silami MFO do zdravotnického centra, přičemž podle prvních zpráv z Pentagonu nejsou ohroženi na životě.
MFO – Multinational Forces and Observers (Mnohonárodní síly a pozorovatelé) je mezinárodní pozorovatelské těleso působící mimo struktur OSN (mír lze chránit i jinak než pomocí těžkopádné mezinárodní organizace). Vzniklo v rámci mírové dohody mezi Eyptem a Izraelem (podepsané 1979) a jeho smyslem je dohlížet na dodržování jejích bezpečnostních podmínek. Přímo na Sinaji má dvě základny – na severu Sinaje je to El Gorah, na jihu jsou pak vojáci dislokováni na dvou místech v oblasti Šarm aš Šajchu (včetně ostrova Tiran při vstupu do Akabského zálivu). MFO funguje od roku 1982 (v témže roce bylo dokončeno stažení Obranného vojska Izraele z poloostrova).
V současné době době jsou do mise MFA zapojeni vojáci dvanácti států včetně USA, Kanady, Británie, Austrálie a dalších. Česká republika se účastní od roku 2009, kdy do El Gorahu přicestovali tři důstojníci. Od listopadu 2013 pak byla česká účast posílena o 14 osob (letecká jednotka se strojem Casa).
Do většího povědomí českých konzumentů mainstreamových médií se mise MFO dostala letos v létě, když základ El Gorah navštívil náčelník generálního štábu AČR genpor. Josef Bečvář doprovázený několika důstojníky, poslancem dolní komory českého parlamentu Václavem Klučkou a nejvyšším představitelem české katolické církve arcibuskupem Dominikem kardinálem Dukou. Ten také celebroval pro vojáky katolického vyznání mši svatou v angličtině a španělštině.
Příslušníci MFO byli cílem nepřátelských akcí už několikrát v nedávné minulosti. Známý je případ z roku 2012, kdy základnu El-Gorah blokovali místní beduíni. Loni v červnu byl podniknut teroristy raketový útok na letiště základny. Naštěstí bez zranění. Větší tragédii zabránilo tehdy jen to, že egyptské bezpečnostní síly zastavily dvě vozidla vozidla a všech šest teroristů mířících k základně zlikvidovaly. Podle všeho mělo jít o koordinovaný útok na MFO.
1) Informace o útoku na serveru Washington Postu (04/09/2015)
2) Úvodní stránka webu MFO
3) Základna El-Gorah 13/08/2015. Velitel mise MFO, kanadský generál Dennis Thompson (v klobouku), vítá náčelníka generálního štábu AČR generála Bečváře.
4) Orientační mapa umístění základny El-Gorah. Nachází se v kritické části Sinaje s nejintenzivnějším výskytem teroristických operací Islámského státu.