25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Také Izrael odposlouchává

7.11.2013

V Izraeli jsou tři mocné organizace, které se věnují odposlechu telefonických rozhovorů i jiných komunikačních prostředků: zahraniční tajná služba Mosad, vojenský zpravodajský útvar Aman a vnitrozemská tajná služba Šabak, zvaná také Šin Bet. Připočíst je třeba i policii, která se ovšem zabývá bojem proti zločinnosti a nikoli špionáží.

Brigádní generál A.D. Efraim Lapid sloužil jako "vysoký špionážní důstojník" právě u jednotky, která 8. června 1967 provedla odposlech světoznámého telefonního rozhovoru mezi egyptským prezidentem Gamálem Abd an-Násirem a jordánským králem Husajnem. Stalo se tak druhého dne Šestidenní války, poté, co Izraelci zničili téměř celé egyptské válečné letectvo ještě dříve, než se stačilo odlepit od země. Násir jordánského krále přesvědčoval, aby veřejně rozhlásil, že britské bojové letouny ve vlnách přilétají z Kypru, aby po boku Izraele napadly Araby. Také se domluvili na smyšlené účasti Američanů. Touto lží chtěl Násir poštvat Sověty do války proti USA a způsobit Američanům potíže, vyvolat u nich rozpaky a zmatek. Historickou skutečností je, že Izrael roku 1967 vybojoval válku sám, pouze s použitím francouzské a britské výzbroje. Strategické spojenectví se Spojenými státy započalo až v roce 1970.

Podle Lapidova doplňujícího sdělení zákony jasně stanoví pravidla odposlechu a záznamu telefonátů i jiných komunikačních prostředků jako fax nebo SMS. Podle nich se musí každý voják ve špionážních jednotkách zavázat, že bude telefonáty odposlouchávat pouze na rozkaz a nebude se napojovat třeba na linky svých kamarádů, politiků či jiných soukromých osob.

Cílený odposlech se provádí u telefonátů teroristů nebo těch, kdo řídí jejich činnost. Podezřelé rozhovory se pak, jak řekl Lapid, velice nákladně filtrují, aby se z nich - například pomocí určitých klíčových slov - podařilo vytáhnout jádro. Palestinští teroristé v Pásmu Gazy upustili, jak známo, od používání mobilů. Vědí, že je Izrael odposlouchává, čímž mu tyto mobilní telefony umožňují je lokalizovat a pak "zabíjet s přesným zaměřením cíle".

"Důležitý je důvod, proč odposloucháváme. Jde nám o zamezení teroru. Proto musíme sledovat i ty, kdo řídí jejich činnost, jakož i další organizátory. A jde nám též o to, abychom zabránili válce. Do této kategorie patřilo tehdy i odposlechnutí egyptského státního prezidenta a jordánského krále."

Lapid se rozpomíná i na to, jak v roce 1960 tajné služby zahájily odposlouchávání. Pro Izrael bylo naprostým překvapením, když náhodně zjistil přítomnost početných egyptských tankových svazů na Sinajském poloostrově. Od té doby se radiogramy nepřátelských armád odposlouchávají systematicky, přičemž se tehdejší velice primitivní prostředky v současnosti stále více zdokonalují.

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz