Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Tajná dohoda s Islámským státem

20.11.2017

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu, která jim umožnila volný odchod z Rakky, kterou koaliční síly dobývaly několik měsíců.

Tajná dohoda měla uspíšit dobytí města bez dalších zbytečných obětí a umožnit přístup k ropným polím v okolí. Vzhledem k tomu, jak se boje o Rakku vlekly, koaliční síly se nakonec s radikály domluvily. Původně mělo odejít jen několik desítek bojovníků IS s osobními zbraněmi. Podle svědectví místních však byla realita dost odlišná: konvoj, který vyjel z Rakky 12. října, odvážel nakonec na 4000 lidí, radikálů s početnými rodinami a obrovským množstvím zbraní a munice. Kolona prý měla volnou cestu, příslušníci SDF ji nechali projet a neútočila na ni ani americká letadla. Koaliční vedení později přiznalo, že pouze kontrolovalo trasu ze vzduchu. Kolona prý zamířila do venkovské oblasti na syrsko-iráckých hranicích.

Podle všeho to není první dohoda s radikály z IS, protože už koncem léta nechala pro změnu syrská armáda odjet bojovníky IS z oblasti u libanonsko-syrských hranic. To, že se řada radikálů snaží dostat za hranice, potvrzují i převaděči na syrsko-tureckých hranicích. Přestože Turecko zpřísnilo ochranu hranic, podařilo se převaděčům dostat přes hranice celé početné rodiny islámských bojovníků.

Jak už to u tajných dohod bývá, únik informací je většinou nemine, v tomto případě nakonec promluvili místní lidé, kteří se na operaci nějakým způsobem podíleli, nebo samotní převaděči. Koaliční síly o dohodě raději mlčely, protože ještě v květnu prohlásil americký ministr obrany James Mattis, že cílem koalice je naprostá likvidace bojovníků IS tak, aby již nemohli pokračovat v dalších bojích. Velkým problémem je navíc to, že mezi odjíždějícími radikály nebyli jen Syřané a Iráčané, ale i velký počet cizinců jako Tunisané, Egypťané nebo Francouzi, od kterých lze očekávat, že se budou chtít vrátit do své vlasti.

Dohoda o odchodu radikálů z Rakky tak sice SDF umožnila město dříve obsadit a ovládnout i ropná pole v okolí, což byl bezprostřední cíl, v dlouhodobém horizontu by to mohlo bezpečnostní situaci spíš zhoršit. V tomto případě došlo pouze k přesunu radikálů z jednoho území na druhé a vzhledem k množství zbraní a munice, které si s sebou odvezli, nebude pro ně problém se opět zformovat. Poměrně velký počet Evropanů, kteří se přidali k IS, by se teď mohl začít navracet do Evropy, což představuje další bezpečnostní hrozbu. Vzhledem k dostatku finančních prostředků, kterými disponují, a s více než ochotnými převaděči pro ně určitě nebude problém se pod změněnou identitou do Evropy vrátit.

Zveřejněním podrobností dohody navíc ztrácí koalice tak trochu i na věrohodnosti, protože si nyní můžeme klást otázku, kolik takových dohod vlastně existuje. Do budoucna tak možná bude koalice litovat, že se nedržela původního plánu a kvůli bezprostřednímu cíli promarnila šanci na eliminaci velkého množství radikálů, protože rozptýlení bojovníků IS představuje reálnou bezpečností hrozbu, a mezinárodní síly se tak s pozůstatky tzv. Islámského státu budou vypořádávat zřejmě ještě po dost dlouhou dobu.

http://www.bbc.com/news/av/world-middle-east-41977894/how-did-is-fighters-escape-from-raqqa
http://www.middleeasteye.net/news/kurdish-peshmerga-helped-members-flee-hawija-iraqi-commanders-claim-1119345100
http://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/raqqas_dirty_secret

Převzato z blogu se soouhlasem autorky



zpět na článek