BLÍZKÝ VÝCHOD: Svět teď soudí Izrael ...
Odsuzovat předem? Kdo z nich, kteří mediálně odsuzují, tam byl? Se stejnou úrovní znalostí, tedy „nula“, celý svět odsuzuje zákrok těch, kteří se dlouhé roky brání proti islámu a jeho dosavadním praktikám.
V Palestině poslední volby vyhrál Hamas. Je to islamistické militantní hnutí, které vzniklo v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami. Je přísně strukturované a rozdělené oficiálně na dvě části. Jedna část je bojová složka, která funguje v utajení a provádí útoky a druhá poskytuje sociální služby, díky čemuž pak de facto snadno rekrutuje nové členy, zejména v sociálně odloučených a chudých oblastech Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. Raketami Kassám a raketami typu kaťuša Grad ostřeluje z Pásma Gazy systematicky izraelská města. Jeho stálým cílem je vymazání Izraele z mapy světa.
Hamas je na seznamu teroristických organizací veden u Kanady, Evropské unie, Izraele, Japonska a Spojených států. Státy světa se bijí na papíru do prsou, jak je nutné zabránit pašování zbraní do Palestiny. Přesto se v reálu pašují dál a Hamas má stále čím střílet. Evropská unie má na papíře Hamas za teroristy. Přesto je největším palestinským dárcem a ročně pošle prostřednictvím Světové banky do Palestiny více než 200 milionů dolarů. Bůh ví, kolik z toho nakonec skončí, prostřednictvím tamějších „humanitárních“ organizací, v rukou Hamasu.
Izrael to nikdy neměl, nemá a nebude mít lehké. Přesto jsem si nevšiml, že by se na rozdíl od těch, kteří jej kritizují za nekompromisní postup při ochraně svého státu a svých občanů, cpal ve světě kamkoli jinam do válečných konfliktů, jako tomu činí ti, co jej kritizují. A to má čtvrtou největší armádu na světě.
Řada humanitárních společností byla a bez jakýchkoli pochyb bude i nadále zneužívána k dodávání zbraní do oblastí válečných konfliktů. Nezapomínejme na to, že byznys s vojenským materiálem je největší na světě. Skutečnost, že mise tentokrát plula pod vlajkou Turecka, by pro mě osobně žádným uklidněním rozhodně nebyla. Mise byla onačena za humanitární. Přesto měla znaky typické utajené akce, což lze usuzovat i z výpovědi českého kameramana, kterou nabízím zde. Vedení mise nepřijalo nabídkou Izraele na využití standardního postupu pro předání humanitární pomoci. Odmítlo zastavit lodě a pokračovalo za svým cílem hlava nehlava, jako by konflikt chtělo vyvolat, jen nepředpokládali, že to bude mít takové následky.
Je na místě připomenout, že v roce 2009 vpustil Izrael do Gazy přes 30.000 kamionů s téměř 740.000 tun humanitární pomoci. Jednalo se potraviny, léky, zdravotnické pomůcky a dalších materiál životní potřeby. Dalších 5.000 tun vážily lékařské přístroje. Jedním z nich byl i tomograf. V roce 2010 projíždí do Gazy přibližně 600 kamionů týdně. A víte, co je pomyslnou perličkou? Zatímco OSN vloni poskytla půldruhému milionu Gazanů 200 milionů dolarů, darovala jen 10 milionů Haiti, kde lednové zemětřesení připravilo o život okolo čtvrt milionu lidí a postihlo další tři miliony. A to přitom Haiťané deset let neútočí na civilisty sousedního státu…
Rád bych všem, kteří bez vyšetření případu odsuzují Izrael za tvrdý a nekompromisní zákrok, připomněl, jak to chodí jinde ve světě, kde oni sami chrání své zájmy. Izrael moc dobře ví, že jeho kroky jsou a budou sledovány celým světem a s ohledem na jejich úroveň armády lze jen stěží předpokládat, že by udělali vědomou „chybu“. Nechme s klidnou hlavou vyšetřit incident a pak, možná, suďme.
Autor je členem Republikového předsednictva Strany svobodných občanů
Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora