Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Spor mezi Tureckem a Izraelem

6.9.2011

Spor mezi Izraelem a Tureckem se může stát nebezpečným a ohrozit stabilitu nejen na Blízkém východě. O víkendu Turecko oznámilo, že hodlá učinit opatření, která by nakonec mohla vést k válečnému rozbroji mezi tureckým partnerem v NATO, Německem a židovským státem. Podle zprávy Geoffrey Palmera vyhlásil Izrael námořní blokádu Pásma Gazy právem, aby omezil pašování zbraní pro vládnoucí Hamás, který byl definován jako teroristická organizace. Podle mezinárodního práva smí Izrael zastavit lodi i na volném moři. Turecko toto stanovisko OSN nechce přijmout, Izrael oproti tomu trvá na svém právu obrany a nechce za žádných okolností dovolit nekontrolovaný přístup do Pásma Gazy.

Kdo chce poslat Palestincům humanitární zásilky - ačkoliv podle OSN nepanuje v Pásmu Gazy "žádná humanitární krize" - může tak učinit pozemní cestou po dohodě s Izraelem a palestinskou národní samosprávou. To ovšem neodpovídá tureckým zájmům, zvláště poté, co Palmerova komise zjistila, že Mavi Marmara a další lodi flotily údajné „humanitární pomoci“ z května 2010 vezla „léky pro vlastní potřebu“ a „hračky v příručních zavazadlech“ asi pět set účastníků flotily. Úmyslem této flotily bylo násilím prolomit izraelskou legitimní blokádu, šlo tedy o čistě politický cíl. Turecký ministr zahraničních věcí nyní ohlásil "sankce" a chce civilním lodím na cestě do Gazy poskytnout ochranu bojových tureckých lodí.

Pokud je to myšleno vážně, jedná se o nebezpečnou hru s ohněm. Turecko pod islámskou vládou Tayipp Erdogana sleduje "strategický" zájem získat vedoucí pozici mezi islámskými a arabskými zeměmi. Poté, co byla urážlivým způsobem odmítnuta Evropskou unií, obrátila se Ankara na země jako Írán nebo Sýrie a spojila se s radikálními Palestinci z Hamásu. Svůj nový kurs může Turecko nejlépe demonstrovat nepřátelstvím vůči minulému spojenci, Izraeli. Na druhé straně sleduje svou snahou i Izrael strategický zájem oslabit Hamás, dokud se z Pásma Gazy odstřelují rakety a provádějí atentáty. A dokud je konečným politickým cílem Hamásu likvidace Izraele.

Pokud by Turecko, které je členem NATO, mělo v úmyslu válečnou konfrontaci s Izraelem, mohlo by dojít k "případu obrany". Pak by bylo i Německo zavázáno spěchat na pomoc Izraelem "napadeným" válečným tureckým lodím a dát se do boje s izraelským loďstvem.

(C) Ulrich W. Sahm

Překlad –kg-



zpět na článek