Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Slovo k příměří

19.5.2021

Kdyby někdo v průběhu druhé světové války, ve fázi po vylodění v Normandii, usoudil, že mrtvých německých civilistů už bylo dost, a je tedy nutné s válčením přestat, jaké by si vysloužil označení?

Myšleno v táboře Spojenců. Nejspíš ve slušném médiu nepublikovatelné. Takto uvažovat vzhledem ke všem souvislostem druhé světové války by mohl jen salónní pacifista a pseudohumanista ducha mdlejšího než mdlého.

Představa, že druhá světová válka by měla v době, kdy Spojenci tlačili evropského nepřítele ze tří stran (z východu, západu a jihu), skončit proto, že už bylo dost civilních obětí na straně agresora je jako z jiné planety.

Je zbytečné spekulovat o tom, jak by se poměry v Evropě vyvíjely, kdyby byl tento šílený nápad realizován, Hitler zůstal u moci a celá válka skončila jakousi prapodivnou plichtou.

Porovnejme uvažování tehdy a dnes, kdy sledujeme válku proti terorismu na Blízkém východě. Sotva Hamas odstartoval raketovou agresi proti Izraeli (10. 5.) a Izrael zahájil sebeobrannou kampaň „Guardian of the Walls“, začaly sílit hlasy volající po příměří a ukončení bojů.

Všimněme si: cílem Spojenců byla porážka Německa, jeho armády, nacistického režimu. Teprve potom přišel čas na vytoužený mír.

A dnes? Slyšeli jsme, že by svobodný svět jednoznačně podpořil Izrael v jeho snaze porazit teroristy, zničit jejich infrastrukturu a výzbroj, zlikvidovat vůdce a velitele, strůjce nynější agrese? Nikoli.

Izrael se brání ze vzduchu, do Pásma Gazy nevstoupil a přesto se na něj nahlíží nelibě. V muslimském světě je označován za agresora. Dokonce v egyptských médiích, tedy v zemi, která sama se na Sinaji potýká s teroristy, nikoli náhodou operujícími v regionu sousedícím s Pásmem Gazy. A stejně jako Izrael i Egypt uvalil z dobrých důvodů na Pásmo Gazy blokádu a podél celé své hranice s Pásmem vytvořil nárazníkovou zónu.

Kdyby Izrael vstoupil v rámci pozemní operace do Gazy, byl by označen za agresora i mnohými z těch lidí na Západě, kteří si dosud od takovéhoto označení drželi odstup.

Jak směšně by něco takového znělo za druhé světové války, kdyby někdo označil Spojence za agresory poté, co překročili hranice nacistického Německa. A jak normálně zní mnoha uším dnes, pokud se týká Izraele reagujícího na raketové útoky palestinských Arabů. Také na tom vidíme, jak obludně se svět změnil od doby, kdy čelil nepopsatelnému zlu – a choval se přitom v souladu se zdravým rozumem (jistěže s výjimkami, k nimž patří Mnichov 1938).

Zvláštní, obtížně pochopitelný je současný svět.

Ti, kdo volají po urychleném příměří vědomky či nevědomky hrají do karet teroristům. Čím dříve boj ustane, tím méně bude Hamas vojensky i jinak oslaben a tím větší nebezpečí pro mír v oblasti pro budoucnost. Jinými slovy, čím více budou teroristé oslabeni, tím bude mít mír větší šanci.

***

Guardian of the Walls

17. 5. 2021/ Grafické shrnutí prvního týdne protiteroristické operace „Guardian of the Walls“ na webu izraelské armády. Přes 820 vzdušných úderů proti cílům nepřítele, přes 130 zlikvidovaných teroristů, 460 raket Hamasu selhalo, tj. spadlo na území Pásma, přes 3150 raket vystřelených na Izrael, 10 zabitých Izraelců, 90% účinnost protiraketového systému Iron Dome.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.



zpět na článek