15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Rozpolcenost

Na rozdíl od vydatné pomoci Ukrajině a ostrého odsouzení ruské invaze z Evropy a Ameriky se drží zpátky nejen Izrael, ale i Palestinci a arabské země. Zatímco Izrael uvádí bezpečnostní důvody, palestinská samospráva Mahmúda Abbáse a většina arabských zemí myslí jen na vlastní prospěch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 10.3.2022 22:09

Jist si samozřejmě být nemůžu. Skoro by se mi ale chtělo předpokládat, že budou k zápornému postoji k Rusku více tlačeni Amerikou političtí představitelé států než možná odpovídá názoru obyčejných lidí.

K. Křivan 10.3.2022 21:22

A jste si jist, že vlády téch států respektují, nebo vůbec znají názory obyvatel ?

J. Nevrkla 10.3.2022 18:15

Já docela jo.

B. Veltrubský 10.3.2022 18:07

Neuměj počty.

J. Černý 10.3.2022 17:35

Otázka je, co říkal Izrael a arabský svět na Majdan v roce 2014 ? Bral to jako vzepětí demokracie nebo jako puč ? A jak to berete vy ? Na Majdanu je začátek klubka problémů.

Válka skončí rozdělením Ukrajiny, protože tam nikdo nebude chtít žít pohromadě s tím druhým.

J. Kočvar 10.3.2022 16:39

Rozdíly mezi šíity a sunnity jsou dost velké na to, aby spolu tyto frakce bojovaly už 1400 let.

M. Grundmann 10.3.2022 16:22

Jak jsem již jinde napsal, dnešní svět je rozdělen na západní a nezápadní. Nezápadní svět je nepřátelský vůči Západu z důvodu západní politiky posledních 25 let. Je úplně jedno, zda se jedná o nezápadní asijský, arabský, africký či jiný stát. Téměř každá z těchto zemí se objevila na nějaké černé nebo sankční listině západních států. A neexistuje asi jediná nezápadní země na světě, do jejíž vnitřních záležitostí by se Západ dnes nevměšoval.

Nepřátelství nezápadních zemí je často ignorováno. Vůbec se v tisku neobjevila zpráva o tom, že je Škoda Auto v Číně bojkotována kvůli cestám pana Vystrčila a že tam zřejmě končí. Není to žádné státní rozhodnutí, vedení čínské komunistické strany pouze prohlásilo, že správný čínský komunista by neměl jezdit v autě značky Škoda. A najednou nikdo naše auta nekupuje.

M. Grundmann 10.3.2022 16:12

Zlepšení vztahů mezi dvěma státy je dnes dobrou a vzácnou zprávou. Doufám jenom, že se spolu nechtějí dohodnout, jak někoho společně napadnou. Žijeme v době, kdy si všichni libují v násilí a válce a každý se snaží obhajovat, proč se musí bojovat až do posledního vlastního nebo cizího bojovníka.

L. Beneš 10.3.2022 11:24

Indie je sice údajně demokratický stát, ale topí tam usušenými kravskými lejny. To se v Číně nepraktikuje. Proto mj. dávám Číně přednost.

L. Beneš 10.3.2022 11:18

Společným jazykem Arabů je spisovná arabština, v podstatě jazyk koránu (7. až 8. století), která je pro felláha v Egyptě nebo mazária v Maroku (kteří jsou zvyklí mluvit regionální podobou arabštiny) srozumitelná nejspíš jen jako polština běžnému Čechovi. Vím o čem mluvím.

P. Pepax 10.3.2022 10:49

Trefná poznámka.

V. Čermák 10.3.2022 10:35

Jelikož válka je pokračováním Politiky jiným způsobem a předchozí Rusko - Ukrajina, USA, EU špatná politika je všeobecně známá, jsou důvody pro kdekoho se do protiruské fronty nezapojit...

H. Lukešová 10.3.2022 10:31

rozvrátit Blízký východ pomocí kauzy antisionismu...mám nemotorné prsty, omlouvám se

V. Čermák 10.3.2022 10:27

Jelikož Islám vznikl z Judaismu, uznává i stejné praotce, je ta dlouholetá nenávist z jiného důvodu...

H. Lukešová 10.3.2022 10:27

Tak dobrou zprávou je, že izraelský prezident Isaac Herzog navštívil včera dne 9.3.2022 Turecko, kterého pozval turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Jedná se o prvního izraelského politika, který přijel do Turecka od roku 2008.

Dá se říci, že oba politici slovy Erdogana "obrátili list" a Herzog potvrdil, že vzájemné vztahy poznamenaly velké výkyvy, leč je důležité dívat do do budoucnosti a překonat těžkosti e neshody. Turecko opět otevře v Izraeli své velvyslanectví.

J. David 10.3.2022 9:58

Rozpolcenou má pouze prdel ve dvou obhýždích.

J. David 10.3.2022 9:56

Sára, jidiš, nebo německy? Raději hebrejsky, ale co když, o Adonaj, se sekneme a bude to svahilsky? Jde o prachy Naftali, zkusíme Esperanto. Vyberte si pointu.

H. Lukešová 10.3.2022 9:53

Tak stejným jazykem všech Arabů je arabština a sjednocujícím většinovým náboženstvím je islám. Takže se v jazyce a náboženství neliší.

Samozřejmě, že islám obsahuje mnohé protižidovské pasáže, jedním z nich je islámský náboženský hadís, který praví "čas vzkříšení nepřijde, dokud muslimové nebudou bojovat proti Židům, dokud se Židé neschovají za kameny a stromy, které budou volat, ó muslime, Žid, který je za mnou, pojď a zabij ho!"..., jen ti nacisté tu nenávist u muslimů ještě umocnili, holt taková islamo-nacistická nenávist...náboženská nenávist říznutá nacismem...

L. Beneš 10.3.2022 9:03

S větou "Palestinec se neliší od Egypťana, Syřana, Saúda, Maročana atd. atd." nelze souhlasit. Naopak liší se v mnohém a velice. Počínaje jazykem. Slovanské národy si za komunikační prostředek mezi sebou nevybraly staroslověnštinu. Ona arabská etnika se neliší snad jen ve stejně více či méně fanatickém vyznávání islámu. Rovněž nelze mít za to, že arabská (muslimská) nenávist vůči Židům je produktem teprve jakéhosi působení nacistických ideologů v arabském prostředí. Byla zde již dávno předtím. Žid je pro muslima stejně opovrhovaný nevěřící jako křesťan.

J. Nevrkla 10.3.2022 9:01

Svět nemá na invazi tak jednotný názor, jak se tu lidem předkládá. Spočítal jsem si, že obyvatelé států, které při hlasování v OSN invazi neodsoudily, tvoří většinu obyvatel světa...

H. Lukešová 10.3.2022 8:30

Stejně tak smýšlená pohádka o existenci "palestinského národa" je spiknutí KGB, která chtěla rozvrátit kauza pomocí antisionismu, tj. nenávisti k Izraeli, coby západnímu ostrůvku na Blízkém východě.

Tehdejší sovětský Jurij Andropov řekl, že cílem SSSR bylo probudit na Blízkém východě nacistickou nenávist k Židům a využít ji jako faktor, který pomůže zničit Izrael.

Sovětští agenti také infiltrovali všelijaká levicová pacifistická hnutí idejemi, že je Izrael "aparteid" a sionismus "rasismus" atd. a jak můžeme vidět, v levicových kruzích se tyto bolševické lži zarytě drží, jak dokazuje nedávná zpráva AI, která obvinila Stát Izrael z aparteidu, rasismu a útlaku palestinských Arabů... Ty samé bolševické lži...

Je nutné naopak pamatovat, že neexistuje žádný "palestinský národ", "palestinská kultura" ani "palestinský jazyk", ale jedná se o kulturu arabskou s arabským jazykem, tzv. Palestinec se neliší od Egypťana, Syřana, Sauda, Maročana atd.atd.

Židé jsou původními obyvateli jižní Levanty, dějiny židovského národa se datují až k doby Abrahama, Mojžíše, krále Davida, krále Šalamouna...a izraelských a judských králů...

Neposledně je nutné zmínit, že palestinské hnutí je neodmyslitelně spjato s tím nacistickým, spousta Arabů spolupracovala s nacisty, nejen muftí Hajj Amin Al Husseini, Rashid Ali, Azam Paša a řada nacistů odešla po WW2 na Blízký východ, proto pro sovětské agenty nebylo těžké probudit mezi Araby nacistickou nenávist k Židům.

F. Kusák 10.3.2022 8:07

Ano, ty různé postoje jednotlivých států a regionů vnímám také. Také jsem četl vyjádření třeba Indie, která se také nepřidala do protiruské fronty v OSN. Válku a agresi sice odsuzuje, ale k sankcím se nepřipojila. Podobně a ještě opatrněji se vyjádřila Čína. Jestliže je Čína totalitní stát, tak ale Indii považujeme za stát demokratický. Jenže s tradiční vazbou na Sovětský svaz a následně Rusko. Asi si nedovedou představit, že by se museli odříznout od ruských zbraní, a hlavně, od ruských surovin.