14.6.2021 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Proměna Hamasu

Palestinské teroristické hnutí Hamas má stále větší potíže. Od loňského nástupu Muslimského bratrstva v Egyptě si coby jeho odnož slibovalo prudké zlepšení vzájemných vztahů i hospodářské situace v pásmu Gazy a očekávalo úplné otevření hranic, či dokonce vytvoření zóny volného obchodu s Egyptem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brodský 9.8.2013 11:43

To Petr Pavlovský

Ahoj Petře.Částečné respektování "humanitárních" hledisek dokonce i Netanjahuovou vládou nesouvisí, myslím, s křesťanstvím, ale s tím, že je v Izraeli stále relativně hodně "intelektuálů".To jsou lidé, kteří myslí hlavou ve které prý mají navic tzv barevné neurony,které umožňují pociťovat empatii.Následkem toho jsou schopni nejenom vyrábět prvotřídní vojenskou techniku,ale i myslet na víc než na jeden tah dopředu a tím pádem pochopit, že v dlouhodobém konfliktu není plošná nacionální, případně náboženská nenávist nejlepší strategií.

J. Tejkl 9.8.2013 13:08

Re: To Petr Pavlovský

Co přesně míníte "částečným respektováním humanitárních hledisek" a jak tato hlediska souvisí s počtem "intelektuálů" v Izraeli? Jsou to například dodávky elektrické energie a tekutých paliv zdarma na území, ze kterého je Izrael  několik let trvale odstřelován, a kde vládne teroristická entita, která Izrael jako stát neuznává, a přeje si jeho zničení? Jsou za tyto (pro Gazu životně důležité) dodávky odpovědní "intelektuálové"  nebo izraelská vláda, podle Vás plná "nacionální a náboženské nenávisti"? ¨

ačkoliv mi Vaše bohorovné konstatovaní  o "relativním množství intelektuálů"  v zemi, která má deset nobelových cen, 5 univerzit mezi první světovou  stovkou a největší počet galerií a muzeí v přepočtu na jednoho obyvatele, přijde velmi úsměvné, musím Vám dát za pravdu: V Izraeli je opravdu hodně  (nejen) intelektuálů, kteří umí nejen vyrábět špičkovou techniku ale též vidí dál. I když se názory liší (od toho konec konců jsou) a některé lze označit za extrémní, vede se ve společnosti o problému intenzivní debata.  Možná, že řešení izraelsko- palestinského sporu bude možné, až tzv. Palestinci intelektuálně dozrají alespoň do stadia, kdy budou vůbec nějaké debaty (například i sami mezi sebou) schopni.

J. Kanioková 9.8.2013 15:03

:))))))))))))))))

S. Netzer 9.8.2013 16:18

Re: :))))))))))))))))

Hájková by to nenapsala lépe.

S. Netzer 9.8.2013 16:21

Re: To Petr Pavlovský

Já jsem to pochopila jako ironii, pane Tejkle.

Pan Brodský je, pokud se nemýlím, "pravdoláskař".

R. Brzák 9.8.2013 18:14

Re: To Petr Pavlovský

Izrael je především pragmatický. Proto raději zabrání humanitární krizi dnes, než aby musel zítra řešit desetinásobnou. Izrael je totiž jediný stát, který skutečnou pomoc palestinským Arabům praktikuje - protože sypání peněz od EU či USA, nebo nějaký ten bakšiš od Arabské ligy atp. žádnou skutečnou pomocí není. Je to obdobný stav jako s dotacemi v EU, nebo se sociálními dávkami pro sociálně nepřizpůsobené u nás, či pozitivní diskriminace v USA.

Izrael tak činí prostě proto, že pro demokratickou zemi není možné nechat souseda "chcípnout" - a z téhož důvodu není přijatelné žádné "konečné řešení", jakkoliv si o ně možná v některých aspektech své "politiky" vůči Izraeli palestinští Arabové říkají.