BLÍZKÝ VÝCHOD: Pro Gazu nejsou peníze
Spojené státy odmítly poslat další peníze do rozpočtu organizace pro pomoc palestinským uprchlíkům UNRWA. Podle vedení organizace hrozí kolaps zejména na území ovládaném teroristy v Gaze.
Podle informací ČT přestaly Spojené státy financovat organizaci pod hlavičkou OSN, která se zabývá podporou palestinských uprchlíků (UNRWA). USA přispívaly do rozpočtu částkou přes 60 milionů amerických dolarů a podle blízkovýchodního reportéra ČT až jeden milion Palestinců v pásmu Gazy je úplně odkázán na pomoc této organizace. Vedení této organizace proto vyzvalo další státy OSN, aby „urychlily“ platby svých příspěvků na provoz této organizace, jinak dojde v pásmu Gazy k úplnému kolapsu.
Stojí za připomenutí, že pásmo Gaza od roku 2007 ovládá teroristická organizace Hamás, která z odtud vyhnala dokonce i hnutí Fatah, které ovládá Západní břeh okupovaný Izraelem. Poté, co americký prezident Donald Trump odmítl pokračovat v neustálém odkládání zákona o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, který byl v USA přijat již před více než dvaceti lety, zaznělo jak od vůdců teroristické organizace Hamás, tak od palestinského premiéra Mahmúda Abbáse tvrdé odsouzení uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele a byly vyřčeny i další výhružky proti USA. Podle Abbáse už USA „nejsou nestranné“ a jejich mírové návrhy na řešení palestinsko-izraelského konfliktu nebude palestinská autonomie akceptovat. Nyní tedy USA přestaly financovat humanitární organizaci, bez níž by zejména Palestinci v pásmu Gazy ztratili přístup k základním potravinám.
Tato americká politika neplacení těm organizacím OSN, které podle názoru americké vlády dělají nepřátelskou politiku vůči USA a Izraeli (například UNESCO), se tak rozšiřuje. Podobně i stažení amerického podpisu pod dohodou pod patronací OSN o změnách klimatu bude znamenat, že Spojené státy nebudou financovat projekty pod hlavičkou této dohody. Některé státy, jako například Turecko, již prohlásily, že pokud by byly z důvodu americké neúčasti takové projekty ohroženy, že se i ony nebudou na financování podílet.
Donald Trump tak evidentně nechce platit ty státy nebo ty oblasti, jejichž představitelé provozují politiku nepřátelskou Spojeným státům. Podobnou praxi k mezinárodním organizacím zaujala i někdejší administrativa prezidenta Ronalda Reagana. Hamás tak může mít velký problém – zatím se staral jenom o boj proti Izraeli a nasycení obyvatel pásma Gazy nechával na takzvané „mezinárodní podpoře“. Náhradní zdroje zřejmě nebudou tak rychle k dispozici. Pokud by například Rusko došlo k názoru, že by mu to v očích arabského světa mohlo pomoci, možná svůj příspěvek do UNRWA zvýší. Nicméně Trumpova Amerika není ochotna dávat peníze tam, kde jsou Spojené státy líčeny jako říše zla. A k tomu všemu íránská podpora povstalcům v Jemenu podle všeho přiblížila Saúdskou Arábii k Izraeli a předseda palestinské autonomie Abbás si musel z úst Saúdú vyslechnout, že žádnou další „intifádu“ platit nebudou. A také se žádné takové hrozby „intifádou“ od teroristů Hamásu na Západním břehu neuskutečnily. Nejsou peníze.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz