Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Příběh dvou měst

Svět očekává brzký pád Aleppa i Mosulu

V jistých situacích si anglosaské noviny vypůjčují titulky z Dickensova románu Příběh dvou měst. Jedna taková nastává teď. V roli dvou měst vystupují syrské Aleppo a irácký Mosul. Obě obléhají vládní vojska a očekává se jejich pád. Ale je tu rozdíl. Zatímco na pád Mosulu se Západ těší jako na porážku Islámského státu, pádu Aleppa (jeho východní části) se spíše děsí jako porážky opozice proti diktátoru Asadovi. Tak působí postoj elit. Ale těžko říci, nakolik odpovídá postoji většiny obyvatel a voličů.

Dobytí Aleppa pokládá za hotovou věc hlavně Rusko. Náměstek ministra zahraničí Bogdanov včera prohlásil, že situaci kolem Aleppa lze vyřešit do konce roku: „Musíme vytlačit teroristy stejně, jako by měli být vypuzeni z Mosulu a Rakky.“ Ten postoj má logiku v zemi, jejíž lídr Putin rád staví „fakta na zemi“. Musí to stihnout do 20. ledna, aby nový prezident USA narazil na hotová fakta. Navíc je prý Moskva už v kontaktu přímo s Trumpovým týmem.

Dalším profitérem je Asadova vláda. Ta získá po pěti letech bojů souvislé území se všemi velkými městy, zatímco rebelům zůstane jen severní provincie Idlib a pár „kapes“ odporu. A nelze zapomínat na Írán. Jasně to vyjádřil Spiegel Online titulkem Rusko a Írán dobývají Aleppo – pro Asada.

Je to drtivá logika rozjeté války. Kdo pokládá tento příběh dvou měst za nepřijatelnou podobnost, kdo tleská dobývání Mosulu, ale děsí se dobytí celého Aleppa, nechť si připomene roli, kterou tu sehrála Obamova Amerika. Nejprve se z regionu vojensky stáhla a vlastní pozemní účast v Sýrii předem vyloučila, čímž tam zanechala vakuum. Pak prosadila dohodu s Íránem, čímž šíitský režim ajatolláhů mezinárodně legitimizovala. Může se teď divit, že takto nabídnuté vakuum logicky zaplnily právě Rusko a Írán?

I proto se už nepíše o „krvelačném diktátoru“ Asadovi, ale o koalici. V Aleppu přece bojují na straně vlády i Kurdové. I proto je stále těžší rozlišovat mezi rebely. Řekněte sami. Která z těchto part je umírněná a která naopak islamistická? Dobytí Aleppa, Armáda dobytí, nebo Fronta dobytí Sýrie? A proto už nebouří emoce v ulicích západních měst. Volker Kauder, šéf parlamentního klubu CDU, vyjádřil údiv, že Němci za Aleppo nedemonstrují před ruskou ambasádou v Berlíně. Možná je to tím, že jinou cestu ke stabilitě v Sýrii než ruský zásah si teď nedovedou představit.

LN, 1.12.2016

zpět na článek