Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BLÍZKÝ VÝCHOD: Pouštní fata morgána

diskuse (5)
Nabídka, se kterou administrativa Baracka Obamy přišla ve snaze posunout z mrtvého bodu blízkovýchodní proces, se na první pohled může zdát velkorysým vánočním, nebo v tomto případě spíše chanukovým dárkem pro Izrael.

Výměnou za tříměsíční zmražení židovské výstavby na Západním břehu nabízí Američané Izraeli 20 stíhaček F-35 v ceně 3 miliard dolarů, písemnou záruku toho, že Spojené státy budou vetovat v Radě bezpečnosti OSN každou jednostrannou rezoluci, která by vedla k mezinárodnímu uznání palestinského státu a slib, že po splnění podmínky Barack Obama již nikdy nebude požadovat další prodloužení stavebního moratoria. Pod takovým obalem se však skrývá záludný posun tradičního amerického postoje v otázce izraelsko-palestinského konfliktu.

Zaráží především umělé spojení mezi otázkou výstavby osad na Západním břehu a chováním americké diplomacie v OSN. Až doposud Spojené státy důsledně blokovaly jakékoli protiizraelské rezoluce v Radě bezpečnosti a činily tak nikoli z dobročinných důvodů, nýbrž proto, že je pokládaly za bezzásadové, nekonstruktivní a věc míru jen ztěžující. Tím, že své budoucí postoje činí nynější vláda Spojených států závislými na osadnickém stavebním ruchu a nikoli na věcné podstatě konkrétních návrhů, zbavuje sama sebe možnosti aktivně zasahovat do formulování příštích rezolucí a povzbuzuje chuť nepřátel Izraele k mezinárodním útokům na něj. Vystavený neustálým útokům bude Izrael mnohem méně ochoten přistoupit na jednání podle zásady riziko za mír.

Stejně nelogicky vypadá podmínka poskytnutí vojenské pomoci výměnou za zastavení osadnické výstavby. Buďto jsou stíhačky poskytovány z toho důvodu, že jsou zapotřebí pro bezpečnost Izraele, a potažmo i pro bezpečnost Spojených států, a v tom případě by neměly být použity jako nátlakový prostředek – anebo Obamova vláda je přesvědčena, že z bezpečnostního hlediska jsou stíhačky nadbytečné, a tudíž je přidává do balíčku, jen aby osladila hořkou pilulku. V každém případě by to svědčilo o nedůslednosti současných stratégů Bílého domu. Stejné znaky intelektuální slabosti vykazuje i třetí složka americké nabídky: slib nežádat pokračování moratoria po 90denním úplném zastavení židovské výstavby na Západním břehu. Znamená to jen tolik, že Obamův tým vážně věří v možnost dosáhnout předběžné dohody o hranicích během nadcházejících tří měsíců, bude-li otázka osad z jednání vyzávorkována.

Naivita této představy tříská o zeď. Pokud by šlo jen o to namalovat na mapě pomyslné hranice, dalo by se to zvládnout i za devadesát minut, natož za devadesát dní. Stačí zadat odpovídající heslo na vyhledávači google a vypadne vám tucet návrhů čistě teoreticky opodstatněných a přijatelných. Problém je v tom, že je možné chytře nakreslit přehršle plausibilních map, a přesto hraniční čára mezi Izraelci a palestinci zůstane navýsost iluzorní. Mnohem více než otázka, kde končí jejich vlastní hranice, zajímá Izraelce, co začíná za nimi – jak bude bezpečnostně a vojensky zabráněno tomu, aby z přeshraničního území nelétaly na Izrael rakety, které nyní létají z Gazy? Jak zaručit, že po odchodu izraelských vojsk území Západního břehu zcela neovládnou bojůvky Hamásu?

Palestince při vytyčování hranic zajímají především východní předměstí Jeruzaléma, leč právě tato otázka zmražením výstavby zůstává nedotčena. Vůbec, vyloučení Jeruzaléma z diskuze o hranicích činí ji značně bezpředmětnou, zatímco zahrnutí této otázky do jednání znemožňuje nalezení udržitelného řešení do tří měsíců. Svou zdánlivě velkorysou, avšak ve skutečnosti nekoncepční nabídkou, se snaží Spojené státy zachránit neúspěšnou blízkovýchodní politiku, která si záchranu nezaslouží.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
13. 6. 2025

Všechno, co stát staví, trvá dlouho.

Tomáš Vodvářka
13. 6. 2025

Staré české přísloví může mít i omezenou platnost.

Ivo Fencl
13. 6. 2025

Jsou rádce Jak psát. Proč nevytvořit jednou i radu Jak nepsat?

Alexander Tomský
13. 6. 2025

Pater Halík nejspíš podléhá schematickému pohledu na svět.

Lubomír Stejskal
13. 6. 2025

Vítaný hlas rozumu v méně srozumitelném světě.

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

Policie navrhla obžalovat odpadovou firmu kvůli neodvedení poplatků ze skládek. Kriminalisté...

Matyáš Müller, ČTK
13. 6. 2025

Pokračuje mimořádná schůze Sněmovny, kterou poslanci ve středu po necelých čtyřech hodinách...

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

Obvodní soud pro Prahu 7 v pátek zamítl žalobu hnutí SPD, které se bránilo zařazení do zprávy o...

Eva Sovová
13. 6. 2025

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ...

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

Izrael v noci provedl preventivní útok v Íránu, uvedl izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Podle...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz