25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Postřehy ze Sinaje

20.11.2013

Hamas v Pásmu Gazy nemá problém ohledně blokády pouze s Izraelem. Také s Egyptem. Rozdíl je pouze v přístupu mezinárodního společenství. Když dva dělají totéž, není to totéž.

Přístoupí-li k blokádě Izrael, spustí se hysterický povyk. Formují se konvoje typu těch, v jejichž čele plula Mavi Marmara. Jeruzalémská vláda je za svůj přístup nemilosrdně plísněna.

Přitom jejím základním argumentem je bezpečnostní hledisko.

Přistoupí-li k blokádě Egypt (na své straně hranice), je více méně ticho po pěšině. Hamas se sice také hlasitě ozývá (o tom níže), ale levicoví aktivisté ve světě nějak výrazně slyšet nejsou. Nemluvě o absenci "konvojů svobody" namířených proti egyptské politice vůči Pásmu.

Základní argument Káhiry je přitom v principu stejný jako základní argument Jeruzaléma: bezpečnostní důvody.

Egyptský portál Ahramonline píše dnes (17/11) na toto téma v souvislosti s nynějším uzavřením hraničního přechodu Rafáh egyptskými úřady. Uvádí prohlášení mluvčího Hamasu Ihaba El-Ghoseina, který varuje před "humanitární krizí", pokud nebude check-point znovu otevřen, neboť "utrpení Palestinců je už teď nesnesitelné". El-Ghosein se v naléhavém prohlášení ptá: "K čemu je vlastně dobré zavřít přechod do Egypta?" Žádá státy globálního i regionálního významu, aby se proti této politice Egypta postavily.

Kámen by se ustrnul (kdyby neznal všechny souvislosti).

Patrně všichni, kromě Hamasu, vědí, o co v oblasti běží. Ambasador Egypta na Západním břehu, tedy u Palestinskoarabské autonomie reprezentované Fatahem, Jásir Othman, to řekl srozumitelně:

"Důvodem pokračující uzavírky přechodu je kritická bezpečnostní situace na Sinaji." Nic více a nic méně. Velvyslanec viní z ohrožení bezpečnosti na poloostrově (vy)budované tunely mezi Pásmem a Egyptem.

Pozoruhodný názor vyjádřil i předseda Palestinskoarabské autonomie na Západním břehu Mahmúd Abbás, rival Hamasu. Během své druhé návštěvy po odstranění Mursího kritizoval islamistickou vládu v Pásmu a tvrdil, že dostal informace potvrzující spojitost mezi vládou Pásma a bezpečnostními nepokoji na Sinaji, které dramaticky vzrostly po 30. červnu (tzv. druhá revoluce, která vedla k odstranění Mursího a jeho islamistického režimu, spojence gazského Hamasu – pozn. L. S.). Gazští představitelé takovou souvislost ovšem trvale odmítají. S pokazem na to, že respektují egyptskou svrchovanost na poloostrově.

Skutečnost je ovšem taková, jak připomíná egyptský server, že nárůst aktivit militantů na Sinaji je datován od doby Mursího pádu, kdy vzrostly útoky na armádní a bezpečnostní cíle. Jenom od července jim padlo za oběť více než sto příslušníků bezpečnostních sil. Militantů byly armádou eliminovány desítky.

Často se hovoří o tunelech mezi sinajskou hranicí Egypta a Pásmem Gazy. Slouží k pašování všeho: od lidí přes nejrůznější zboží až po zbraně. Kolik jich ale vlastně je, že představují takový problém?

Už na začátku října náčelník egyptské pohraniční stráže generálmajor Ibrahim oznámil, že armádní sily demolovaly od začátku letošního roku 794 pašeráckých tunelů do Pásma. Od začátku protimubarakovské revolty v lednu 2011 jich bylo zlikvidováno na 1055.

Hamas ovšem roní krokodýlí slzy. Uzavření tunelů, sloužících podle něj jen k pašování zboží, připraví jeho obyvatele měsíčně o 230 milionů dolarů.

Pozoruhodný argument. Takováto logika snad ani nestojí za komentář.

Stejskal.estranky.cz