10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


BLÍZKÝ VÝCHOD: Palestinský defraudant

10.8.2016

Hamás rozkrádal peníze humanitární organizace World Vision určené na pomoc Gaze

Pozoruhodný skandál odhalila izraelská tajná služba Šin Bet – vysoký manažer pobočky mezinárodní humanitární organizace World Vision v Gaze „odkláněl“ její finanční prostředky určené na pomoc civilistům teroristickému hnutí Hamás, které je využívalo ke zbrojení. Palestinec Muhammad Halabí byl u soudu v Beer Ševě obviněn z činnosti ohrožující bezpečnost Izraele. Ke svým činům se přiznal.

Člen Hamásu Halabí byl zatčen už v červnu. Vypověděl, že ho Hamás v roce 2005 pověřil, aby do organizace pronikl a kradl pro něj její peníze. Byl nesmírně výkonný – odčerpával až 60% rozpočtu World Vision a převáděl peníze ozbrojenému křídlu Hamásu. Celkem mu takto „přesměroval“ okolo 50 milionů dolarů – někdy až sedm milionů dolarů ročně – určených pro handicapované děti, na pomoc potřebným, jídlo pro civilisty nebo stavbu škol a nemocnic. Vymýšlel si fiktivní projekty, v účetnictví nadsazoval náklady a dokládal je falešnými stvrzenkami. Hamás za peníze nakupoval zbraně, budoval vojenské základny, hradil platy a bonusy teroristů a hloubil útočné tunely na izraelské území. Podle Šin Bet takto vloni v Gaze vyrostla celá jedna základna za 60 000 liber od Británie. Halabí zabavoval i část potravinových balíčků pro nejchudší obyvatele a rozdával je rodinám ozbrojenců.

OSN Halabího v roce 2014 dokonce vytipovala jako kandidáta na titul „humanitární hrdina“, uváděla až do skandálu webová stránka World Humanitarian Day. Po odhalení jeho skutečné činnosti tuto informaci stáhla. Ještě předtím se mohl její návštěvník dočíst, že Halabí se stal „humanitárním pracovníkem za druhé intifády, když viděl civilní oběti a zraněné a trpící děti. Přihlásil se proto jako dobrovolník do místní humanitární organizace, aby zasvětil život pomoci lidem a dětem“.

Boj proti Izraeli stojí Hamás spoustu peněz, jichž se hnutí v posledních době nedostává – nemá na zbraně ani na platy „zaměstnanců“, jichž je přes 40 000, z toho polovina ozbrojenců. Pravidelný plat nepobírají už dva roky. Palestinská samospráva na Západním břehu je odmítla financovat, a tak se Hamás uchyluje ke kreativním řešením.

World Vision je mezinárodní křesťanská organizace se sídlem ve Washingtonu a Británii. Působí v asi stovce zemí, má 46 000 zaměstnanců a její roční rozpočet přesahuje dvě a půl miliardy dolarů. Spolupracuje s OSN a často realizuje její projekty. Vloni na své webové stránce uvedla, že v Gaze podporuje na 90 000 lidí. K jejím dárcům patří i bývalý americký prezident Bill Clinton, herečka Scarlett Johansson nebo zpěvák Justin Bieber. Na Západním břehu a v pásmu Gazy operuje už od sedmdesátých let. Na odhalení skandálu reagovala podivuhodně – uvedla, že je „šokována“ a nemá „žádný důvod obviněním věřit, protože pečlivě kontroluje účetnictví“.

Izraelský ministr pro bezpečnost veřejnosti Gilad Erdan naznačil, že World Vision musela přinejmenším tušit, co se s jejími penězi děje, ale protože je silně protiizraelská, přivírala oči. Upozornil také, že skandál je součástí mnohem širšího problému a velmi vážného jevu – humanitární organizace v Gaze obecně podle něj s Hamásem udržují těsné a intenzivní kontakty. Potvrdil to i bývalý ředitel Šin Bet Avi Dichter, podle kterého je případ World Vision jen špičkou ledovce. Podle něj jsou skoro všichni zaměstnanci humanitárních poboček OSN v Gaze členy Hamásu.

V pondělí začala britská organizace Save the Children vyšetřovat podezření, že jeden její zaměstnanec v Gaze je členem Hamásu. A v úterý Izrael obžaloval dalšího člena Hamásu z napomáhání teroristickému hnutí – tentokrát zaměstnance Rozvojového programu OSN Wáhida Abdalláha Buraše. I on Hamásu odkláněl peníze OSN a doporučoval jí takové rozvojové projekty, z nichž měl prospěch výhradně Hamás. Domy členů hnutí jsou tak na rozdíl od obyčejných civilistů perfektně opraveny.

Buraš i manažer World Vision Halabí údajně vyšetřovatelům sdělili i jména dalších zaměstnanců mezinárodních skupin, kteří využívají svých pracovních pozic ve prospěch teroristického hnutí. Ministr vyzval dárcovské země, aby si své peníze lépe hlídaly, ať nekončí v rukou teroristů. A generální ředitel ministerstva zahraničí Dore Gold dárcům připomněl, že Hamás úzce spolupracuje s Islámským státem na Sinajském poloostrově.

Izrael měl informace o zneužívání mezinárodních peněz už delší dobu a dárcovské země varoval, ale marně. Například Austrálii na odčerpávání prostředků z World Vision upozornila v letech 2012 a 2015 izraelská právní skupina Šurat ha-din, avšak bez výsledku. Canberra reagovala až teď a přerušila s World Vision spolupráci. Jen v posledních třech letech jí darovala 4,35 milionu dolarů. Přísun finančních prostředků zastavilo i Německo, spolu s Austrálií nejštědřejší dárce World Vision. Od roku 2010 jí věnovalo 1,1 miliardy eur.

Nedostatečná kontrola peněz mezinárodních dárců, které může Hamás zneužívat ke zbrojení, zhoršuje bezpečnost v Izraeli. Rakety teroristů v průběhu let zabily a zranily stovky Izraelců a životy civilistů ohrožují i tunely. Západní vlády i soukromé osobnosti se tak podílejí na financování terorismu. Rozkrádáním humanitární pomoci trpí ovšem i civilisté v Gaze.

Celý případ zdůraznil skutečnost, kterou svět přehlíží a obviňuje ze špatné situace Gazanů izraelskou blokádu, přestože Izrael jako jediný do pásma pouští každý týden stovky kamionů s humanitární pomocí a stavebním materiálem – za chudobu a katastrofální životní podmínky v Gaze může výhradně Hamás.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.