25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Otázka „palestinských uprchlíků“

Slovní spojení „palestinský uprchlík“ dávno ztratilo původní význam a stalo se bojovým heslem v mediální bitvě o výsostný výklad tohoto konfliktu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 16.10.2021 13:12

Pane Beneši, já se tak honem nevzdávám, na každou bolest je nějaký lék.

H. Lukešová 16.10.2021 13:03

Takže to vypadá, že je situace vážně těžko, moc těžko, řešitelná. Tady můžeme všichni filosofovat, ale situace se nezmění.

Hamas bude nadále působit v UNRWA, vyučovat děti podle nenávistných antisemitskych učebnic, vedoucí k terorismu a násilí, arabské státy palestinské uprchlíky nepřijmou a nechají je jen a jen znít v táborech a budou karat a pranyrovat Izrael. Němci jsou hilr mnohem pracovitejsi než palestinští Arabové. Tož tak.

L. Beneš 16.10.2021 12:51

Ono to přijetí uprchlíků a odsunutých (jak říkáte vy vyhnaných) nebylo vždy jen laskavé a ochotné. Nicméně Německu nic jiného nezbývalo, než je přijmout. Ovšem ti do "staré" vlasti navrátivší se Němci byli na mnohem vyšší úrovni než pastevci koz a povaleči před čajovnami celé dny jen počítající kuličky na muslimském "růženci". Takže ti Němci pomáhali aktivně na tvorbě "hospodářského zázraku" v Německu, zatímco ti Palestinci jen pasivně čekají, kdo jim pošle nějaké peníze, aby ti aktvnější z nich měli na obstarání raket atd.

L. Beneš 16.10.2021 12:42

Arabské státy zcela zřejmě a opravdu chtějí otázku tzv. palestinských uprchlíků ponechat jako otevřenou ránu, již možno využívat (zneužívat) k propagačním protiizraelským útokům.

H. Lukešová 16.10.2021 12:39

Napadá mě jedině finanční pobídky. Vždyť sama píšete, a to je pravda, že Německo prijalo obrovské množství lidí, Němců vyhnaných po WW2 z Československa, Maďarska, Polska a tisíce Rusů a nikdo Němce nemusel pobizet, aby pomohli svým německým bratrům a sestram.

Když tak dobře uvažují Němci, proč toho nejsou schopni arabští vůdci z okolních arabských zemí? Všichni toho nejsou schopni. Němci přijali německé uprchlíky bez finančních pobidek.

H. Lukešová 16.10.2021 12:33

Tak to je doopravdy těžké. Holt udržovat současný stav. Poskytnout peníze UNRWA, ale pokusit se zajistit, aby učitelé nebyli napojení na Hamas a pokusit se zaručit, aby palestinské učebnice jely podle studijních osnov, založené na míru, toleranci a přátelským sousedskym vztahům. Jinak mě nic jiného nenapadá.

H. Rybnická 16.10.2021 12:31

A ještě: Pokud by měla Vaše představa být realizováná, jakým způsobem a) přesvědčit ty okolní státy a b) zajistit korektní způsob provedení?

H. Rybnická 16.10.2021 12:24

Správně. Ovšem: pokud se to nestane a nedá očekávat: Plán B ?

H. Lukešová 16.10.2021 12:11

Ano, naprosto souhlasím s Vaším rozborem, Německo přijalo obrovské množství uprchlíků a zvládlo to.

Rozumné řešení je dle mého názoru to, aby arabské země přijaly a plně integrovaly palestinské uprchlíky, dát arabským zemím klidně finanční příspěvek na integraci palestinských arabských uprchlíků, aby se z nich stali řádni občané těch kterých arabských států.

H. Rybnická 16.10.2021 11:25

Paní Lukešová při pročítání Vašeho textu jsem se vrátila do – pozdnějších – vlastních dětských let. V hlavě mi proběhl dávný rozhovor s otcem při večerních radiových zprávách, kdy řekl něco podobného jako Ralph Garroway s tím, že situaci tenkrát přirovnal k situaci v poválečném Německu, které muselo přijmout a integrovat 14 milionů uprchlíků a poukázal při tom na současnou situaci v Německu – bylo to někdy kolem 60tých let – která byla tehdy mnohonásobně jiná než v CZ a ve smyslu těch uprchlíků a dík mezinárodním organizacím jako UNNRA bezvadně zvládnutá. Byl to prostě názor, který mi utkvěl do dnes v hlavě, i když je to více než půl století.

Ostatně Německo přijalo po pádu železné opony tedy asi v 90. letech tisíce dalších „uprchlíků“ převážně z Ruska, potomků někdejších německých osídlenců, kteří do Ruska přicházeli již v 18. století na výzvu a přání carů. Někdy až z území dnešního Holandska. Převážná většina se integrovala, hovořili více míně dobrou němčinou, menší část těch zvláště mladších „Ruslanddeutschen“ začala dělat výtržnosti, někteří dokonce mafiánským způsobem. Povídalo se, že někteří měli dokonce i falšované doklady (z nějakých ruských matrik, kde si snad pořídili za nemalé peníze vhodnou dokumentaci o svém německém prapůvodu). . Znám jich pár, jsou to normální lidé, pracují, mají rodinu – o takových se v novinách nemluví a nepíše. Tak to bývá.

Ve věci těch palestinských uprchlíků a jejich potomků jste definovala zásadní problém, jejich integrace je věcí okolních arabských států – a toto se záměrně neděje. Takže jakou alternativu mají a) oni sami b) ty záchranné organizace? Nechat „obyčejné“ lidi bez podpory, zdravotního a alespoň zásadního občanského života zemřít hladem? Nebo jak?

Analyzovat situaci je jedna věc, najít rozumné a lidské řešení druhá. Tedy otázka: Jak může vypadat - lidské - řešení za dané situace ?

I. Samson 16.10.2021 11:22

Po vzniku Izraela v r. 1948 bol židovský štát jedným veľkým urečeneckým lágrom. Židia však svojich "súkmeňovcov" prijali a urobili z nich plnoprávnych občanov, pretože nemali kde inde ísť. Palestínski "utečenci" svoj štát už majú, je ním Jordánsko. Okrem toho majú ešte dva štáty - Gazu a protoštát Palestínsku autonómiu, svoj vlastný štát navzdory hlasným deklamáciám však nechcú. Nie, chcú Izrael. Lenže tam nie sú doma, odtamtiaľ - zväčša dobrovoľne - odíšli a narodili sa inde. Príbehy o masovom "vyhnaní" sú legendou. V násilnom dobytí (alebo prisťahovaleckom rozbití) židovského štátu vidia zmysel svojich dejín, politika nie je pre muslimov umenie kompromisu, preto sa medzi sebou navzájom s takou chuťou vraždia (Jemen, Afganistan, Irak).

Tento politický vzorec správania bol napr. zrejmý každému, kto pred niekoľkými rokmi navštívil tlačovú konferenciu v Londýne (už sa nepamätám na rok, kedy som tam vtedy bol) synovca sýrskeho prezidenta Assáda (išlo o "starého" Háfiza al-Assáda, nie o jeho syna Bašára). Synovec potvrdil, že Izrael po jomkipurskej vojne (1973) ponúkol obsadené Golanské výšiny (získal ich už po sýrskej agresii v šesťdňovej vojne v r. 1967) za mier so Sýriou. Assád (prezidentom bol až do svojej smrti v r. 2000) ponuku odmietol s tým, že (citujem jeho synovca) "what was won by force can be won back only by force". Výsledkom bolo, že Izrael v r. 1981 rozšíril svoje právo aj na "Golany" a v r. 2019 USA uznali židovskú suverenitu nad týmto územím, cca 1.200 kilometrov štvorcových. Bez útoku arabských štátov na mľadúčky a mizerne vyzbrojený Izrael v r. 1948 (inak Izraelčania vďačne spomínajú na Jána Masaryka a československú pomoc Izraelu, ktorá mu pomohla pri prvej obrane Jeruzaléma) by dnes nijaký palestínsky problém neexistoval. Navyše, tí najmladší arabskí "utečenci", skôr odídenci, majú dnes vyše sedemdesiatky.

L. Severa 16.10.2021 10:20

Takže ty příspěvky jdou zřejmě jednak na ty nositele Nobelovy ceny a hlavně pak slouží k prostředkům pro napadání Izraele. Zvrácená humanita, která je ovšem v souladu se současným poblázněným světem.

P. Lenc 16.10.2021 8:38

Dík.R^

H. Lukešová 16.10.2021 7:31

Tak to je mi moc líto.

A. Dudík 16.10.2021 7:03

PANÍ LUKEŠOVÁ ... zemřel mi spolužák z gymplu a kamarád !!!

https://www.cisok.cz/v-74-letech-nas-po-dlouhe-nemoci-opustil-milan-kenkus-cestny-clen-rady-komory

TO JE ON ;-(