29.1.2023 | Svátek má Zdislava


BLÍZKÝ VÝCHOD: OSN na straně teroru

5.12.2022

Každý den přicházejí z Izraele, přesněji z Teritorií (Judea a Samaří, též Západní břeh) zprávy o protiizraelském teroru. Aktivity teroristů, jmenovitě Palestinského islámského džihádu, eskalují. Jejich semeništěm je severosamařské město Dženín pod kontrolou Palestinskoarabské samosprávy (PA).

Z logiky věci tedy vyplývá, že s teroristy by měly vést válku především bezpečnostní síly PA. V praxi je to ovšem jinak. Jelikož teroristé útočí na Izraelce, civilisty i příslušníky ozbrojených sil, hlavní tíha boje proti nim spočívá na bedrech ozbrojených sil Izraele.

Izraelci jsou úspěšní. Ve čtvrtek (1. 12.) časně ráno zlikvidovali polního velitele Palestinského islámské džihádu v Dženínu a jednoho jeho blízkého spolupracovníka. Ovšem stoprocentně zabránit všem teroristickým útokům nedokážou žádné ozbrojené síly nikde ve světě. Když na dálnici řidič náhle stočí volant a najede do služby konající vojákyně, nelze v tu chvíli dělat prakticky nic. I když policie zločince následně zlikviduje, zranění postižené jsou hotovou věcí. Stalo se severně od Jeruzaléma v úterý 29. listopadu.

Další teroristický incident se odehrál v pátek (2. 12.) ve městě Huwara v Samaří; městem prochází dálnice č. 60 vedoucí z Beerševy na jihu přes Judeu, Jeruzalém a Samaří do Nazareta v Galileji. V oblasti Dženínu je ovšem pro izraelská civilní vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřena. (Dženín = semeniště teroru, jak již uvedeno.)

Podle reportu na serveru The Times of Israel, který čerpá z policejního hlášení, se v Huwaře palestinský Arab snažil dostat do vozu, v němž seděl izraelský pár. Vůz byl ovšem zevnitř zamčen a když se útočník pokusil zaútočit na okno kamenem, byl jedním z dvojice, vojákem IDF na dovolené, postřelen. Arab se poté rozběhl k hlídkujícímu příslušníkovi Pohraniční policie – a jak se ukázalo, byl vyzbrojen nožem. (Je asi zbytečné dodávat, co by se stalo, kdyby se do izraelského auta dostal.) Terorista na policistu nožem zaútočil – zranil ho na hlavě v těsné blízkosti oka.

Mezitím se velitel jednotky snažil teroristu zatknout, zatímco další dva Arabové teroristovi aktivně pomáhali. Policistovi se podařilo teroristu od obou Arabů oddělit; ten se v divokém souboji sápal po jeho automatické zbrani. Tu nechal policista spadnout na zem, aby se k ní terorista nedostal, bleskurychle vytáhl pistoli a zločince zastřelil. Tato fáze útoku trvala asi 25 sekund, vše na silnici za plného provozu.

Brilantní zásah ocenil jak policejní šéf Kobi Šabtai, tak velitel Pohraniční policie Amir Cohen. Se slovy (volně): Tak má vypadat profesionální zásah příslušníka ozbrojených sil. Čili: Teroristy nemilosrdně likvidovat jako škodnou. (Politická poznámka: Není třeba čekat, až se ministrem národní bezpečnosti stane radikální ultrapravicový politik Itamar Ben Gvir. To, co je pro izraelskou bezpečnost nezbytné, dělají tamní ozbrojené složky už nyní. A vlastně odjakživa. V zájmu objektivity dodejme, že také Ben Gvir samozřejmě počínání vojáka vysoce ocenil.) Pohraniční policista později vypověděl, že si byl plně vědom toho, k jaké tragédii by mohlo dojít, kdyby se terorista jeho zbraně skutečně zmocnil. A ještě jedna informace: zlikvidovaný terorista byl už soudně trestán a strávil nějaký čas v izraelských věznicích.

O TO VĚTŠÍ ŠOK PŘIŠEL Z OSN
Její zvláštní koordinátor pro blízkovýchodní mírový proces Tor Wennesland na Twitteru 2. 12. napsal: „Jsem zděšen dnešním zabitím Palestince Ammara Mifleha během potyčky s izraelským vojákem poblíž Huwary na okupovaném Západním břehu. Upřímnou soustrast jeho pozůstalé rodině. Takové incidenty musí být plně a neprodleně vyšetřeny a odpovědné osoby musí být pohnány k odpovědnosti.“

Neuvěřitelné! Leč poučné. Jen se potvrdilo, jakým metrem posuzují Spojené národy palestinský teror a jakým legitimní izraelskou sebeobranu. Pak lépe chápeme, proč OSN hledá smítko v oku izraelském a přehlíží trám v oku palestinském. Může klesnou ještě hlouběji, může se ještě víc diskreditovat?

Izraelská odezva nemohla být jiná. Emmanuel Nahšon, zástupce generálního ředitele pro veřejnou diplomacii na ministerstvu zahraničí v odpovědi uvedl: „Tato reakce je totálním zkreslením reality. Tento incident je teroristickým útokem, při kterém byl izraelský policista bodnut do obličeje a život dalšího byl ohrožen; teprve pak byl útočník zastřelen. Toto NENÍ rvačka – to je teroristický útok!“

Výstižně na Wenneslandův příspěvek reagoval na Twiteru jeden čtenář. S ohledem na to, že Wennesland je norský diplomat, mimochodem politik norské sociálnědemokratické strany, uvedl: „Jsem zděšen z toho, že v roce 2011 byl během potyčky s norským policistou na ostrově Utøya zatčen Anders Behring Breivik. Vyjadřuji upřímnou podporu jeho truchlící rodině. Takové incidenty musí být plně vyšetřeny a odpovědné osoby pohnány k odpovědnosti.“

Víc dodávat netřeba. Nebo ano? Snad jen – k dokonalosti ještě chybí protiizraelské vyjádření někoho z vysokých představitelů Evropské komise.