30.1.2023 | Svátek má Robin


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Nenápadný půvab Trumpova plánu

Plánů na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu už tu bylo nejméně tucet. Žádný nevypadal tak beznadějně, jako ten Trumpův.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 31.1.2020 9:01

Ti zbývající palestinští Arabové by měli dostat na výběr, buď se stát loajálními obyvateli Izraele s izraelským pasem, přísahat věrnost Izraeli jako židovskému státu a nebo je deportovat do Jordánska. Ten, kdo poruší přísahu loajality k Izraeli, by měl být okamžitě deportován do Jordánska. Protože správně píšete, že se muslimům mnohdy nedá věřit. Ve své víře mají přece princip přetvářky, nemuslimům lze lhát, pokud to vyhovuje zájmu islámu.

J. Fridrich 31.1.2020 8:56

To, co jste uvedl pane Gramblička není podstatou toho jejich odmítnutí mít svůj vlastní stát nyní jim nabídnutý. Výstižně to trefil na hlavičku kolega Němec, když napsal :

M. Němec 29.1.2020 6:51

Já vám řeknu, co chtěj :

nechodit do rachoty, shromažďovat se za účelem házení šutrů, zápalnejch lahví a pálení vlajek, množit se jak králíci a žít z dávek a darů, co jim tam posílaj zejména Evropani.

A já jsem dodal :

Desítky let o to i s pomocí teroristických akcí proti civilním občanům Izraele USILUJÍ a když je jim to nabídnuto, tak ten jejich terorista Mahmúd Abbás to ODMÍTÁ. A ta nabídka je velkorysá - podstatně zvětšené ůzemí jejich Palestiny + 50 miliard dolarů na budování jejich země... To je špatná nabídka ? Asi jim vyhovuje tento stav, kdy je Evropa živí a oni bojují a vraždí nevinné civilisty svých sousedů...

J. Dvořák 31.1.2020 8:51

Řešením je skutečně deportovat muslimské Palestince do Jordánska (nebo kamkoli jinam za hranice), kam patří. Otázka je co s těmi zbylými a zda se jim dá věřit. Tedy zda jde vůči Izraeli o nepřátelství náboženské (islámu) nebo etnické (Arabů).

M. Valenta 31.1.2020 8:47

Dopadne to stejně jako s Rakeťákem.

H. Lukešová 31.1.2020 8:42

Kde jste přišel na to, že by Izrael podporoval "několik základen IS" na Golanských výšinách? Genocidní muslimská nenávist k Židům je proslulá, píší o ní Robert Spencer, Raymond Ibrahim a další. Židé by si pod sebou podřezali větev.

J. Pokoutný 31.1.2020 8:36

Nějaké citace by nebyly?

H. Lukešová 31.1.2020 8:35

Jistěže nepřistoupí. Palestinští Arabové nechtějí žít po boku Izraele, židovského států, ale na jeho úkor. chtějí Stát Izrael zničit, vyhnat nebo vyhladit tam žijící židovské obyvatelstvo a tam v Zemi Izraelské si vytvořit svůj palestinsko-arabský stát. To je nutné chápat. Chtít mýtické "dvoustátní řešení" znamená smrt Izraele a eunijní politici to vědí, ne že ne. Buď jsme na straně civilizace, tj. Izraele nebo na straně krutosti a barbarství tj. palestinských Arabů.

Zastavení finanční podpory palestinským Arabům? No to by palestinští Arabové pomřeli, protože pracovat neumí, neumí tvořit nějaké pozitivní hodnoty, mají jen nataženou ruku, žebrají a navíc podporují t té své mezinárodní pomoci své teroristy. Každý rok stovky miliony financují uvězněné teroristy a jejich rodiny, aplikují zákony "Pay to Slay"...peníze za zabití.

T. Hraj 31.1.2020 8:32

Tak. A především prohráli poslední válku, kterou sami začali. Hranice určuje vítěz.

T. Klíčník 31.1.2020 8:17

Když už zmiňijete Hamás, je dobré si připomenout, kdo podporoval jeho vznik a proč - byl to Mossad a cílem bylo oslabení (Arafatova) Farahu.

A dopadlo to jako vždycky - špatně. Asi jako když USA podporovali Mudžahedíny (a vznikl Taliban). Nemluvě o příčinách vzniku Islámského státu apod. IS mimochodem Izraeli nevadil, dokonce toleroval několik základen IS na Golanských výšinách.

Holt politika je svinstvo a je jedno.

R. Gramblička 31.1.2020 8:12

To dostatečně vypovídá o tom, co jsou plastelínci zač a za jakým účelem vznikli (národ to není ani omylem)

Jak můžou dostat podstatně zvětšené území, když se západní břeh na poslední dekády zmenšil vlivem výstavby židovských osad min. o třetinu? Jejich současné území je spíš změť ostrůvků a na takovém žádný smysluplný stát vzniknout nemůže. Plastelínci tolik přebírali, až totálně přebrali a nezbývá jim nic moc. Jediné smysluplné řešení by bylo nechat jim vybudovat státik třeba na území SA, která má prázdného prostoru habaděj a přestěhovat je tam. Jenže to by museli přispět jejich moslimští bratři a těm se nechce. Respektive spíš nechtějí.

M. Krátký 31.1.2020 8:12

včera jsem psal, že Donald Trump je především obchodník ( a dobrý ) takže muslimům nabízí obchod : dáme vám velký peníze a vy přestaňte kecat kraviny a utvořte si svůj vlastní stát - samozřejmě, že na to muslimové ( palestinští Arabové ) nepřistoupí !!!!!!A tak nastane řešení tohoto problému - úplné zastavení finanční podpory ze strany USA - jen ta pitomá EU jim tam bude cpát naše peníze a naše pitomá ČT furt bude zdůrazňovat jak jsou chudáci utlačovaní - ale, že by naše ČT ukázala rozkvetlé sady a pole a lesy v Izraeli a špínu a bordel v "palestině" - to ani náhodou !!!!!!

I. Štípek 31.1.2020 7:51

Já spoléhám na to "uvykací období", přesně tenhle úhel pohledu je důležitý.

H. Lukešová 31.1.2020 7:51

Jen doplňuji, že Jordánsko JE Palestina. Podle plánu z roku 1922 Palestinu tvořily území dnešního Jordánska, Izraele, Judeje a Samaří a Gazy. Arabové získali obrovské jordánské území, přes 77% a ještě mají tu drzost nárokovat si území ze Země Izraelské. (Eretz Yisrael). V Jordánsku žije 4 miliony palestinských Arabů. Tzv. "Palestinci" nepotřebují další zemi.

Země Izraelská patří Izraelcům a ani Obama na tom nic nezmění, stejně tak realitu nezmění eunijní politici. "Stát Palestina" v srdci izraelské vlasti by se stal existenční hrozbou pro Stát Izrael. Z tohoto území by pronikali teroristé do Izraele, létaly by rakety na izraelské území, tak jak z Gazy.

J. Ježek 31.1.2020 7:48

Kdyby bruselští škůdci neposílali naše prachy palestinským teroristům, byl by záhy klid.

Neměli by z čeho kupovat rakety a bomby, určené k zničení Izraele. Neměli by prachy na rozkradení palestinskými náčelníky.

Arabáši by museli začít - světe div se - poprvé v životě pracovat. A na zahánění Židů do moře by jim už nezbyl čas a energie. A byl by konečně klid a mír.

O. M. 31.1.2020 7:33

a) Na palestinské VEŘEJNOSTI vůbec nezáleží.

b) Palestinci neexistují (už proto, že neexistuje stát Palestina), jsou to (převážně) arabové přišlí z okolních území.

J. Elias 31.1.2020 6:55

Kdyby pan redaktor chodil do nedělní školy, jako většina křesťanů a židů u nás i v USA tak by věděl, že Samaří a Judea je Izrael a ne Palestina.

J. Fridrich 31.1.2020 6:46

Tak chtěli Palesinci mít svůj samostatný stát - nebo nechtěli ? Desítky let o to i s pomocí teroristických akcí proti civilním občanům Izraele USILUJÍ a když je jim to nabídnuto, tak ten jejich terorista Mahmúd Abbás to ODMÍTÁ. A ta nabídka je velkorysá - podstatně zvětšené ůzemí jejich Palestiny + 50 miliard dolarů na budování jejich země... To je špatná nabídka ? Asi jim vyhovuje tento stav, kdy je Evropa živí a oni bojují a vraždí nevinné civilisty svých sousedů.. " Dej židovi poušť a za pár let má zahrádku, dej arabovi zahrádku a za pár let má poušť." - Je to známé a hojně používané, ale nejlépe to pár slovy vystihuje " kdo je kdo "...

" Schwarzenberg: Trump nabízí Palestině protektorát a hlavní město v Chuchli " - ke Karlíkovi už bohužel dorazilo stáří - už se mu to v hlavě nějak plete... To hlavní Trump nenabízí Palestině žádný protektorát - ale normální suverénní STÁT - a dokonce větší... A hlavní město v žádné " Chuchli " ale ve východní části Jeruzaléma, hlavní město palestinského státu bude v Abú Dísu - je to takové předměstí Jeruzaléma, které je převážně arabské a od Jeruzaléma ho navíc dělí bezpečnostní bariéra. On Karel si neuvědomil, že Jeruzalém je historicky středem všech tří monoteistických náboženství Světa, tedy judaismu - křest'anství i islámu... A ten judaismus byl historicky první, pak teprve vzniklo křest'anství a poslední vznikl islám. Ten má ale své hlavní centrum v Saúdské Arábii v Mecce. Schwarzenberga jsem dříve mohl - ve svém životě toho hodně dokázal, ale nyní přišla doba na odpočinek..

J. Krásenský 31.1.2020 4:11

R^

J. Vintr 31.1.2020 2:34

Palestinci nemají nárok na nic. Sedmdesát let soustavně sabotují jakékoliv řešení vztahů s Izraelem a nejeví nejmenší snahu vytvořit funkční stát.

M. Krátký 31.1.2020 1:30

Naprostý souhlas a s dovolením trochu doplním - zde : proč nám Česká televize nedokáže poskytnout pravdivý pohled kamerou na rozdíl ve způsobu péče o vlastní stát - to je rozkvetlé zahrady, pole a sady v Izraeli a naopak špínu a nepořádek na území "Palestiny" - dobré ráno všem R^R^R^

H. Lukešová 31.1.2020 0:17

Židé mají zásluhu na tom, že je Stát Izrael moderní, vyspělou a demokratickou zemí. „Palestinský nacionalismus“ je založen pouze na negaci nacionalismu židovského- sionismu. Tzv. „Palestinci“ líčí v rozporu s historií Židy jako zloděje „jejich země“, bandity, „osadníky“. Jaké používají palestinští politici základní symboly? Je jím bojovník, držící pušku, nad mapou Svaté země,který Izrael zcela vymaže. „Palestinská identita“ je založena na negativním principu, na již zmíněné negaci sionismu za použití násilí, boje a terorismu. „Palestinská společnost“ byla až do masivního židovského přistěhovalectví založena jen na klanech, kmenech a náboženství. O nějakém národním vědomí a vlastenectví nemůže být ani řeči.

Hysterické lži „palestinských vůdců“, kteří sami datují svůj rodokmen snad až do doby paleolitu a to v rozporu s historickými fakty, jejich lživé popírání židovské národní identity, démonizování Židů a sionismu, jejich podpora terorismu a násilí a neustále pasování sami sebe za věčné „uprchlíky“ a oběti, ukazují morální bankrot samotného „palestinského nacionalismu“.

Vyjma zarputilého antisemitismu „palestinskou společnost“ sužuje a rozkládá kmenové i klanové rozdělení mezi Hamasem a Fatahem. Hamas zpochybňuje legitimitu Fatahu a OOP a Fatah naopak považuje Hamas za nelegitimní. Napětí mezi oběma znepřátelenými frakcemi mělo za následek mnoho krveprolití uvnitř palestinské společnosti, Hamas pronásleduje fatahovce na území Gazy, vdnešní době je téměř vybil, zatímco Fatah pronásleduje hamasáky ve svém území. Právě z těchto důvodů je stav „palestinské společnosti“ na úrovni, ve které se nachází dnes.

H. Lukešová 31.1.2020 0:14

Selhání "palestinského nacionalismu"...V únoru 2019 se konal Varšavský sumit, kde se řešila i „palestinská otázka“. Nové skutečnosti ukazují, že popularita „palestinské věci“ nadále klesá, zejména mezi státy Perského zálivu. Příčinou je neschopnost Palestinské samosprávy vybudovat vlastní fungující stát, která způsobila frustraci mezi kdysi nejvěrnějšími zastánci tzv. Palestinců u řady arabských politiků a absence skutečné demokracie uvnitř „palestinské společnosti“. Kdy byly poslední volby na území Palestinské autonomie? Vzpomene si někdo?

Navíc můžeme vidět neschopnost Palestinské samosprávy postarat se sama o sebe. EU a dlouhou dobu Spojené státy přispívaly miliardami eur i dolarů Palestinské samosprávě a změnila se situace běžných „Palestinců“? Téměř vůbec. Drtivou většinu zahraniční pomoci vysají palestinští politici, kteří si staví luxusní domy s bazény, zahradami a vířivkami, sami si žijí lépe, nežli mnozí Američané a Evropané, zatímco většina palestinské společnosti dře bídu. Spojené státy pod Trumpovým vedením se zachovaly rozumně a přestávají financovat palestinský zkorumpovaný moloch a omezily příspěvky UNRWA a jiné sociální dávky.

Proč selhal „palestinský nacionalismus“? Odpovědí na tuto otázku je pravdivé zhodnocení historie. Jsou tzv. „Palestinci“ jsou samostatným lidem a národem? Zcela jistě ne, lidé, kteří sami sebe dnes označují za „Palestince“ , jsou přistěhovalci z okolních arabských států z Egypta, Sýrie, Libanonu dokonce i ze Saudské Arábie. Tzv. Palestinci krmí „svět“ legendami o své dávné a starobylé minulosti svých předků. Pravdou však je, že Palestina za doby Osmanské říše byla v rozkladu a v rozvalinách, nic v ní nerostlo, byla velmi chudou , zaostalou a prokletou zemí, to až novodobí židovští přistěhovalci vytvořili z Palestiny moderní zemi, vysušili bažiny, zúrodnili pole, postavili moderní města, vysadili lesy, vytvořili moderní průmysl a zemědělství. Což potvrzují mnozí zahraniční cestovatelé, kteří tehdejší Palestinu navštívili.