28.1.2023 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Nenápadný půvab Trumpova plánu

Plánů na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu už tu bylo nejméně tucet. Žádný nevypadal tak beznadějně, jako ten Trumpův.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Němcová 31.1.2020 10:56

Einsten byl Němec, Disraeli Brit....

jak došlo k čemu? že lidé, kteří v Evropě přijali judaismus se upnuli na bajky kočovného lidu, který prostě v Palestině nikdy nedominoval? bylo tomu tak podobně se vznikem pomatené představy o německé výjimečnosti.

lidé židovské víry byli běžnou součástí svých národů a mnozí jí jsou dosud ano, je pravda, že některé skupiny měli své řeči,. nářečí, bývaly dokonce doby, kdy měla každá ves svou řeč a dosud má svá nářeční jinde neznámá slova a tyto místní jazyky vnikaly zase na základě místní řeči.

takže nepodvádějte, a nevybírejte ty, kdož se vám líbí a nevydávejte je za židovský národ, protože jím nebyli a ani se jeho členy necítili být.

stejně bych já vám mohla říci, žr za každým světovým velikánem stojí z ́jako pilíř jeho slovanská pramáti.

J. Kindl 31.1.2020 10:54

Palestinský stát vznikl v roce 1988 do té doby takový stát neexistoval. Palestinec byl každý, kdo žil v Palestině. První Židé měli Palestinské pasy do doby než si to přivlastnili přistěhovalci z Egypta a Sýrie, aby zdůraznili svůj nárok na Palestinu.

M. Němcová 31.1.2020 10:50

například Kalevala nebo Slovo o pluku Igorově a ani Staré české pověsti o nich ne;-D;-D;-Dztratily slovo

a skutečné archeologické výzkumy nepotvrzují ani význam Izraelitů ani to, že by kdy skutečně odešli nesplynuli.

to je stejné jako s křesťanskými zázraky nebo s tím plátnem s otiskem kristovy tváře, milionkrát může uznaný výzkum prohlásit, že plátno je z konce středověku nebo dokonce novověk,u, milovníci náboženských legend budou mlít svoje.;-)

J. Farda 31.1.2020 10:50

https://nasregion.cz/osudny-okamzik-zidovskych-dejin-rimane-nemeli-na-vybranou-a-chram-v-jeruzaleme-srovnali-se-zemi-122892

J. Kindl 31.1.2020 10:50

Muslimové v Izraeli mají zastoupení v Kneses Jisroel což je parlament, slouží v Israel Defense Forces, což je izraelská armáda, létají jako piloti stíhaček, slouží ve vedoucích funkcí, slouží i muslimky, slouží jako policisté, učí na VŠ. Izrael ve Finsku zastupuje muslim, v Turecku muslimka. Tak zvaní Palestince vyhnalo Jordánsko, Egypt, podařilo se jim rozvrátit Libanon. Jinak jsou to přistěhovalci z Egypta, Sýrie.

F. Houžňák 31.1.2020 10:48

No, je ovšem zajímavé, že o Palestincích od vás odpověď veškerá žádná. I když já jsem zdvořile o Židech odpověděl. Tak šup, jak je to s tím palestinským národem a státem? Netrpělivě čekáme.

J. Kindl 31.1.2020 10:47

V Palestině v roce 1881 působí židovští nákupčí, kteří z peněz Sionistické organizace (do které přispívali filantropové, např. Rothschild či baron Hirsche), nakupují půdu od bohatých Osmanů, kterým hebrejské zlato přišlo vhod a nákupčím prodávají bezcennou, neúrodnou půdu, zejména bažiny plné krys a štírů. Židé brzo dochází k závěru, že není v silách jednotlivce tuto půdu zúrodnit a zakládají kibuce (družstva), kde přidělená půda patří skupině lidí. Protože každá ruka při zúrodňování bažin je třeba, v kibucu se vytváří mateřské školky, které se starají o malé děti, aby ženy mohly pracovat při zúrodňování země. Židům se nezměrným úsilím daří bažiny odvodnit, zúrodnit, tak, že přináší užitek. Vznikají zde obydlené osady. V Palestině je v roce 1909 vybudované první židovské město Tel Aviv. (Pahorek jara) .

L. Písařík 31.1.2020 10:46

Významní Palestinci? Vy neznáte toho teroristu s kuchyňskou utěrkou kolem hlavy a s Nobelovkou za mír? Ten věděl, že přestat neustále napadat Izrael, ani pes po Palestincích neštěkne. Palestinci=Filištíni , to byli pěkní hai.li již biblických dobách.

M. Němcová 31.1.2020 10:41

předpokládám, že Palestinci se své vlasti nevzdají a ani nároků na ni, takže konflikt s mrtvými na obou stranách, na té palestinské je obětí podstatně více, bude trvat další generace.-

snad i my bychom se tak chovali, kdyby nás na popud pana Bati byli přesunuli k práci do Ohńové země. taky bychom usilovali o návrat a jednou se vrátili.

J. Kindl 31.1.2020 10:41

Bible se o Židech v Judsku a o jejich hlavním městě se zmiňuje sedmsetkrát. Židovský David roce 1 000 př.n.l. sjednotil Židovské kmeny a vytvořil z nich jeden národ. V roce 135 n. l, u pevnosti Bejtar Římané potlačili Židovské povstání a Judsko vlast Židů přejmenovali na Palestinu. Část Židů byla vyhnána a část zde jich stále žila a mluvila hebrejsky.Archeologické nálezy a egyptské, římské , perské písemností mluví o stále přítomnosti Židů v této oblasti. V Jeruzalémě jich a bylo víc jak Arabů.

F. Houžňák 31.1.2020 10:41

Je vidět, že jste vcelku nevzdělán. Tenhle vtip v různých variantách existoval dávno před Putinem.

F. Houžňák 31.1.2020 10:39

No, já taky nechci s nikým hýbat, to bývá zhola zbytečné.

M. Němcová 31.1.2020 10:38

to už jste bez argumentů, že mi cokoliv podkládáte? čekala jsem od vás víc.

Židé dorazili do cizí země, aby se bránili? oni ti původní jim nechtěli uhnout a vydat to, co je jejich? no toto;-D.

muslimové byli dozorci v lágrech? dost jsme pročetla pamětnické knihy a vídali tam Němce - i sudeťáky, Ukrajince a Poláky, ale musulmana ne....asi se zapírali, ne?

Izrael v 20.30. letech neexistoval,

a víte , že s Hitlerem kolaborovali i sionisté? vybírali, kdo může vycestovat._

F. Houžňák 31.1.2020 10:38

Můžete. Židovský národ vznikl někdy v době mezi čtyřmi a třemi tisíci lety tomu nazad, hovořili nejdřív něčím jako aramejština a hebrejština a k tomu různými jazyky podle toho, kam je osud zavál, třeba babylónsky, egyptsky, rusky, polsky a tak dál, v Evropě používali mamalošen, s obdobami jako Ladino (viz wikipedia, Jewish languages, vzdělejte se, das hilft ungemein) vládli mu různí židovští papaláši, třeba Saul, David a Herodes Agrippa (bližší si najděte, začněte křesťanským Starým zákonem). No a všichni Židé jsou vlastně z Eretz Yisrael, jak k tomu došlo, že se tam tomu začalo říkat Palestina a Židé skončili v diaspoře, určitě víte. Takže židovský národ nebylo třeba vynalézat, ten se konstituoval sám. Význačné osobnosti měl židovský národ mnohé, třeba tenhlecten Ajnštajn a Disraeli, pamatujete? Ještě máte nějaké dotázky? Ptejte se, nestyďte se.

B. Hampl 31.1.2020 10:37

Lžete...Rv

M. Krátký 31.1.2020 10:37

s paní Němcovou to ani nehne - ta si jede ty svoje bláboly furt dokolečka - škoda slov i času - snad se umlátí sama ??? Ale napsal jste to celé moc dobře - ale - viz můj úvod R^R^R^

B. Hampl 31.1.2020 10:34

R^

M. Němcová 31.1.2020 10:31

jo a sionismus stejně jako jiná nacionální hnutí nevznikl mezi válkami, ale koncem 19. stol.

M. Němcová 31.1.2020 10:30

oni ji povětšině kradli, usedlíky zabíjeli, vyháněli a smrtí strašili.

M. Němcová 31.1.2020 10:29

od konce 19. století začaly vznikat moderní národy, mezi nimi i Palestinci a třeba i Češi nebo Židé,.Češi ale žili na svém území od 5-7 století n.l. a Palestinci na tom svém od 7. stol n.l. náboženství se měnila, ale lidé zůstávali.

u nás zase patřilo skoro vše Rakušanům, znamená To, že tady nejsme doma? NEBO AŽ OD POZEMKOVÉ REFORMY?

M. Němcová 31.1.2020 10:26

můžu se zeptat taky? kdy byl vynalezen židovský národ? jak jeho příslušnící hovořili do roku 1948? kdo mu vládl? a bez pohádek, prosím, a které význačné osobnosti ze sebe vydal (Evropany o kterých se dnes tvrdí že byli nebo měli předky židovské do toho netahat, mluvíme o židech z Palestiny).

F. Houžňák 31.1.2020 10:23

No, od koho? Poučte mě. Nejlépe i se jmény.

M. Němcová 31.1.2020 10:23

přetransponování známého vtipu o rozhovoru Putina s Porošem se ztratila nejen originalita, ale i vtip.

T. Kohout 31.1.2020 10:22

Když si Židé v období mezi světovými válkami vymysleli sionismus a někteří se začali stěhovat do té oblasti, tak si půdu a majetky kupovali od KOHO?

M. Němcová 31.1.2020 10:21

no je to spíše tak, že nežiju v pohádkách a pověstech, takže nejedu na věčný židovský národ ani na jeho prej jejich bohem slíbenou domovinu

a to co špitají USA držené režimy v muslimských zemích ani omylem nevypovídá o náladě domácího obyvatelstva. i Sudeťáci mělo podporu ve vládách napříč Evropou.

Palestinci, budou-li vytrvalí dosáhnou svého cíle, doufám jen, že nebudou potomkům kolonistů vracet stejnou mincí. a nechají je normálně žít.

jestli Trump sledoval svou politikou eskalaci konfliktu případně válku, ano cíle dosáhl.

F. Houžňák 31.1.2020 10:20

Pro obhájce ubohých Palestinců jako Němcovou bych měl několik prostých otázek k Palestině, jejím obyvatelům Palestincům, palestinskému národu a palestinskému státu: kdy vlastně ten palestinský národ vznikl? Jakou hovoří řecí? Kdo byli jeho historičtí vládcové? Na jakém území tito historičtí vládcové vládli? Jakou má palestinský národ literaturu, pověsti, poezii, vědu? Jaké kdy provozoval palestinský národ a stát univerzity a kdy a kým byly založeny? Které jsou jeho významné historické osobnosti jako třeba šlechtické rody, náboženské autority, autoři významných historických a beletristických děl, básníci, vynálezci, vědci, průmyslníci? Jaké politické systémy palestinský národ v historii měl a jak se měnily? Odkud a kdy do Palestiny přišel a jak k tomu došlo, že svou vlast pojmenoval Palestina? To by nás všecky zajímalo.

J. Nevrkla 31.1.2020 10:18

R^

J. Nevrkla 31.1.2020 10:18

R^

F. Houžňák 31.1.2020 10:05

"Palestinci" žijí v "Palestině" až od sedmdesátých let dvacátého století. Do té doby, stejně jako dneska, to byli prostě Arabové.

J. Jirka 31.1.2020 10:04

Během příměří mezi Hamásem a Izraelem se chystá vyjednávání. Jsou však jisté prostoje, čeká se na všechny zástupce Izraele a tak Netanjahu začne vyprávět protistraně anekdotu:

"Mojžíš jde pro přikázání, ale nějak to neodhadl a příliš se oblékl do toho vedra. Sundá si tedy kabát a pokračuje bez něj. Když se ale vrátí, tak zjistí, že mu jej někdo ukradl. Rozjede se pátrání, kdo to mohl být a během dvou dní je jasné, že ho ukradli Palestinci a tak se ..."

Vyprávění přeruší výkřikem Chálid Mašál: "Takhle se to nemohlo stát. V té době tady žádný Palestinec ještě široko daleko nebyl!"

Netanjahu na to: "Myslím, že základní nesoulad v našem vyjednávání byl tímto výrokem odstraněn a můžeme tedy přistoupit k jeho dalším bodům."