15.5.2021 | Svátek má Žofie


BLÍZKÝ VÝCHOD: „Nehoda“ rozvodné sítě

15.4.2021

Izrael opět útočil na jadernou továrnu v íránské Natanzi

V posledních týdnech se stupňují incidenty mezi Izraelem a Íránem. Cílem útoků Izraele, který je většinou nekomentuje a nehlásí se k nim, je posilování vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii a jeho plavidla ve Středozemním a Rudém moři, ale především íránský jaderný program, který je pro něj existenční hrozbou, protože Teherán mu vyhrožuje zničením.

Írán zrovna jedná s ostatními signatáři mezinárodní dohody o omezení svého jaderného programu z roku 2015, včetně Američanů, kteří od ní za Donalda Trumpa odstoupili a znovu na Teherán uvalili sankce. Cílem rozhovorů ve Vídni je oživení a případná úprava dohody, k níž se Joe Biden chce opět připojit. Zatím nic nepřinesly, protože Íránci jako první krok požadují zrušení všech amerických sankcí. A mezitím porušují podmínky dohody – od ledna obohacují uran na 20 %, přestože smlouva povoluje jen necelých 3,7 %. Uran obohacený na 20 %, kterého Íránci podle vlastních slov od ledna nashromáždili 55 kg, je dalším krokem k výrobě atomové zbraně. Bývalý ředitel CIA James Woolsey dokonce nedávno prohlásil, že Írán už k ní všechny potřebné komponenty má.

V sobotu íránský prezident Hasan Rouhání v podzemní jaderné továrně v Natanzi slavnostně zahájil provoz nových vyspělých odstředivek schopných obohacovat uran 50x rychleji než ty stávající a oznámil druhou fázi produkce těžké vody v jaderné továrně v Araku; obojí mezinárodní dohoda zakazuje. A hned v neděli došlo v Natanzi k „nehodě“ elektrické rozvodné sítě. Podle izraelských médií šlo o kybernetický útok podobný viru Stuxnet v roce 2010, který údajně vyvinuli Izraelci s Američany. V Natanzi tehdy zlikvidoval celou pětinu všech íránských odstředivek. Podle New York Times, který cituje americké zpravodajské zdroje, byl i nedělní útok velmi rozsáhlý – na dálku byla odpálena předem připevněná bomba u hlavního elektrického vedení. Exploze vyřadila celý komplex z provozu a zničila velké množství nových centrifug. Íránu bude údajně trvat nejméně devět měsíců, než škody napraví. Podle izraelského vojenského analytika Alona Ben-Davida šlo o největší škodu, jakou jaderný program utrpěl.

Nejmenovaní izraelští zpravodajci tentokrát médiím útok potvrdili; podle nich za ním stojí Mosad. Načasování nebylo náhodné – přišel po spuštění supermoderních odstředivek, v době jednání ve Vídni a v den, kdy Izrael navštívil první představitel vlády Joa Bidena, ministr obrany Lloyd Austin. Izraelci mu tak dali najevo, že vůči Íránu je namístě agresivní, a nikoli smířlivý přístup.

Natanz byla napadena také loni v červenci, kdy tam napáchal obrovské škody výbuch neznámého původu. Podle izraelských zpravodajců exploze vrátila jaderný program o rok až dva zpět a Íránci dodnes poškozené centrifugy nenahradili. Jeruzalém ví, že jaderný program nemůže zastavit, a tak se ho snaží alespoň zpomalit. Před lety byly součástí tohoto úsilí i vraždy íránských jaderných vědců a vloni se k této metodě Mosad vrátil atentátem na strůjce a ředitele celého projektu Mohsena Fachrízádeha.

V poslední době také přibývá zpráv o izraelských útocích na íránské lodě, které obcházejí americké embargo a vyvážejí ropu anebo pašují zbraně teroristickým spojencům Íránu v Sýrii, hlavně libanonskému Hizballáhu. Podle izraelských médií tato námořní válka trvá už od roku 2019 a poškozených íránských lodí jsou desítky.

Donedávna šlo jen o nákladní plavidla, ale před týdnem vybuchla přísavná mina na špionážní lodi íránských Revolučních gard v Rudém moři, která tam kotvila nastálo, aby pomáhala jemenským povstalcům a podílela se na úderech proti Saúdské Arábii. Šlo o odvetu za dva letošní íránské útoky na izraelské nákladní lodě, které však byly víceméně symbolické.

Při většině izraelských útoků na íránská plavidla připevnil potápěč na trup lodi přísavnou minu s magnetem. Žádné se nikdy nepotopilo ani nebyly hlášeny ztráty na životech – obě strany si dávají dobrý pozor, aby tuto hranici nepřekročily, protože pak by se mohla stínová válka proměnit v otevřenou.

Terčem izraelských leteckých a raketových útoků jsou zase zbrojní dodávky a sklady a základny Íránců a Hizballáhu v Sýrii. Naposledy minulý týden byl Izraeli připsán raketový úder na íránský sklad zbraní u Damašku, který zranil čtyři syrské vojáky. Tahle válka, která na rozdíl od té námořní mívá lidské ztráty z řad Íránců, proíránských milicí i syrské armády, trvá už mnoho let a izraelských úderů byly stovky až tisíce.

Izrael opakuje, že se bude proti íránské hrozbě vždycky bránit a nedopustí, aby Teherán vyrobil jadernou zbraň. Občas se hovoří i o chystaném útoku na jeho jaderné továrny. Ředitel sekce pro strategii a Írán při izraelském hlavním štábu Tal Kalman, který boj proti islámské republice v armádě vede, nedávno řekl médiím, že Izrael měl ve válce proti Íránu vloni „dobrý rok“ a je „schopen íránský jaderný program zcela zničit“. To je však až poslední možnost po vyčerpání všech ostatních. Izraelský vojenský analytik Ehud Jaari varuje i před přílišným stupňováním stínové války, protože Teherán podle něj brzy nebude mít jinou možnost, než provést otevřenou odvetu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusČistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.