Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Negevský summit

29.3.2022

Zatímco na východě Evropy zuří krvavá válka, na jihu, na Blízkém východě, se plní můj dávný sen. Už v jinošském věku jsem si přál, aby jednou vedle sebe visely vlajky Izraele a arabských států. Na znamení míru.

Ve dnech 27. (večer) a 28. března 2022 se mi tento sen – jistěže nikoli poprvé – částečně splnil. Tentokrát má svoji jedinečnou přidanou hodnotu.

Poprvé v historii se v Izraeli koná summit, kterého se účastní ministři zahraničí Izraele, USA a čtyř spřátelených arabských zemí: Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Egypta a Maroka. V době mého mládí něco nemyslitelného. Dnes skutečnost.

Akce má název Negevský summit. Místem konání je Negevská poušť, kibuc Sde Boker ležící jižně od Beerševy. Ten je známý tím, že zde žil a je pohřben člověk, který patří mezi ty, bez nichž by moderní Stát Izrael nevznikl – David Ben Gurion. Sionistický lídr, první premiér nezávislého Izraele.

To je ona přidaná hodnota.

Summit hostí hotel Kedma Isrotel. Izraelští pořadatelé chtěli vytvořit atmosféru podobnou té, která panovala v americkém Camp Davidu při vyjednávání o egyptsko-izraelském míru – více uvolněnou, ne tak oficiální, s minimem formalit.

Moji radost ze splněném snu překazil ovšem děsivý čin. Zatímco v Negevu se hovořilo o míru, přátelství a spolupráci, v Hadeře - městě na půl cesty mezi Tel Avivem a Haifou – o sobě daly vědět síly zla. Dva arabští teroristé zahájili palbu na ulici Herberta Samuela – výsledkem jsou dva zavraždění Izraelci, podle posledních zpráv muž a žena, oba policisté, a několik zraněných. Aktualizace: Zavražděnými jsou mladí příslušníci Pohraniční policie, Yezen Falah z drúzské vesnice Kisra-Sumei v Galileji a Širel Abukaratová z Netanyje. Oběma bylo 19 let.

Tragédie bohužel poněkud zastínila jedinečný summit ve Sde Bokeru a vrátila nás do tamní reality.

Podle dostupných zpráv zlikvidovali oba teroristy v rychlé reakci členové tajné jednotky Pohraniční policie, kteří shodou okolností večeřeli v blízké restauraci. Nebýt toho, mohli jsme číst o více obětech.

Opět se opakuje stejný scénář. Zatímco všichni slušní a normálně uvažující lidé toto vraždění odsuzují – včetně arabských účastníků Negevského summitu -, palestinskoarabské teroristické organizace se radují – a vyhrožují.

Mluvčí Hamasu Abd al-Taif al-Qa’un: „Dnes to bylo v Hadeře, před pár dny v Beerševě (tam zavraždil beduínský Arab čtyři Izraelce – LS) a zítra to bude v celé vaší entitě.“ Mluvčí Islámského džihádu Daoud Šihab zase uvedl, ve zjevném odkazu na Negevský summit, že útok byl „reakcí palestinského lidu a osvoboditelů národa na setkání zla, kterého se účastní ministři zahraničí arabských zemí“.

Pro tyto hráče v konfliktu je mír s Izraelem zlem, protože jejich cílem je likvidace Izraele. Ano, mluvíme o reprezentantech teroristických organizací, kteří odmítají mírovou koexistenci. Jenomže k summitu v Negevu se staví odmítavě i vedení Palestinskoarabské samosprávy. Podle ní jde o „drsný útok proti palestinskému lidu“.

Vnímá-li takto vedení Autonomie v čele s Mahmúdem Abbásem arabsko-izraelské mírové soužití, pak je narovnání vztahů mezi palestinskými Araby a Izraelem prakticky nemožné.

Teroristé svým vražedným činem v Hadeře chtěli upoutat pozornost. To se jim podařilo, ale ve výsledku je jejich konání kontraproduktivní. I když to mnozí v arabském světě nechtějí či nemohou přiznat nahlas, ve skrytu duše musí souhlasit s tím, že řešením je „Sde Boker“, nikoli „Hadera“. Je to morální vítězství Izraele, nikoli jeho zavilých nepřátel.

Opět se ukázalo, že problémem Blízkého východu není Izrael, jak se nám snaží kde kdo namluvit, ale teror, teroristické organizace a jejich sponzoři. Můžeme jmenovat (výčet není úplný): Hamas, Islámský džihád, Hizballáh, Írán. A samozřejmě také Islámský stát - viz aktualizaci níže. A problémem je, žel, také vedení samotné Palestinskoarabské autonomie v Judeji a Samaří - Mahmúd Abbás a spol.

Aktualizace: Podle pozdějších zpráv se k vraždění v Hadeře přihlásil Islámský stát.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek