23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


BLÍZKÝ VÝCHOD: Na víkend u Hizbulláhu

26.5.2007

Hizbulláh vyhrává libanonské volby, protože je to teroristické hnutí, útočí na Izrael, silou bojuje proti bílé civilizaci, zneužívá špatné mezinárodní situace. Křesťanští Maronité, katolíci, řečtí ortodoxní, drúzové a sunnité, všechny bílé, prozápadní, sekulární síly by území jako Libanon dokázaly spravovat skvěle, jen kdyby nebylo mezinárodního terorismu podporovaného Hizbulláhem.
Opak je pravdou. Hizbulláh se ve svých projevech nevztahuje k mezinárodní situaci. Nehovoří o terorismu. Svým voličům nehlásá zánik Izraele. Hizbulláh je reprezentován politiky s citem pro moc, dobrými komunálními lídry, lidmi, kteří umí získat peníze, opravit okna ve školách, mosty, silnice, podporovat chudé rodiny. Hizbulláh usiluje o komunální moc a získává ji.

Mezinárodní témata, vliv Sýrie, Íránu, amerikanismus a antiamerikanismus, západ a ideologie jsou slovníkem politiků, z jejichž projevů je neodvratně cítit, že sami vědí, že moc ztratili, že jejich doba je pryč.
V polovině Libanonu neteče voda, elektřina nejde mnoho hodin denně, silnice jsou rozbité, minová pole zůstávají zaminována. Lidem v jiholibanonských vesnicích je málo po tom, zda to způsobila korupce, arogance moci, nezájem nebo mezinárodní okupace. Cítí, že stranou, která nabízí chuť Libanon spravovat, chuť vládnout, nekorumpovat a vést odpovědnou komunální politiku je strana Alláha, Hizbulláh.

Proč pašujete zbraně z damašského mezinárodního letiště
Na jednání s Hizbulláhem přišlo pět členů vedení strany. Čela odřená od modlení, zato s velmi dobrou francouzštinou, spisovnou arabštinou, angličtinou, italštinou.
"Proč pašujete zbraně z damašského mezinárodního letiště?"
"Maronitští křesťané mají falangu, sunnitská vláda má libanonské ozbrojené síly, každý tu má zbraně. Ale jste na omylu. My už žádné zbraně z Damašku do Libanonu pašovat nepotřebujeme. Máme jich tu víc než dost."
"Jaké jsou vaše vztahy s íránskou rozvědkou, jejím šéfem Mughnijou, který je také šéfem vašich mezinárodních operací?"
"Tisícileté. Ve dvanáctém století odtud z hor odcházeli šíité do Persie. Perští učenci se učili od libanonských šíitů. To trvá dodnes."
"Proč svrháváte vládu, která demokraticky zvolená, má většinovou podporu, zahodili jste klíče od parlamentu, jak chcete demokraticky vládnout?"
"Libanonská demokracie není demokracie jednotlivce. Jednotlivec v Libanonu nic neznamená. Je to demokracie náboženských menšin. Je to demokracie skupiny. My jsme klíčová skupina. Naši ministři odešli z vlády, protože neměli většinový vliv. A my jsme většina. Je jedno, kolik má vláda podpory v parlamentu. Parlament představuje individuální demokracii. My jsme pro demokracii většiny, chcete-li, pro bolševismus."
"Přeci jste byli zvoleni s reformistickým hnutím syna Harírího do společné vlády?"
"Ano. Byl hloupý a udělal chybu. Spojil se s námi, aby vyhrál ve volbách. Den po volbách všechno porušil. Opravdu si mohl myslet, že mu to projde? My jsme pro demokracii většiny, když chcete, pro bolševismus."
"Co uděláte se Sýrií?"
"Problém se Sýrií je trvající izraelská okupace území šebských farem. Odtud ale Izrael nikdy neodejde. Je to pramenná oblast, na kterou si jasně dělali nárok už sionisté. My si na ní děláme nárok také."
"A co zajatí izraelští vojáci?"
"Máme plán jak je vyměnit za desítky našich vězňů. Jednání jsou obtížná. Nejsme teroristé, jsme osvobozenecké hnutí islámského odporu. Jižní Libanon je naše území. My obnovujeme okna ve školách, mosty, aby zelináři mohli na trh."

Do konce léta vyletí dva ministři do vzduchu
Schlíplý premiér Siniora prosil o tvrdou podporu mezinárodnímu trestnímu tribunálu, který má vyšetřit účast syrských bezpečnostních složek a jejich libanonských kompliců na vraždě premiéra Harírího. Prosil také, abychom podpořili svolání schůze libanonského parlamentu.
"Jak vyřešíte ústavní krizi?"
"Jednoduše. Aby byly volby, musí padnout vláda. K tomu je potřeba demise jedné třetiny. Odešlo pět ministrů Hizbulláhu. Musí zmizet ještě dva. Všichni tady ví, že do konce léta vyletí dva ministři do vzduchu. Jiné řešení není."
Jde o to, aby on nebyl jedním z nich.
S poslanci jsme se sešli v kavárně. Šéf parlamentu opravdu odnesl klíč.
"Co kdybyste mu vysvětlili, že v lednu 1990 byl první vskutku demokratický president, Václav Havel, zvolen čistě komunistickým parlamentem?"
Z mimiky je jasné, že tomu nikdo nevěří. V jejich situaci je řešením jen válka.
Samír Gagea, známý jako slavný křesťanský falangistický vůdce, který během občanské války popravil snad nejvíc lidí, je venku z vězení. Oženil se s křesťanskou milionářkou, ostříhal si vous, obnovil svoji "politickou stranu", svoji televizní stanici, své ozbrojence. S jasným klidem řekl:
"Každý libanonský politik se někdy během své vlády zúčastnil politických vražd."
Když mi s planoucím pohledem podával ruku: "Já jsem také křesťanský demokrat," udělalo se mi zle.
Na vrcholu sousedního kopce má své bodyguardy, svoji televizní stanici, svoji politickou stranu generál Ayoun, který byl Američany vyhnán z Bejrútu poté, co deset měsíců okupoval presidentský palác. Nyní je zpět z exilu, všem říká, že chce být president. Vane z něj nic než smutek, nostalgie. Naštěstí jsem mu, také vrahovi mnoha lidí, ruku podat nemusela.

Plastika na leasing, mezinárodní soudní tribunál a UNIFIL
Soudce Bremmertz vyšetřuje jménem OSN, tedy nás všech, vraždu premiéra Harírího. Pracuje v pevnosti, kam skoro nepustili ani evropské poslance.
"Desetitisíce stránek arabských soudních textů jsou nepřeloženy. Nejsou tlumočníci, které by Syřani nedokázali uplatit. Nikdy tady nikdo nic nesoudil podle práva. Každá komunita má jiný právní systém, a vše bylo rozhodováno z vůle vládců. Sbíráme důkazy o čtrnácti vraždách. Máme hodně materiálu, je to na léta."
Jediný strategický výsledek loňské vojenské operace Izraele je přítomnost tisíců Francouzů, Italů a Němců v jižním Libanonu. Hlídají modrou linii izraelského příměří. Hlídají pašování zbraní ze Sýrie. Pomáhají stavět školy, domy, mosty, cesty. Je jasné, že jménem Evropy, jménem nás všech působí jako stabilizační síla. A vida, ani jsme si moc nevšimli a už stojíme v přímém vojenském kontaktu s Hizbulláhem.
Nejkomičtější je finanční pomoc. I Pražané sbírali na Libanon. Nejčastějším billboardem na rozstřílených domech je tvář severské blondýny. Belgická banka Fortis nabízí leasingovou půjčku na zkrášlující plastické operace všeho druhu Proč děláme dárcovské konference pro zemi, kde největším byznysem je plastika na leasing?

Zlatá mládež projíždí mezi troskami budov v Bejrútu

Vítězná fotografie World press photo 2007: "Zlatá mládež" projíždí mezi troskami budov v Bejrútu

Zánik civilizace
Z letadla je pořád vidět tyrkysové moře, vysokánské zelené svahy cedrů plné bílých vil a skleněných obytných věží, nad nimi ještě leží čepice sněhu. Bejrút, krásnější než Istanbul, krásnější než Nice, než Kartágo. A přesto je to pohled plný smutku, nenávratného pocitu konce, zániku a zmaru. Bílý, křesťanský, maronitský Bejrút se topí v moři. Příště to tu bude jako v Gaze. Opadané omítky, ulice plné odpadků, roztřískaná a neexistující okna, pokácené stromy, zničené mosty, pusté hotely. Arabský Chánov. Tak jako vypadá dnešní Alžír, Alexandrie, Benghází.
Globalizace posunula hranice konfliktu civilizací. Neleží na geografickém švu Evropy, na západním břehu Istanbulu. Leží uvnitř v arabských hlavních městech, mezi jejich centry a periferiemi. Mezi bílým, západním, proskleným a marnivým Bejrútem a mezi jižním, přelidněným, neopraveným, chudobným arabským, šíitským východním Bejrútem.
Proč nedokážeme podporovat prozápadní síly tak, aby dokázaly čelit tlaku islamizace? Proč nedokážeme prosadit efektivní, transparentní , nezkorumpovanou správu v zemích, kde se blíží islamizace? Proč globalizace na mnoha místech znamená ústup západní civilizace?