21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Mírový partner?

Izraelský ministr obrany Benny Gantz se dne 28.12.2021 setkal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, kterého hostil ve svém domě v Roš HaAjinu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jiří 19.1.2022 13:14

Není snad likvidace Izraele v souladu s islamizací světa?

I. Schlägel 19.1.2022 11:16

Dobrá práce, paní Lukešová.

M. Bouček 19.1.2022 11:23

R^

J. Urban 19.1.2022 8:46

R^

J. Gutvirth 19.1.2022 7:37

Diky za skvely clanek o pokracování nacisticke ideologie

A. Dudík 19.1.2022 5:39

R^R^R^

M. Grundmann 19.1.2022 1:46

Nikdo nemůže očekávat, že vedoucí palestinští představitelé budou dobrovolně lhát ve prospěch Izraele. Vznik státu státu Izrael byl objektivně pro Palestince katastrofa „nakba“ a s tím nikdo nic nenadělá. I ostatní analýza současné situace palestinskou samosprávou odpovídá reálné situaci. Proto je i boj proti samostatné existenci státu Izraele zcela logický.

Izraeli se nepodařilo vytvořit na palestinských územích poslušnou protektorátní vládu s palestinským Emanuelem Moravcem. Arabové prostě nejsou Češi a je otázka, zda je něco takového vůbec v silách Izraele.

J. Gutvirth 19.1.2022 7:38

Kdyby nemeli takové vudce dávno by meli prosperujici zemi

J. Kanioková 19.1.2022 19:53

R^

L. Beneš 19.1.2022 7:58

Češi v Protektorátu nebyli ve svém okolí obklopeni dalšími 440 miliony Čechů. A také v uplynulých cca 900 letech nebyli zaměstnáni úspěnými výboji po celé Evropě.

J. Kindl 19.1.2022 9:09

M. Grundmann. Palestinci jsou všichni, kdo žijí na území zvaném Palestina. Tedy Židé, Jordánci. Na území Palestiny vnikly dva státy Jordánsko a Izrael. Stát Palestina vznikl až v roce 1988 do té doby takový stát byl neznámý. Tento stát nebyl uznán RB OSN a takový stát tedy neexistuje a Izrael nemůže okupovat území státu, který neexistuje. Z původního území Palestina má Izrael 18 procent a zbytek mají Arabové. Ti, co si říkají jsou přistěhovalci, kteří se na území Palestiny, co přistěhovali z Egypta, Sýrie. Arabové žijí v Izraeli mají stejné práva, jako Židé, mají zastoupení v Parlamentu a někteří slouží v izraelské armádě

M. Grundmann 19.1.2022 9:20

To jsou všechno jenom právní kličky. Realita je taková, že před první světovou válkou byl počet Židů v této oblasti zanedbatelný a Židé představovali pouze malou minoritu obyvatelstva. Poté došlo k imigraci Židů do této oblasti a tito židovští přistěhovalci si nakonec vytvořili na tomto místě vlastní stát. Něco takového je pro každé původní obyvatelstvo naprostá katastrofa.

Podobná katastrofa postihla například i americké Indiány.

H. Lukešová 19.1.2022 9:39

Ještě v 19. století byla osmanská Palestina zapadlým, pustým, téměř liduprázdným krajem. Sestávala jen z bažiny a pouště, nic tam nebylo, nerostlo.

To až Židé udělali ze své Země izraelské vyspělou zemi a s židovskou imigrací zvanou alíjou koncem 19. století a na počátku 20. století započala také mohutná arabská migrace, která přečíslila tu židovskou, tudíž je velmi nečestné argumentovat jakousi uměle vytvořenou hypotetickou arabskou většinou na počátku 20. století.

Jinak původními obyvateli Země izraelské byli Židé. To Arabové byli jejími kolonizátory a uchvatiteli. Menší část z nich jsou potomci invazorů ze 7. století, další, ovšem největší část z nich jsou atabští migranti ze sousedních arabských zemí Sýrie, Egypta, Jordánka, Libanonu, Saudské Arábie a nejmenší část tvoří místní konvertité k islámu. O nějakém arabském nároku na Izrael nemůže být ani řeči.

Katastrofa postihla Židy, křesťany, zaroastrijce, animisty a další menšiny po vzniku islámu a Mohamedových výbojích.

H. Lukešová 19.1.2022 9:41

Židé v Izraeli vysadili lesy, vysušili bažiny, zúrodnili poušť, vystavěli města, vytvořili moderní průmysl a zemědělství. Právě příliv židovských a britských investic podnítil arabskou migraci do Země izraelské. A když se Svatá země zazelenala, tak chtěli tito kočovní, migrující Arabové Izrael jen a jen pro sebe.

M. Grundmann 19.1.2022 11:33

Je zajímavé, jak často se objevuje tento názor. Skutečným cílem každého lidského uskupení je vlastní reprodukce, případně expanse. Budování měst, silnic, vědecká, kulturní, ekonomická i jiná lidská činnost jsou pouze jednou z mnoha možností, jak tohoto primárního cíle dosáhnout.

Je pravda, že řečtí dekadentní filozofové přišli s myšlenkami, že je základem fungování lidské společnosti něco jiného. Že to může být dokonce i šíření nějakých myšlenek, hodnot či principů. Velmi často je zastáván názor, že je to budování různých budov, měst, vesnic nebo různých firem a organizací. Velmi se v těchto úvahách vyžívají dnešní progresivisté a zejména feministky, které vidí jako hlavní cíl lidského snažení kariéru a společenské postavení.

Proto není divu, že jen málokdo dokáže pochopit podstatu konfliktu mezi Židy a Araby v Palestině. Je to boj o území, které je vhodné pro život lidských komunit a kde se jednotlivé komunity mohou nejen reprodukovat, ale i množit. A Arabové ukázali, že tato území využívají podstatně lépe než Židé, neboť je dnes jejich demografický růst podstatně větší než růst židovského obyvatelstva. V minulosti tomu bylo naopak, Židé byli etnická skupina, která měla nejvyšší přírůstky obyvatelstva v Evropě.

H. Lukešová 19.1.2022 11:48

Ne, není to boj o území, je to náboženský konflikt mezi islámem a judaismem. Islám popírá plnou legitimitu a rovnoprávnost nemuslimů s muslimy. Arabů je 300 milionů na světě a mají 22 států, nepotřebují a ani nemají nárok na další 23. stát. Jinak tzv. Palestinci jeden stát již mají, Jmenuje se Jordánsko a tvoří 78% tehdejší britské mandátní Palestiny, není potřeba zakládat druhý palestinský stát.

Židů je v Izraeli téměř 7 milionů a mají jeden stát, an celém světě přes 15 milionů. Ovšem v Izraeli a v Judeji a Samaří mají Židé větší porodnost a obecně větší početní růst než Arabové. Židovské ženy mají v průměru 3,1 dětí, ty arabské v Izraeli mají pod 3 děti a v Judeji a Samaří také kolem 3 dětí. K tomu židovská alíja, židovská většina Izraele je stabilní a roste. Takže shrnuto a podrženo, Židé v Izraeli rostou nejenom na poli vědy, umění, kultury, ale i demograficky, tj. reprodukčně.

Jinak není pravdou, že Arabové dokáží využít území, nedokáží, když srovnáte krásné území Izraele, zúrodněný, zcivilizovaný, s mnohými arabskými lokalitami, kde je špína a nepořádek.

J. Lukavsky 19.1.2022 12:35

"A Arabové ukázali, že tato území využívají podstatně lépe než Židé" tedy za podmínky, že to celé financuje EU, pak se to množí! Ale pokud se podíváme jak ten prostor využívají jako stát... Židi z puště udělali prosperující společenství. Pokud by Arabové opanovali současný Israel tak do roka a do dne z něj udělají zase zpátky tu poušť. Jak už předvedli. Probatum est. J.L. end

M. Grundmann 19.1.2022 13:00

Počet obyvatel roste nejen v Palestině, ale ve všech Araby obývaných oblastech. Úspěšnost jakéhokoliv biologického společenství se měří rozsahem populace a jejím zdravotním stavem. Arabské země jsou tedy úspěšnější než Izrael. Je úplně jedno, jak tohoto výsledku dosáhnou, pokud je tento vývoj dlouhodobě udržitelný.

J. Lukavsky 19.1.2022 17:42

"pokud je tento vývoj dlouhodobě udržitelný" tedy přesněji - tak dlouho jak dlouho bude EU ochotna a posléze i jen schopna je živit. J.L. end

V. Kučer 19.1.2022 13:06

Pokud je to jak píšete pak by bylo logické kdyby Židi odsunuli Palestince za Jordán, sílu na to mají a bylo by to ještě humánní řešení. Palestinci se moc netají tím že chtějí zahnat Židy do moře jenomže na to nemají dost sil i když si s humanitou starosti nedělají.

M. Grundmann 19.1.2022 13:11

Židé nemohou odsunout Palestince za Jordán, protože by tím ztratili podporu USA. A bez podpory USA by je Arabové převálcovali.

J. Kindl 19.1.2022 14:48

Židé se v každé válce obešli bez podpory západních zemí a USA. USA státu Izrael vyhlásilo blokádu od roku 1948 do roku 1967. Nedodávalo Izraeli žádné zbraně.

M. Grundmann 19.1.2022 14:58

Dnes by se Izrael bez dlouhodobé podpory ze strany USA zhroutil.

H. Lukešová 19.1.2022 15:21

Ale nezhroutil, přežil by, zatímco palestinští Arabové bez peněz EU a USA by dávno pomřeli hlady, protože se jim nechce příliš pracovat.

V. Kučer 19.1.2022 16:09

Izrael má vyspělý zbrojní průmysl, vyrábějí tanky, dokáží vyrobit i stíhačky a mají atomové zbraně. Arabové skoro všechny zbraně kupují dokáží vyrobit tak maximálně kalašnikova ale toho vyrobí i zručný kovář v Afghánistánu.

R. Langer 19.1.2022 10:13

Ano, realita je taková, že před příchodem Židů tam NEBYLO NIC. ;-D

M. Grundmann 19.1.2022 10:24

Jenomže to není pravda. Před první světovou válkou v oblasti žilo místní obyvatelstvo, kde byli Židé ve výrazné menšině. A proti židovským přistěhovalcům v oblasti existoval silný a zcela jednoznačný odpor od samého počátku imigrace Židů do Palestiny. Kdyby tam bylo prázdno, k podobným sporům by nemohlo dojít.

J. Kindl 19.1.2022 15:04

M. Grundmann Židé na tomto území žili přes 30 000 let a nikdy toto území neopustili. V Jeruzalémě před první světovou válkou žilo více Židú a křesťanů než muslimů. Před první světovou válkou si začali Židé kupovat půdu od Arabů. Ti jim prodávali bažiny, plné štírů. To byl důvod, proč Židé zakládali Kipuce. Jednotlivce to nebyl schopen obdělat. Židům se podařilo z neúrodných bažin udělat prosperující zemi. Arabové poznali, že tohle je výhodné i pro ně a žili s Židy ve shodě. Král Fajsal uznal právo Židů na Palestinu. To skončilo díky Husejnímu, příteli Adolfa Hitlera, kterému se podařilo rozeštvat Araby proti Židů a to trvá do současné doby. Dnes Jordánci, Egypťané, Saudové, Spojené arabské emiráty, došli k závěru, že je pro ně prospěšné a ekonomicky výhodné žít s Izarelem v míru.

P. Diviš 19.1.2022 11:06

Migrace v této oblasti byla velká už od starověku. I ti Arabáši tam přimigrovali.

M. Grundmann 19.1.2022 11:19

To platí v podstatě všude na světě. Nějaká populace někde žije, protože tam přišla před jinou populací a obvykle nahradila jinou předchozí populaci na daném místě. A pak bojuje s novou populací, která se chce usídlit na stejném území a na tomto území ji nahradit. Celá historie se všude neustále opakuje.

Nová populace se obvykle nazývá dobyvatel.