18.5.2021 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Mírová smlouva mezi Izraelem a Súdánem

Zcela na okraji zájmu českých médií se ocitla zpráva o uzavření mírové smlouvy mezi Izraelem a Súdánem, další arabskou zemí, která se připojila keSpojeným arabským emirátům a Bahrajnu ve snaze normalizovat vztahy s Izraelem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 2.11.2020 10:40

Hezké a stručné shrnutí - k tomu poslednímu odstavci - jsou tyto informace k dispozici i USA voličům a v jakém rozsahu ???!!!!!!

J. Šrajer 31.10.2020 13:30

Velmi přesně napsáno. Budoucnost ukáže, jak se to vyvine.

P. Lenc 31.10.2020 16:44

Dovolím se připojit.R^

O. Mayer 31.10.2020 12:12

moc hezky napsáno, jediné s čím bohužel nelze souhlasit je posledních pár slov. Jakkoliv jakákoliv další mírová smlouva mezi Izraelem a libovolným arabským státem je vždycky dobrá zpráva (a pevně doufám, že se brzy připojí i civilizovanější končiny Arabského poloostrova, např. typu Ománu). Na druhé straně, že by se Blízký východ stal bezpečnějším bohužel dojem nemám, naopak stává se více a více pekelnou dírou, které je lepší se obloukem vyhnout.

L. David 31.10.2020 10:09

Proradná palestinská svoloč právem upadá do zapomění.

To jenom proradná Brusel má starosti o proradné palestinské soukmenovce.

Výstižnější obrázek už o sobě soudruzi a soudružky z Brusele podat nemohou!!

J. Farda 31.10.2020 16:48

Ale mohou, mohou! Třeba zase pozvat nějakého palstelínského teroristu k přednášce v EP! :-(

J. Nevrkla 31.10.2020 8:34

A o těchto Trumpovych úspěších se v hlavních médiích člověk prakticky nedozví. Obama už by měl další nobelovku, oslavne výlevy by jen srsely. Hrozná bída žurnalistiky.

L. Kubeš 31.10.2020 12:23

R^R^R^

J. Farda 31.10.2020 16:53

První dostal Obama za zvolení, tu druhou mu Nobelův výbor dluží za červenou čáru v Syrii ... :-P

M. Adler 31.10.2020 5:58

I já se, pane Mareši, obávám, že případné zvolení Bidena a těch, které jako celkem snadno voditelná a ne moc trvanlivá loutka Biden representuje, bude pohromou pro celý svět - a zejména pro mír na blízkém východě. Děkuji za pěkný článek.

P. Moravčík 31.10.2020 9:53

Žiaľ, je to tak. Ak sa dá rozumné riešenie zvrátiť, tak si túto možnosť neomarxisti nikdy nenechajú ujsť.

H. Lukešová 31.10.2020 0:08

Tak Palestinců mají "plné zuby" většina arabských států, dokonce i nejvíce spřátelení Syřané...konkrétně Bašár Asad, hraje si na ochránce Palestinců, ale ve skutečnosti je krutě masakruje.

Organizace pro lidská práva AGPS zveřejnila v nedávné době zprávu, dokumentující 3,840 případů zabitých Palestinců od začátku syrské občanské války roku 2011, jedná se o téměř čtyřnásobek v počtu obětí, než v období šesti let první intifády (prosinec 1987-září 1993). Palestinci umírali v Sýrii následkem střelby ze strany Asadových vojáků a i ze strany syrských rebelů, či v důsledku mučení ve výslechových místnostech Asadových věznic. Mahmůd Abbás mlčel a dodnes mlčí a neodsuzuje Bašára Asada či Írán.

Lidskoprávní organizace Action Group for Palestinians in Syria (AGPS) (Akční skupina pro Palestince v Sýrii) publikovala zprávu , která zdokumentovala 3,840 případů úmrtí Palestinců, kteří byli zavražděni od počátku syrské občanské války. Vedle této zprávy syrský režim Bašára Asada zveřejnil seznam jmen obětí, který zahrnoval 548 zabitých Palestinců. Zatímco ve zprávě, kterou vydal Asadův režim, nebyly zaznamenány příčiny smrti Palestinců, tak zmínění lidskoprávní aktivisté souhlasili s tvrzením, že Palestinci zemřeli v důsledku mučení, věznění, hladovění a nedostatku lékařské péče.

AGPS uvedla, že osud dalších 1,682 Palestinců není znám, podle některých tvrzení byli tito Palestinci zabiti buď v probíhající občanské válce, nebo v „lepším případě“ jsou stále ve vězení. Takže důkazy dokládají, že od roku 2011 bylo nejméně 5,552 Palestinců buď zabito nebo nějakým způsobem „zmizelo“. Spolu s těmi, kteří byli buď usmrceni či zmizeli, další desítky tisíc Palestinců ztratili v Sýrii své domovy nebo zaměstnání.

H. Lukešová 31.10.2020 0:13

Uprchlický tábor Yarmouk, který byl domovem desítky tisíc Palestinců byl během občanské války zcela zničen, nezůstal z něj kámen na kameni. Navzdory těmto hrůzám žádný vedoucí představitel Palestinské samosprávy Asada a jeho íránské spojence neodsoudil. Ano, Írán, který se jinak zaštiťuje palestinskými právy a jehož politici „palestinskou otázku“ dali do popředí své zahraniční politiky.

To je neuvěřitelné. Kde je ryk ze strany Palestinské autonomie, Hamasu, arabských a západních mainstreamových sdělovacích prostředků po celém světě? Kdepak jsou snahy světové veřejnosti postavit Asada, jeho politiky a íránské spojence před soud pro válečné zločiny jako v případech izraelských politiků?Když jsou palestinští teroristé z Hamasu a Islámského džihádu zabiti izraelskými vojáky během protiizraelských výtržností a násilných akcí, arabský a západní svět hystericky řve a volá po stíhání izraelských vojáků a politiků za válečné zločiny. Arabská liga a jí poklonkující eunijní spojenecké země vydávají jednu protiizraelskou rezoluci za druhou, pravidelně se svolává zasedání Rady bezpečnosti OSN i Valné shromáždění, Mahmůd Abbás požaduje mezinárodní ochranu pro Palestince a všechny tyto události jsou neustále pokrývány arabskými i světovými mainstreamovými sdělovacími prostředky.

Prolitá palestinská krev v Judeji a Samaří ("Západním břehu JordánuL ) a v Gaze se zdá být mnohem cennější, nežli krev Palestinců jinde na světě. Je to tím, že Palestinci, kteří jsou usmrceni izraelskými vojáky slouží k protiizraelské propagandě v po celém západním světě. Palestinská otázka trvale sloužila jako bič proti Izraeli po celou dobu od jeho vzniku až do současnosti. Když jsou Palestinci zavražděni jinými Araby, nikdo se o ně nestará a to i samotní palestinští politikové ať už z Fatahu či Hamasu neprojevují žádný zájem, všichni jsou „zticha“. Palestinská krev v Judeji a Samaří či v Gaze má násobně vyšší hodnotu, nežli palestinská krev v jiných částech světa.

H. Lukešová 31.10.2020 0:15

Palestinci, kteří jsou zabiti izraelskou armádou jsou pravidelně používáni jako nástroj protiizraelské propagandy a protižidovské zběsilosti, sloužící k démonizaci a očerňování Izraele v co nejširším záběru. Světoví "lidskoprávní aktivisté" a "bojovníci za mír" věnují veškerý svůj čas a své finance k monitorování „palestinské otázky“ v Izraeli. Poselství je jasné, když nemůžou být za smrt Palestinců odpovědni Izrael nebo Židé, nejedná se o zajímavé téma pro světový maistreamový tisk. Během neustálé probíhající občanské války je Abbásovo ticho ohlušující. Nikdo neodsuzuje a nežaluje Asada z vražděni tisíců Palestinců.