11.5.2021 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Mír nejen na papíru

Na Blízkém východě se v těchto dnech píše nová kapitola historie. Kapitola mírová. V neděli 18. října přicestovala do Bahrajnu izraelská delegace, která s tamními činiteli podepsala osm memorand o porozumění a spolupráci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 26.10.2020 14:06

Jak se dělila Palestina

Po porážce Osmanské říše došlo k jejímu rozpadu. Společnost národů pak přidělila území na Blízkém východě do správy vítězných mocností. Konference v San Remu v roce 1920, svěřila Velké Británii mandát nad částí bývalé Otomanské říše nazývané jako Palestina (dnešní Jordánsko, Izrael, pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu). Hlavním důvodem a cílem, proč toto území bylo svěřeno Britům, bylo vytvořit tam národní domovinu pro židy na základě Balfourovy deklarace z roku 1917, která vznikla mimo jiné jako výraz uznání a ocenění zásluh židovských vojáků v bojích proti Turkům.

100 % území britského mandátu Palestina tehdy zabíralo plochu 118 000 km2. Území určené pro židovskou domovinu bylo však v průběhu času postupně dále děleno a zmenšováno. Dělení britské mandátní Palestiny proběhlo v několika fázích.

První dělení Palestiny 16. září 1922

Velká Británie představila Spojeným národům memorandum, podle kterého se nadále slib o národní domovině pro Židy neměl týkat Zajordánska, které bylo předáno Hášímovcům. Z původního Britského mandátu Palestina, tvořilo Zajordánsko celých 77 %, což je 91 000 km2

Po prvním dělení Palestiny zbylo pro vytvoření židovské domoviny: 100 % – 77 % = 23 % z původního území Palestiny.

Druhé dělení zbytku Palestiny 7. března 1923 Z původního území Palestiny tedy zbylo 23 %, které se dále dělilo. 7. března 1923 byly z území vyčleněny Golanské výšiny. Ty byly předány na základě francouzsko- britské dohody Sýrii, tehdy pod francouzským mandátem. Po skončení francouzského mandátu v roce 1944 se Golanské výšiny staly součástí Sýrie. Jednalo se o území o přibližné rozloze 1 176 km2, tedy zhruba 1 % původního Britského mandátu. 23 % – 1 % = 22 % Po druhém dělení zbylo tedy 22 % původního území Palestiny. Třetí dělení zbytku původní Palestiny 29. listopadu 1947 29. listopadu 1947 byla na 128. schůzi generálního shromáždění OSN přijata rezoluce č. 181 o rozdělení Palestiny. Znamenala rozdělení zbývajícího území na tři části: a) Oblast pro budou

V. Bok 26.10.2020 0:16

Rozhodně nelže víc jak jiní presidenti. Jen se na to daleko víc poukazuje. To známe i u nás. Mimochodem, ta desinfekce byla v té době propagována řadou lékařských kapacit. Ukázalo se ovšem, že je stejně účinná jako slavný Remdesvir. Tedy vůbec.

F. Žůrek 25.10.2020 14:08

Myslím si, že provádět pouze bojovnou a ne-přátelskou politiku stále a donekonečna, to asi nejde. Proto komunismus končí ve velké míře. Nu a teď je na řadě také islamismus. Erdokan sice nyní se svým Tureckem je nyní proti tomu, ale uvidíme dále...

M. Adler 25.10.2020 5:44

Jedno z možných vysvětlení odporu proti Trumpovi je už dlouhodobé levicové a postmodernistické promývání mozků učiteli všech stupňů a sdělovacími prostředky. Je to, pane Šíre, patrné i na vašich dvou "argumentech" - oba jsou chybné, tedy falešné, zřejmě převzaté ze sdělovacích prostředků. To by vám mohlo konkrétně demonstrovat, na čem stojí ta "nepřijatelnost" Trumpa, zřejmě i ve vašem případě.

Mimochodem, nemám žádné iluze o Trumpových intelektuálních schopnostech a možná i morálních vlastnostech, ale jeho oponenti jsou na tom ve všech ohledech podstatně hůř. Je smutné, že Trump je to nejlepší, co USA a celý svět může v této chvíli nabídnout - ale skutečně JE TO NEJLEPŠÍ, i když by bylo spravedlivější říct, že je to ten nejmenší průser! A zaplaťpanbu za to, čeho dosáhl. Naopak - celý svět na to šeredně doplatí, pokud Trump nevyhraje.

I. Štípek 24.10.2020 18:38

Nobelovka ne, dnes přinejmenším budí rozpaky. Abych byl korekní, teda.

I. Štípek 24.10.2020 18:34

Posuzujme po činech, ne po slovech.

J. Nevrkla 24.10.2020 16:16

Mně pořád přichází na mysl směřování k nějakému korporatnimu socialismu. Říkalo se mu také fašismus.

A. Šír 24.10.2020 14:48

Jenže pro obrovskou spoustu lidí v USA (zhruba polovinu) je Trump skutečně objektivně nepřijatelný, to je skutečnost. Čím to? tak je dobrý, nebo je to beznadějný suverénní popleta (virus se vyléčí pitím desinfekce) a lhá*? (on zavedl tzv. alternativní pravdu, dřív se tomu říkalo lež)

H. Lukešová 24.10.2020 14:48

Ano, včera večer jsem se dozvěděla tuto úžasnou zprávu, ale "tábor míru" rozhodně neslaví. To, co v tak krásné době dokázal americký prezident Donald Trump, nedokázal před ním vůbec nikdo, nikdo. A dalších 5 arabských zemí se možná přidá, možná i nakonec Saudská Arábie. Uvidíme.

Kam se hrabe na Trumpa Obama, oba Bushové, Carter i Raegan...A Nobelovku nedostal. jak zpolitizované. Na Blízkém východě se skutečně píše nový počátek.

A. Šír 24.10.2020 14:42

A dnes ve zprávách dohoda s další, 4., muslimskou zemí - Súdánem.

T. Hraj 24.10.2020 13:48

O Bidenovi nemá ani smysl hovořit. Je prázdnou, žvatlající nádobou. Žebříkem pro někoho jiného. Otázka je pro koho. Má Kamala dost ostré lokty a dost podporovatelů? Nepřeválcuje ji ještě radikálnější revoluční proud (the squad a spol.)? Doufám, že se to jikdy nedozvíme.

H. Lukešová 24.10.2020 11:41

Biden je to samé, co Obama, konec konců byl Obamovým zástupcem že..., a co hůře je ve vlivu ultralevicového squotu, tj. Ilhan Omar, somálská muslimka, která obvinila americké Židy, že vlastní americký kongres, všechny peníze a modlila se, aby Alláh všem ukázal špatné vlastnosti Židů, dále Rashida Tlaib, Palestinoameričanka, vzhledem ke svému původu na Izrael útočí, obvinila ho z vraždy malého palestinského chlapce, natož vyšlo najevo, že ho Izraelci nezabili, ze úmyslého rozšiřování koronaviru mezi Palestinci a o tom, že tzv. Palestinci údajně nabídli Židům "bezpečné nebe", přitom to byli oni, kdo na Židy pořádal pogromy již od 20. let 20. století.

Dále pak Alexandria Ocasio Cortes, Mexikoameričanka, odmítla se setkat s Židy, kteří vzpomínali na Jicchaka Rabina, mírotvůrce, snažil se uzavřít mír s tzv. Palestinci, učinil dalekosáhlé ústupky, zde je vidět, že nejede o žádné ukončení "okupace", ale o ničení Izraele jako takového a vyčleňování Židů, jen proto, že jsou Židé a čtveřici dam doplňuje Aynna Pressley, Afroameričanka. No a k těmto dámám se přidal také Bernie Sanders, Postžid, sebenenávistný masochista, nenávidějící Stát Izrael.

Když se jednalo v americkém kongresu o antisemitismu, tak Demokraté nebyli schopni odsoudit antisemitismus jako takový, zejména ten ve vlastní straně a přijali takové "neslané nemastné" nic neříkající prázdné prohlášení o rasismu...Demokratická strana se corbynizovala, bohužel je hlavní antisemitskou silou v USA, byť liberální Židé jsou slepě loajální Demokratické straně a volili by Demokraty, i kdyby je vedl Hitler, jen aby se nestal Republikán prezidentem.

Ovšem za zmínku stojí, že američtí ortodoxní Židé volí z 87% Trumpa, váží si toho, co učinil pro Izrael a pro Židy ve Spojených státech, zejména i to, že prosadil rozšíření Zákona o občanských právech i na Židy před diskriminací na amerických kampusech.

J. Nevrkla 24.10.2020 11:12

Obávám se, že Biden by nebyl lepší.

L. David 24.10.2020 11:09

Obama je tím nejhanebnějším spratkem, jaký kdy mohl Státům prezidentovat!!

Jestliže se amíci jeho první volbou spletli, to se může stát. Že ho ale zvolili i na další funkční období, to jeden nechápe, to dokážou jenom ignorantští Američané!

L. Severa 24.10.2020 11:09

Dobře se to čte v této šedivé době. Jak dlouho budou ještě na výsluní Palestinci?

J. Nevrkla 24.10.2020 7:45

Představte si, že by se něco takového podařilo za přispění Obamy či Bidena, to by toho i naše televize byly plné, to by bylo chvalozpevu. Teď prakticky nic, dobytci. Trump je pašák.

M. Adler 24.10.2020 1:27

A to president Trump dokázal, nehledě na divokou, prolhanou a vzteklou štvanici levicově orientovaných "spravedlivých" a "chytrých." Včera se celkem správně Bidena optal, co za svých 47 let profesionálního politikaření (rozuměj příživnictví) dokázal on. Myslím, že nejen Amerika, ale celý svět s ní stojí na rozhodujícím, možná osudovém rozcestí.

H. Lukešová 24.10.2020 1:18

To ano. Demokraté by zvrátili Trumpovo vítězné mírové tažení Blízkým východem. Jinak za zmínku ještě stojí, že palestinský "mírový vyjednavač" Saeb Erekat onemocněl koronavirem, léčil se v nemocnici Jerichu, nedávno však požádal Izraelce, aby se mohl léčit v Izraeli, konkrétně v jeruzalémské nemocnici Hadasah.

Je to ten samý Erekat, který obvinil Izraelce z úmyslného plivání po Palestincím z důvodu zanesení koronaviru na území Palestinské samosprávy, ten samý Erekat, který požadoval stíhání Izraele před před Mezinárodním trestním soudem, ten samý Erekat, který obviňoval Izrael z "válečných zločin", z "genocidy" a z "aparteidu".

Léčbou Erekata dokázali Izraelci morální převahu, léčit krutého a nesmiřitelného nepřítele ve své zemi. všem zde chování Izraelců nechápu, proč léčí ve svých nemocnicích teroristu, vraha a úhlavního nepřítele. Holt nejsem tak ušlechitilá, abych chápala pomoc a soucit k nepřátelům...soucit k teroristům a vrahům a obecně zlým lidem, vede ke krutosti vůči hodným, četsným a spravedlivým lidem.

J. Krynický 24.10.2020 0:58

Nezbývá než doufat, že nevyhraje Biden a Harrisová do toho jeho jménem nehodí vidle. Demokradi jsou toho schopní.

H. Lukešová 24.10.2020 0:21

Fantastické! Včera se přidal k mírovému táboru Súdán, který normalizoval vztahy s Izraelem. Ano, je to tak, Stát Izrael a Súdán uzavřely mírovou smlouvu. Mír skutečně postupuje celým Blízkým východem. Podle Trumpa má asi pět dalších zemí zájem o mír s Izraelem. Sny otců zakladatelů Izraele, Davida Ben Guriona, Goldy Meyr, Chaima Weizmanna se vyplňují.

V Deklaraci nezávislosti Státu Izrael se její tvůrci obracejí k arabskému světu a nabízejí ruku k míru a vzájemnou spolupráci. Úžasné, na Blízkém východě zavládne mír a to bez palestinských Arabů. No a "tábor míru" v EU a u amerických Demokratů rozhodně neslaví, protože konečně začínají hrát tzv. Palestinci "druhé housle".

A to bylo řečí, že bez míru s tzv. Palestinci Izrael nikdy neuzavře s žádnou arabskou zemí mír a je to tady, konečně umírnění Arabové pochopili, že Židé nejsou jejich nepřátelé. Ultralevičáci předvídal dva scénáře, buď status quo- otázka vypořádání v Judeji a Samaří a nebo nekonečné ústupky Izraele palestinským teroristům, nyní se situace mění, buď status quo- tj. situace jaká je nyní a nebo uplatnění suverenity nad židovskými komunitami v Judeji a Samaří.

Každopádně židovské osady již nikdo nevykoření. Židé zalidní svou biblickou pravlast a jestli možná někdy dojde k uplatnění suverenity, se uvidí. Americký velvyslanec David Friedman potvrdil Trumpovu pozici, že nehodlá požadovat po Izraeli, aby vykořenil židovské osadníky a zničili osady, které v Judeji a Samaří budou přes zlost palestinských Arabů, eurobolševiků z EU a amerických demokratů. Eurounijní politici jsou mnohem více propalestinští než mnozí Arabové na Blízkém východě. Trumpovo vítězné mírové tažení celým Blízkým východem potvrzuje bankrot zahraniční politiky EU.