BLÍZKÝ VÝCHOD: Konflikt (6.)
Raketové útoky na izraelské vesnice a města pokračují v neztenčené intenzitě. Více než 170 raket dopadlo v neděli na oblast okolo města Kirjat Šmona, jedna z raket tam dopadla mezi skupinu rezervistů z kibucu Kfar Gileadi. Deset zahynulo na místě, dva zemřeli na následky zranění v nemocnici a o život dalšího bojují lékaři. Z 13 hospitalizovaných je ještě 5 dalších ve vážném stavu. Sedm raket dopadnuvších do blízkosti Nahrija zapálilo lesy a porosty. Lidé v desítkách izraelských pohraničních obcí zůstávají v krytech, pokud se jim nepodařilo včas evakuovat.
V neděli ráno zaútočili Izraelci poprvé letecky na cíle v dvousettisícovém městě Sidon. V sobotu rozhazovali nad městem letáky upozorňující obyvatele, že z perimetru města byly odpalovány rakety na Haifu a Haderu a výzývali je k opuštění města. Byla to poněkud alibistická akce, neboť je nemožné evakuovat takové množství lidí, navíc po silnicích rozbitých předchozím bombardováním. IAF dále podnikla 8 náletů na silnice v údolí Bikaá, kudy proudí nejvíce vojenského materiálu ze Sýrie a prakticky odřízla údolí od zbytku Libanonu. Nálet na velitelství palestinské organizace Ahmeda Džibrila nepřežili dva z jejích členů. Zničeny byly i čtyři mosty v křesťanské oblasti severníhe Libanonu na silnicích k přístavu Tripoli.
V oblasti Tapauch jižně od Sidonu soustředil Hizballáh odpaliště raket Chajbar 1, které pátek v noci dopadly na město Hadera 45 km severně od Tel Avivu. Ani zde čistě letecké akce nerozhodnou. Olmertova vláda, snad pod dojmem ztrát z invaze v roce 1982 a osmáctileté okupace jižního Libanonu, stále váhá nasadit další brigády. Ve srovnání s ofenzivou vedenou Arielem Šaronem, které se účastnilo 30,000 vojáků, operuje jich v současné době na libanonském území asi 13,000.
Přesto i operace s větším nasazením lidí nebude žádný blitzkrieg. IDF denně zničí kolem 200 raket Hizballáhu, který jich má v zásobě ještě asi 11 – 13 tisíc. Izrael prostě nemá dost velkou armádu, aby dokázal obsadit a kontrolovat celé území jižního Libanonu, jehož terén vyhovuje guerillové válce lépe než tradičnímu nasazení obrněných jednotek s velkou palebnou převahou.
I když se Izraelcům podařilo zničit hlavní přístupové cesty, munice pro kaťuše je denně dopravována ze Sýrie na hřbetech oslů a mul po horských stezkách. Jediným řešením by bylo vybombardovat syrská letiště sloužící jako překladiště zbraní a munice dopravované letecky z Íránu. To je v současné době mezinárodně neúnosné. Zdá se, že se velení IDF rozhodlo pro "tříprstou" ofensivu k řece Litani s tím, že sektory mezi postupujícími jednotkami zůstanou neobsazené. Na jižním břehu by se pak asi mělo vytvořit něco jako předmostí a pak zpětně z obou stran - ze severu a z jihu z Izraele obklíčené kapsy postupně čistit. Pokud to mezinárodní tlak na uzavření příměří časově dovolí. Izraelská rozvědka zachytila komunikace lokálních velitelů Hizballáhu uzavřených ve vsích v těchto kapsách žádajících posily. Ty se však přes uzavírající se prostor podél jižního břehu Litany nepodařilo poslat. Místo toho dostali velitelé místních bojůvek rozkaz bojovat do posledního muže a poslední granát si nechat jako vstupenku do Alláhova panenského harému.
Zatím malým zadostiučiněním je zpráva šéfa vojenské rozvědky generála Amose Yadlina, že jeden z únosců dvou izraelských vojáků byl dopaden a je nyní vyslýchán. Místopředseda vlády Šimon Peres obhajoval postup slovy: "Amerika, Rusko a Indie najednou zjišťují, že nemají vyvinutou strategii boje proti teroristům a často ani potřebné zbraně. I nám to bude trvat chvíli, než se dobereme konce, teroristi jsou přesvědčeni, že vyhrávají, ač jsme zničili většinu jejich raketových systémů s dlouhým doletem, většina jejich dělostřeleckých raketometů je stále operační. Naši vojáci odvádějí dobrou práci a nakonec terén od teroristů vyčistí."
Mezitím agentura Reuters oznámila, že stáhla fotografie hořícího Bejrútu dodané fotografem Adnanem Haží, protože na nich byly Photoshopem zvýrazněny požáry, poškozené budovy a doplněn kouř. Tentýž fotograf je autorem snímků zabitých dětí v obci Kana.
Velitelem jižní fronty Hizballáhu byl narychlo jmenován dlouho hledaný a unikající terorista Imad Mughnyieh, jehož velitelský post je snad někde v Sýrii. Mughnyieh je na seznamu nejhledanějších teroristů FBI za zorganizování útoků na americkou ambasádu a na bejrútská kasárna, kde zahynulo přes 300 amerických a francouzských mariňáků. Teroristu vyslal na frontu údajně velitel íránských Revolučních gard generál Rahim Safavi s posvědcením ajatoláha Chameneího.
Podle izraelských zdrojů je Mughnyieh strategicky velmi efektivně myslícím velitelem, který odvrátil v roce 2001 v Afghanistánu totální porážku Al-Kajdy. Jeho jmenování signalizuje další nebezpečný vývoj - Mughnyeih je respektovámn jak v kruzích Al-Kajdy, tak Hizballáhu, dvou ozbrojených islamistických frakcí, které až dosud spolu nekooperovaly.
Za těchto okolností není žádným překvapením, že libanonská vláda, v níž zasedá 5 ministrů delegovaných Hizballáhem, odmítla návrh americko-francouzské rezoluce stanovující podmínky k ukončení války. Vláda požaduje,.aby v podmínkách byl časový plán úplného stažení izraelských jednotek, ještě před příchodem meiznárodních mírových sil. Text tuto propozici neobsahuje a dovoluje Izraeli obranné akce v případě napadení. Mohammed Fneish, člen vlády za Hizballáh pochopitelně nesouhlasí s odzbrojením vojenské frakce Hizballáhu. Ministři zemí Arabské ligy se dohodli na pondělní schůzce v Bejrútu (zřejmě dobře vědí, které čtvrti se vvyhýbat, viz obrázky), na níž vypracují odpověď na americko-francouzský návrh. Tajemník Ligy Amr Mussa se už sešel se saudským králem Abdulláhem, syrským presidentem Assádem a íránským prezidentem Ahmadinnežádem. Syrský ministr zahraničí Mualem při této příležitosti prohlásil :"pokud s námi chce Izrael zahájit regionální válku, jsme pro." Toto prohlášení odpovídá konfrontačnímu trendu íránského prezidenta Ahmadinežáda, za nímž stojí rada ajatoláhů, směřujícímu k regionální eskalaci.