29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: K čemu ta šarvátka na severu?

Hrozí nebezpečí, že na severních hranicích dojde k novým, nesmírně problematickým a možná zhoubným událostem. Dokládá to nebezpečné střetnutí mezi Izraelem a Íránem, které o druhém únorovém víkendu na Blízkém východě taktak že nevyvolalo novou válku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Mikulášek 19.2.2018 13:13

No,

Izrael odpověděl přehnaně tvrdě, protože ví co na tamního nepřítele platí. Jen si nejsem jist, jestli to není počátek velice vážného válečného konfliktu s velkými následky a to i pro Izrael

M. Prokop 19.2.2018 15:46

Re: No,

Vynechal bych slovo přehnaně.

O. Roldán 19.2.2018 21:30

Re: No,

tak, tak. Appeasement a ustrašenost je zaručená cesta do pekel.

Ś. Svobodová 19.2.2018 9:46

Celé mě to přijde jako test

Podobně, jako sestřelení ruské stihačky v Turecku vedlo nakonec k většímu vlivu Ruska nad Tureckem.

M. Hoblík 19.2.2018 9:37

Kolik těch Židů v Izraeli žije?

Podle jejich vlivu na světové dění je jich nejméně miliarda!

A. Alda 19.2.2018 12:48

To jste troškař.

Protože oni a Putin můžou za úplně všechno na světě a v přilehlých vesmírech, musí jich být podstatně víc.

P. Portwyn 19.2.2018 14:04

Re: To jste troškař.

Třeba celej Jarda!

Mili = 0,001

Milijarda = 0,001 Jardy

Když je pouhá milijarda tak moc, celej Jarda musí bejt úplnej obr!

J. Kanioková 19.2.2018 21:55

chicht :)))

P. Zinga 19.2.2018 9:09

Ta drzost,

sestřelit cizí vojenské letadlo nad vlastním územím!

P. Lenc 19.2.2018 9:22

Re: Ta drzost,

Jistě a rakety, drony a jiná "povyražení"dopadající na Izrael jsou příspěvkem k míru, že?

P. Zinga 19.2.2018 14:11

Re: Ta drzost,

Sýrie má stejné právo se bránit jako Izrael.

A teď na severovýchod: Stejná slova, jako Írán na adresu Izraele, vysílají USA a NATO na adresu Ruska a cpou se k jeho hranicím. Takže co dělá Rusko? Jako Izrael drží nepřítele dále od svých hranic.

A je řev...

J. Jurax 19.2.2018 23:51

Re: Ta drzost,

No, Sýrie - dron byl íránský, vypuštěný ze syrského území, řízený složkami íránskými, tedy jsoucími mimo kontrolu syrské armády, byť snad spojeneckými.

Takže komu patřičně odpovědět na špionážní dron, aby si to už podruhé netroufl?

S. Netzer 19.2.2018 9:26

Re: Ta drzost,

Sýrie je iránské území?

V. Novák 19.2.2018 9:28

Re: Ta drzost,

Střílela snad íránská PVO?

J. Nový 19.2.2018 10:01

Re: Ta drzost,

Paní Netzer je opět přibržděná, tudíž si dovolím zkopírovat kousek z článku, pod který chce s vervou diskutovat "proti všem".

"Syrská protivzdušná obrana reagovala na izraelský útok s nebývalou horlivostí a vyslala proti izraelským letounům salvu více než dvaceti raket země-vzduch. Jedna bojová stíhačka F-16I zůstala chybou posádky nechráněná a syrská protivzdušná obrana toho využila. V 5 hod. 59 min. se letoun zřítil tři sta kilometrů na jih od Palmýry u vchodu do kibucu Harduf v dolní Galileji.

R. Gramblička 19.2.2018 10:08

Re: Ta drzost,

předběh jste mně, chtěl jsem napsat to samé

H. Lukešová 19.2.2018 10:19

Re: Ta drzost,

Je hezké, když máte radost z úspěchu šítského džihádu ze strany Íránu a Hozballáhu, no radost musí být, co bychom se nezasmáli.

Není rozdílu mezi An Nusou s IS na jedné straně a Asadem, Íránem a Hizballáhem na straně druhé, pro Izrael je to stejně děsivá alternativa a je dobře, když Izrael na každou agresi na svém území odpoví.

V. Novák 19.2.2018 10:39

Re: Ta drzost,

Je v tom rozdíl.

Asad brání sekulární Sýrii, kde před válkou žili (a na nově osvobozených územích opět mohou žít) vedle sebe v míruu přívrženci různých náboženství a církví.

Írán mu v tom pomáhá a Hizballáh také.

Kdo útočí na nepřátele IS a jiných džihádistů, ten IS a jiným džihádistům pomáhá.

M. Prokop 19.2.2018 10:47

Re: Ta drzost,

Sekulární Sýrie pod vládou alávitů ... :-P

P. Portwyn 19.2.2018 11:18

Re: Ta drzost,

Pořád lepší, než ta druhá možnost...

Ať je Asad jakýkoli, syrští křesťané utíkali na území ovládané jeho armádou. Naši demokratičtí spojenci v nich patrně budili o dost menší důvěru, že tento diktátor. Řekl bych, že dobře věděli, proč.

P. Portwyn 19.2.2018 11:18

Re: Ta drzost,

...než tento diktátor...

M. Prokop 19.2.2018 11:46

Re: Ta drzost,

O žádných demokratických spojencích v těch končinách nevím.

Ani o demokratických nepřátelích.

Asadové provozovali diktátorský režim, neříkal bych mu zrovna sekulární, ale jelikož vládla menšina, tak nepříliš nábožensky vyhraněný. Provozovali tak dlouho, až to "prasklo". Zda i z náboženských důvodů, těžko říci. Od té doby se melou náboženské, národností i okolní zájmy v nehezké směsi, kde těžko mít nějakého favorita, natož demokratického favorita.

V. Novák 19.2.2018 12:14

Re: Ta drzost,

Ne? A co ta "liberální protiasadovská opozice", o které pábil kdekdo - někdo ještě pábí?

Ti, které (nejen) naše sdělovadla vždy tak pečlivě oddělovala od IS, rozhodně mnohem lépe, než se od něho oddělovali oni sami.

M. Prokop 19.2.2018 12:44

Re: Ta drzost,

Liberální protiasadovská opozice je stejná fikce, jako Asadův demokratický a sekulární režim. "Nejsou lidi" ani na jedno.

V. Novák 19.2.2018 13:10

Re: Ta drzost,

O "Asadově demokratickém režimu" jsem nikdy nepsal - a divil bych se kdyby někdo. O Asadově diktátorském a sekulárním režimu ano.

Jak se ukázalo, nebyl v Sýrii možný jiný sekulární režim než diktátorský, protože jakmile Asad trochu polevil, vyvrbili se vražední džihádisté.

Ostatně nejen v Sýrii - sotva padl diktátor Mubárak, nastoupili Muslimští bratři. A začaly hony na kopty i na revolucionářky, které MB pomohly svrhnout Mubáraka, ale najednou byly příliš aktivistické. Musel přijít nedemokratický Sísího převrat. V Libyi jakmile padl Kaddáfí - a ten tedy nebyl sekulární, ale muslimsky celkem umírněný - začaly se mezi aebou mazat frakce zaštiťující se i náboženstvím tak intenzivně, až se z Libye stal nestát. I v Iráku se teroristé a IS začali projevovat až po odstranění Saddáma. Jakkoli to byl parchant, křesťané pod ním mohli žít - nebyli mu nebezpeční, tak je nechával. Jakmile padl - vznikl tam IS, obsadil Mosul a další města a oblasti.

Člověk nemusel být prorok, aby dokázal odhadnout, jak to v Sýrii s "demokratickým arabským jarem" dopadne.

M. Prokop 19.2.2018 15:49

Re: Ta drzost,

"nebyl v Sýrii možný jiný sekulární režim než diktátorský,"

Jak vidno, ani diktátorský nebyl možný.

Zatím to dopadlo jakž takž jedině v Tunisku. Jinde asi "nejsou lidi". Diktátorské režimy nefungovaly (jinak by se lidé nevzbouřili), revoluce také ne (většinou). Tak nevím ...

V. Novák 19.2.2018 16:58

Re: Ta drzost,

Zin Abidin bin Ali v Tunisku skončil na neschopnosti zajistit lidem, jimž zaručil v oblasti mimořádně kvalitní vzdělání, taky odpovídající práci. Současná vláda je na tom ještě hůř, takže, obávám se, že nobelovka byla předčasná.

Diktátorský sekulární režim by v Sýrii fungoval dál, být i nadále dostatečně diktátorský a neohlížet se tak na zápaďácké představy o tom, co "arabské jaro" znamená. Až válka skončí, věřím, že většina si demokaticky zvolí diktátora, který je symbolem pořádku a sekularity státu. Což je ostatně dlvod, proč ho Západ nechce pustit do voleb.

O Libyi platí více méně totéž - ale bude to mnohem náročnější. Udělat z nestátu stát trvá obvykle hodně dlouho.

M. Prokop 19.2.2018 18:16

"že většina si demokaticky zvolí diktátora,"

Demokaticky možná, ale k demokracii nedostanou příležitost. :-P

Já netvrdím, že je tam demokracie možná, tvrdím, že diktatura prostě taky nefungovala do nekonečna. On i totiž diktátoři časem z toho diktátorování začnou blbnout. Sice každý jinak, ale je to zřejmě nevyhnutelné, jak není opozice, nejsou zpětné vazby.

A nejsou-li nějaké demokratické tradice, na něž by bylo lze navázat, ani pád diktátora či diktatury nic neřeší - viz Rusko, Ukrajina, Sýrie, Irák, Irán, Etiopie, Libye, ....

J. Kanioková 19.2.2018 22:08

Re: Ta drzost,

«Světové společenství opustilo Libyi v chaosu» - https://www.nrk.no/urix/xl/_verdenssamfunnet-forlot-libya-i-et-kaos_-1.13921509

Odporné "arabské jaro", odporný i McCain, který tam jezdil šmejdit dojednávat "podporu"

J. Jurax 20.2.2018 0:04

Re: Ta drzost,

Ale ten diktátorský je přesto v Sýrii jediný možný, nechceme-li IS a džihádisty. S demokracií se mezi moslemíny neuspěje. Ovšem diktátor nemusí být Asád.

Ostatně - tzv. demokratická opozice byla podšprajcovávána Západem, neboť Asád je podšprajcováván Ruskem. Kdyby ta "demokratická" opozice vyhrála, vznikl by diktátorský režim - jiný by tam nefungoval - podšprajcovaný Západem, samozřejmě s vnějšími atributy demokracie, tedy volbami i parlamentem (jako třeba v Egyptě). Ostatně ani Asádův režim tyhle vnější atributy nepostrádá.

Akorát že ta demokratická opozice - byla-li kdy nějaká - se nějak rozpustila ve všelikých vesměs islamistických frakcích a zmizela.

Prostě jak z let studené války - konfrontace na cizím území cizíma rukama. Aby to bylo komplikovanější, tak semtam se konfrontuje, semtam se spolupracuje a hráčů je na šachovnici trošku víc.