30.7.2021 | Svátek má Bořivoj


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 8.6.2021 12:24

Izrael je Židovský stát. Což je velmi úzce definovaná kategorie. Židem se nestanete tak lehce jako Američanem nebo Čechem nebo Muslimem.

Sekulární nekmenové pojetí občanskosti je tak nějak velmi osvícené pojetí a naráží na lidskou kolektivistickou potřebu tj. socio-politickou realitu, že ne každá skupina se bude chtít vzdát výhod z kmenové soudržnosti plynoucí (nepotismus).

A to i v tom USA, kde si každý druhý dává před 'Američan' čárku a nějaký přívlastek. Včetně populace Židovské.

V USA by ten konflikt zájmů vyřešit šel. Kdo chce volební právo, nechť prokáže, že je ochoten, za teritorium na kterém žije, převzít osobní zodpovědnost, ve formě dobrovolné vojenské služby. V kombinaci s Minarchismem, kdy se stát stará jen o bezpečí občanů, by se zabránilo porcování státu mezi special interest groups (etnické, náboženské, marxistické, kriminální, obchodní apod.) (motiv Heinleinovy Hvězdné Pěchoty)

Jak to vyřešit v Izraeli, nevím. Vytvoření striktního etno-státu (Zionisti) bude narážet na odpor domácích (i diaspora) naivek, chaotů i lidí bez kolektivistického ego-identity zápalu, kteří tuší, že může dojít k tzv. purity spiral. A hrozí, že Izrael ztratí spojence, když se ostře starozákonně vymezí proti všemu "cizímu".

B. Rudolf 8.6.2021 18:39

Nikdo neví, co s tím. Izraelsko-Palestinský konflikt je hluboká propast plná utrpení, které prohlubuje vzájemnou nenávist.

V této fázi konfliktu bych se už vykašlal na spravedlnost. Není možná. Vzpomněl jsem si na starý vtip, který končil větou: "V pátek přišel bača a vyhnal nás všechny." A jestli to takto půjde dál, tak to vyvolá k životu tento typ konce.

To, co je možné, je zaměřit se na zmírnění utrpení a nenávisti. Přestat klást důraz na "pozitivní řešení" (jeden stát, dva státy, tři státy), ale začít se dohadovat na tom, co si navzájem nebudou dělat.

A civilizovaný svět by měl použít sílu na to, aby obě strany přinutil tyto "negativní dohody" dodržovat. A používat tu sílu tak dlouho, dokud to bude potřeba.

D. Bowman 8.6.2021 19:34

To se nestane. Demokracie nemají nástroje na policing takovéhleho konfliktu tj. potřebujete hodně síly.

Hamas modus operandi je asi jasnej a Irgun by na sebe asi taky nedal dlouho čekat.

Buď tam všichni konvertují na Křesťanství nebo Buddhismus (zázrak) nebo se to tam bude tak dlouho handrkovat, až Israel Palestince nakonec postupně vykope z celého území, což tak nějak dělaj. Je jen otázka kolik toho území chtěj.

Jiné řešení nevidim.

B. Rudolf 8.6.2021 19:46

Izrael potřebuje podporu "civilizovaného světa" (šovinisticky tam zahrnuji USA a EU). Pokud bude tato podpora ohrožena, může stačit nepatrná souhra náhod, nečekané "drobné svinstvo" a může to být pro Izrael fatální. Proto by měl aspoň trochu naslouchat těm, kdo ho (zatím) podporují.

A koneckonců, to přece není tak, že by Izrael sveřepě trval na tom, že s Palestinci je potřeba zatočit. Spousta lidí v Izraeli by s Palestinci ráda žila v míru a jako rovní s rovnými.

Pokud jde o Hamás, myslím si, že "máme" (USA a EU) páky i na Arabské země, které ho podporují. A koneckonců ani tyto země snad nestojí o to, aby byly usvědčeny z materiální a ideové podpory terorismu.

D. Bowman 8.6.2021 20:35

Západní Levici Israel ztratil, jakmile přestal být oběť. A stát se jí, není zrovna dobré řešení.

Pravici v USA začíná pomalu ztrácet, protože jeho advokáti obhajují zeď s Palestinou ale druhým dechem odmítají tu s Mexikem. A vliv židovské lobby už začíná být poněkud problematický. Viz případ Trump - udělal pro Israel první poslední a Bibi mu ani nepoděkoval. Navíc USA zbytečně řeší problémy a plítvá penězi a materiálem na Blízkém východě, místo aby se věnovali vlastnímu dvorku.

Israel nemusí s Palestinci zatočit. Ale dřív nebo pozdějch se jich prostě musí zbavit.

Co si myslí lidé je celkem jedno. Rozhoduje cca 20% elity, která je v případě Hamasu jasně daná a težko obměnitelná. A navíc lidi, co chtěj dneska žít v míru si zejtra můžou vletět do vlasů, až něco uslyšej v TV.

Obejít Hamas a dohodnout se s hlavnimi hráči v regionu, udělal Trump pomocí Abraham Accords, které zatím drží.

Kolik to stálo a jak dlouho se jim vyplatí sekat latinu, těžko říct.

Problém je, že čas hraje ve prospěch Hamasu z demografického hlediska i finančního. Iron Dome apod. je drahej špás. Izrael asi nemá moc zájem udržet status quo. Jak jsem řek, potřebuje se Palestinců zbavit dřív, než jich bude ještě víc. A Hamas potřebuje konflikt, aby se dostal do novin a dostal prachy.

Bude se to tam ještě nějakou dobu řezat. Ostatně řezalo se to tam vždycky. To neni klidný místo pro život. Ostatně jen Semité se zdraví 'Mír s vámi' místo 'Dobrý den'.8-o

B. Rudolf 8.6.2021 20:44

Zřejmě máte na mysli Arabský pozdrav" Salam Alejkum".

Přál bych jim, aby to dopadlo lépe.

D. Bowman 8.6.2021 21:05

Shalom, Salam. Stejný problémy, stejnej pozdrav

K. Křivan 8.6.2021 23:17

"Spousta lidí v Izraeli by s Palestinci ráda žila v míru a jako rovní s rovnými."

I to je možné. Palestinci na těch 77%, a Israelci na těch 23%. Pouhých pár kilometrů od sebe. Odděleně.