Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael zaplavuje Pásmo Gazy

31.1.2014

V "exkluzívním" rozhovoru pro největší židovský časopis v USA, "The Jewish Press", prý vysvětlil palestinský prezident Mahmúd Abbás, proč nemůže uznat Izrael jako židovský stát. Židé podle něj svými modlitbami ovlivnili Boha, aby poslal sněhovou bouři a aby se tak zdrželo plánované setkání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s izraelským premiérem. "Minulý měsíc vmontovali Židé do svých modliteb kabalistické myšlenky s tajným kódem, aby zimní bouře vnesla do Kerryho časového rozvrhu zmatek." Abbás podal prý americkým reportérům tento výklad:

"Náhody neexistují. Tohle je jen náznak toho, co se bude dít, jakmile uznáme židovský stát. Židům se nedá věřit. Využijí svého vlivu na Boha, aby dostali, co chtějí. To by mohl dokonce jednoho dne nastat - nedej Bože - mír."

Podle sdělení v časopise Abbás vyhrožoval, že bude bojkotovat všechny synagogy na světě, pokud Židé ze svých modlitebních knih nevyškubou modlitby zaměřené na blaho Izraele. Tyto modlitby, prohlásil, jsou válečným zločinem, neboť Pána vyzývají, aby vykonal pomstu nad nepřáteli. V neméně "exkluzívním" rozhovoru pro časopis "The Jewish Press" vysvětlil izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, že za tu zimní bouři nemáme co děkovat Bohu. To prý spíš on, Lieberman, využil svých kontaktů, aby zorganizoval bouřku v Kremlu. Jak to vypadá, vymyslel si "The Jewish Press" zmatenou parodii na palestinskou propagandu, ale nemusel ani zacházet tak daleko. V Pásmu Gazy se po těžkých záplavách dostaly ke slovu nejnovější konspirační teorie, podle nichž ovšem na povodních nenese vinu zimní déšť, nýbrž výhradně Židé, tedy Izrael.

Ihab al-Ghussein z "informačního úřadu" hamásovské vlády poskytl listu Arabic Sky News jednoduché vysvětlení ničivých škod: Izrael prý otevřel hráz ve vádí Sofa ležícím na východ od Rafáhu. Starosta Rafáhu Isa Našár potvrdil, že mnoho čtvrtí jeho města je do značné výšky pod vodou, protože Izrael otevřel hráz. Předseda havarijní služby v Pásmu Jásir Šantí tvrdil, že Izrael navíc otevřel jednu hráz na řece Gaze. Proto prý došlo k zaplavení města Deír al Baláh. Deír al Baláh leží 10 km na jih od řeky Gazy a mezi nimi je uprchlický tábor Nuseirat.

Jak velký vliv na Boha mají židovské modlitby - včetně těch kabalistických formulek -, se nepodařilo zjistit. Lieberman si údaje o tom, jak zorganizoval zimní bouři v Kremlu, nechal skrblicky pro sebe. Ale co je pravdy na tvrzeních Palestinců, že Izraelci otevřeli zdymadla, to se ověřit dá.

Jedno ze zmíněných zdymadel je podle nich ve "vádí Gaza", na řece Gaze, tedy uprostřed palestinského území. Vzhledem k tomu, že se Izraelci v roce 2005 stáhli z pobřežního pásma, musejí mít vojenské oddíly těch okupantů nějaké dálkové zařízení, kterým dokážou ty říční brány otevřít. Jediná záhada je, kde to zdymadlo vlastně stojí. Na žádné mapě ho totiž nenajdeme. A nikde se nepodařilo najít ani ta ostatní. Ve zprávách, s nimiž naklusali Palestinci, íránská televize i organizace pro lidská práva, se tvrdilo, že ta údajná zdymadla zřídil Izrael, aby Palestincům zadržoval vzácnou vodu. No a teď prý ta zdymadla Izraeli posloužila zas k tomu, aby mohl Pásmo Gazy zatopit. Za systém zavodňování na severu Negevské pouště odpovídá Nehemia Šahaf.

Podle vysvětlení, které podal listu Haarec - a ten je vůči vládě dost kritický - neexistuje v celé té oblasti ani jedno zdymadlo. U kibucu Ce´elim na jih od Beer Šeby je betonová zeď vysoká jeden metr; tou se voda, která přiteče v zimním období, převádí do nádrže umístěné uprostřed Izraele. Ta zeď se ovšem nedá "otevírat ani zavírat". Nádrž u Ce´elim podle Šahafova sdělení v důsledku lijáku přetekla, takže se voda nezadržitelně rozlila směrem k Pásmu Gazy a ke Středozemnímu moři. Intenzívním hledáním v "mapách Googlu" se zjistilo, že na izraelském území je zásobáren na vodu několik. Jak se lze ale pouhým pohledem přesvědčit, jde o nádrže uzavřené vysokými zdmi, rozhodně ne o nějaká "zdymadla" - a vůbec už ne taková, která by stála v řečištích. Rezervoáry se plní přečištěnou odpadní vodou, která se pak z okolí Tel Avivu odvádí potrubím a slouží zemědělcům k zavlažování.

Ve všech arabských, palestinských a íránských zprávách sice najdeme snímky záplav v Gaze, ale fotografie těch zdymadel, která prý Izrael zlovolně otevřel, či přesné údaje o jejich poloze - veškeré žádné. A pokud snad Izrael vážně tato nezvěstná zdymadla zřídil, aby lidem v Pásmu Gazy nedopřál pitnou vodu, pak je nepochopitelné, nač musí státní izraelská vodohospodářská společnost Mekorot každoročně přečerpávat z Genezaretského jezera padesát milionů kubíků pitné vody do Pásma Gazy. Ovšem fakta, logika a propaganda jsou pojmy, které se většinou navzájem vylučují.

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz



zpět na článek