28.3.2024 | Svátek má Soňa


BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael a Palestinci znovu jednali o míru

20.9.2010

Minulý týden proběhlo druhé kolo přímých izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. V úterý se izraelský premiér Binjamin Netanjahu a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás sešli v egyptském Šarm aš-Šajchu a ve středu Abbás vůbec poprvé navštívil Netanjahua v jeho oficiální rezidenci v Jeruzalémě, kam naposledy vkročil v prosinci 2008 na jednání s jeho předchůdcem Ehudem Olmertem.

Víc než spolu se však oba setkávají s americkými prostředníky, zmocněncem Georgem Mitchellem a ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, kteří se rozhovorů velmi aktivně účastní. Izraelci i Palestinci při jejich zahájení ve Washingtonu písemně stvrdili, že nebudou sdělovat médiím žádné podrobnosti, a tak jsou informace velmi omezené a často protichůdné.

Mitchell tvrdí, že Netanjahu s Abbásem začali jednat o nejobtížnějších tématech a dělají pokroky, a dokonce prohlásil, že rozhovory postupují rychleji než jednání o ukončení konfliktu v Severním Irsku, která dovedl až k mírové dohodě. Spíše se však zdá, že jediným tématem je vypršení moratoria výstavby židovských osad na Západním břehu Jordánu, které se pro Palestince stalo naprostou posedlostí. Poté, co byla samospráva Američany donucena k zahájení přímých jednání bez splnění své hlavní podmínky úplného zastavení výstavby i ve východním Jeruzalémě, zvedla se vlna palestinské kritiky a protestů. Aby Abbás působil alespoň trochu neústupně, začal proto už od začátku jednání vyhrožovat, že z nich odstoupí, jestli Izrael moratorium po 26. září neprodlouží. Netanjahu mu však minulý týden jasně řekl, že neprodlouží, protože je to v Izraeli politicky neprůchodné, ale že v praxi bude výstavba omezená a bude probíhat jen v takové míře jako za Olmerta, s nímž Abbás klidně jednal. Abbás má tak další problém, který si vyrobil sám.

Podle neoficiálních zdrojů samosprávy je totiž palestinským vyjednavačům jasné, že z rozhovorů odstoupit nemohou, protože by zmařili jednání, která Američané označují za slibná a k nimž velmi vstřícně přistupuje Netanjahu. Tento týden se proto hledal nějaký kompromis, který by Abbásovi umožnil v rozhovorech pokračovat. Podle nepotvrzených informací Američané navrhují tříměsíční prodloužení moratoria, během kterého by se stanovily hranice budoucí Palestiny, a pak by Izrael mohl stavět na území, které si ponechá. Podle panarabského deníku Ašark al-Awsat s tím Abbás souhlasil, ale Izrael to prozatím odmítl komentovat.

Samospráva však jakýkoli pokrok popírá a pokračuje ve vyhrožování. Hlavní vyjednavač Saíb Irikát navíc zdůraznil, že prodloužení musí zahrnovat i východní Jeruzalém, což se docela jistě nestane. Při tom proběhla další demonstrace Palestinců v Nábulusu, kteří požadovali, aby samospráva z jednání odstoupila.

Tato rozporuplnost palestinského počínání provází celé jednání. I palestinští novináři si stěžují, že nelze zjistit, co vlastně samospráva chce. Pro západní média hovoří její představitelé umírněně a mírotvorně, ale na domácí scéně se prezentují jako neústupní radikálové ne nepodobní Hamasu.

Palestinci také nadále odmítají uznat Izrael za stát Židů, jak požaduje Netanjahu, a neslevili ani z žádné své tradiční podmínky vzniku samostatné Palestiny, přestože i jediný ústupek by Netanjahuovi usnadnil prodloužení moratoria ve vládě. Zmrazení vyprší dřív než za dva týdny, kdy by mělo proběhnout třetí kolo jednání, a o jejich dalším osudu tak zřejmě rozhodne schůzka vyjednávacích týmů na nižší úrovni tento týden.

Zatímco samospráva se potýká s problémem ztráty důvěryhodnosti v očích voličů, Netanjahu čelí vzpurným poslancům své strany Likud, rozhněvaným osadníkům a nové vlně terorismu. Někteří poslanci Likudu vyhrožují, že jestli zmrazení výstavby neskončí, nepodpoří státní rozpočet. Osadníci dokonce pohrozili premiérovi svržením a prohlásili, že výstavbu obnoví tak jako tak. Hamas zesílil ostřelování z pásma Gazy a od předminulé středy zasypává Izrael raketami každý den; jen minulou středu jich odpálil deset včetně čtyř fosforových bomb, ale útoky se naštěstí obešly bez zranění. Izraelské odvety jsou zatím mírnější než obvykle, ale bombardování tunelů, kterými Hamas pašuje zbraně z Egypta, i pár pokusů ozbrojenců o proniknutí do Izraele skončily zabitím několika Palestinců.

I když je v Izraeli víc slyšet odpůrce moratoria, celkově si jeho prodloužení přeje 63% lidí a Netanjahu se těší tak vysoké podpoře, že by jeho strana Likud vyhrála volby s větším ziskem než vloni. V upřímnost mírových úmyslů Mahmúda Abbáse ale věří jen čtvrtina obyvatel Izraele a většina jich je přesvědčena, že současná jednání nepřinesou nic než novou vlnu násilí, která zničí delší období relativního klidu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6